Autorem lektury reprezentującym epokę pozytywizmu jest Stefan Żeromski. Napisał nowelę pt. ,,Siłaczka". Żył na przełomie XIX i XX wieku.

Fabuła utworu rozgrywa się w latach 70- tych XIX w. Akcja głównie rozgrywa się we wsi Obrzydłówek oraz w okolicznej wsi. Wydarzenia rozgrywają się w ciągu kilku godzin. Bohaterem jest lekarz Paweł Obarecki, który za czasów studenckich posiadał pełno pomysłów jak zmienić ludzkie życie na lepsze.Jednak po wielu starciach z elitą Obrzydłówka jego zapał zmniejszał się, aż wreszcie zanikł. Podobną ideę ma Stanisława Bozowska. Młoda nauczycielka ucząca dzieci jako guwernantka. W ich nauczanie wkłada cały swój zapał. Tylko po to aby spełnić swój cel. Obydwoje znali się za czasów studiów, ale decyzja Stasi musiała ich rozdzielić na kilka lat. Po okresie rozłąki gdy Paweł dowiaduje się o chorobie ukochanej to stara się jej pomóc. Kiedy zdobywa leki, jest już za późno, bo Bozowska umarła.

Po tych wydarzeniach Obarecki stracił sens życia. Chociaż odniósł moralną porażkę, a Stasia moralne zwycięstwo to oboje przegrali. Z tego można wywnioskować, że młodzieńcze ideały stają się mniej realne po spotkaniu z rzeczywistością.