Najczęstszy problem spowolnienia pracy komputera, utraty danych i ból głowy związany z nimi spowodowany jest (WIRUSAMI)-posiadają one zdolność replikacji, tak jak prawdziwy wirus, stąd ich nazwa. Wirus do swojego działania potrzebuje i wykorzystuje system operacyjny, aplikacje oraz zachowanie użytkownika komputera, który nieświadomie instaluje go na swoim komputerze oraz uruchamia. Źródłem infekcji może być piracki program, plik skopiowany ze strony WWW, dołączony do poczty elektronicznej albo wiadomości zamieszczonej na liście dyskusyjnej czy też przeniesiony z innego komputera za pośrednictwem dyskietki.

Niedawno firma (Kaspersky Lab) opublikowała listę 15 najgroźniejszych do tej pory wirusów na świecie, na liście znalazł się np:

Flame (znany tez jako Flamer, sKyWIper i Skywiper)- szkodliwy program, który jest aktywnie wykorzystywany jako cyber-broń w atakach na obiekty znajdujące się w różnych państwach, przede wszystkim arabskich. Po zainfekowaniu maszyny, Flame może nagrywać audio (np. rozmowy przez komunikator), wykonywać zrzuty ekranu czy rejestrować znaki wpisywane na klawiaturze.

Brain- jeden z pierwszych zdiagnozowanych wirusów komputerowych infekujących komputery klasy IBM PC. Odkryty w 1986 i zapisujący swój kod w sektorze rozruchowym dyskietek wirus, w ciągu kilku miesięcy od powstania rozprzestrzenił się na całym świecie. Sam program nie uszkadzał danych, zmieniał jedynie nazwę dysku.

Conficker (znany też jako Downup, Downadup lub Kido)- Wykorzystując luki w systemach Windows, infekował on komputery prywatne i firmowe, gdzie wyłączał systemy ochronne, instalował dodatkowe złośliwe oprogramowanie i wykradał dane osobowe.

Koń Trojański (Trojan)- uznany za najbardziej groźny dla firm i użytkowników indywidualnych jest to program komputerowy, który udaje przydatne oprogramowanie, a w rzeczywistości powoduje szkody.

Aby skutecznie zabezpieczać się przed wirusami należy skorzystać z odpowiednich narzędzi takich jak:

Programy antywirusowe- Jest to program którego celem jest wykrywanie, zwalczanie i usuwanie wirusów komputerowych. Istnieją darmowe lecz są często niedopracowane z tego względu dla osób, które chcą spokojnie spać bez obaw o swoje pliki i dane powinny nastawić się na wydatek około 150-200zł.

Zapora sieciowa (Firewall)- program będzie monitorował transmisję z i do Twojego komputera. Może to być Zone Alarm, Sygate Personal Firewall lub jedna z darmowych starszych wersji programu Outpost Firewall.

Skanowanie dysku (Scandisk)- program narzędziowy Microsoftu, dostępny w systemach MS-DOS i Windows, umożliwiający sprawdzanie dysku twardego w poszukiwaniu błędów.

Gdy użytkownik będzie stosował powyższe zabezpieczenia jak i aktualizował na bieżąco przeglądarki i programy antywirusowe z których korzysta, oraz nie będzie stosował pirackich programów to jest duża szansa że uda mu się zachować czysty dysk. Biorąc jednak pod uwagę tempo powstawania nowych wirusów i pomysłowość ich twórców którzy są najlepszymi informatykami zagrożenie danych i tak jest bardzo wysokie.

BIBLIOGRAFIA

1. http://www.poradykomputerowe.pl/bezpieczenstwo-komputera/zabezpieczenie-przed-wirusami.html

2. http://windows.microsoft.com/pl-pl/windows-vista/how-can-i-help-protect-my-computer-from-viruses

3. http://www.forbes.pl/styl-zycia/artykul/techno/najgorsze-wirusy-komputerowe-w-historii--oto-lista,28641,1

4. https://pl.wikipedia.org/wiki/Wirus_komputerowy