Urszula K. Le Guin w książce pt. "Czarnoksiężnik z Archipelagu" opowiada o chłopcu, który jako dziecko nosił imię Duny. W dzień swoich 13 urodzin mag Ogion Milczący nadał mu dorosłe imię Ged. Jego ojciec był kowalem, matka zmarła, gdy był jeszcze niemowlęciem.

..."Duny rósł dziko jak wybujałe ziele - wysoki, zapalczywy chłopak, krzykliwy, hardy i pełen gniewu. Wraz z gromadką innych wiejskich dzieci pasał kozy na spadzistych łąkach ponad rzecznymi źródłami...". Jako młodzieniec pragnie być lepszy niż inni. Jest hardy i dumny, łatwo go sprowokować. No początku swojej nauki był nierozważny. Kierował się pychą i zazdrością co spowodowało wywołanie cienia- czyli wywołanie jego słabości. Po różnych przeżyciach zaczyna odróżniać dobro od zła. Podejmuje mądrzejsze decyzje. Nie kieruje się już pychą, lecz rozsądkiem i świadomością konsekwencji. Zdał sobie sprawę, że nie należy nadużywać swoich mocy, bo może się to źle skończyć.

Moim zdaniem, Ged może być przykładem do naśladowania. Tak jak każdy popełnia błędy, ale szybko wyciąga z tego wnioski. Dojrzewa i używa swych mocy w sposób rozsądny i świadomy.