"Pianista" to ekranizacja wspomnień Władysława Szpilmana. Opowiada o losie żydów, podczas II Wojny Światowej. Film reżyserii Romana Polańskiego. W rolę główną wcielił się amerykański aktor Adrien Brody. Scenariusz autorstwa Ronalda Harwood'a. Za muzykę odpowiadał Wojciech Kilar.

Tytułowy "Pianista" jest Żydem, człowiekiem obdarzonym niepowtarzalnym talentem muzycznym oraz wielką nadzieją na lepsze jutro. Jako jedyny członek rodziny, uniknął przeniesienia z getta żydowskiego do obozu zagłady. Niejednokrotnie otarł się o śmierć, jednak zawsze udawało mu się przeżyć. Dzięki pomocy niemieckiego kapitana Wiliama Hosenfelda, dotrwał do końca wojny. Gdy tylko mógł wrócił do radia, gdzie grał na fortepianie.

"Pianista" jest filmem, który ukazuje całą prawdę o tym, jak traktowano żydów w ówczesnych czasach. Oglądając go, zastanawiamy się ile tak naprawdę człowiek może znieść. Dzieło Romana Polańskiego jest obrazem okrutnej wojny, ale także świadectwem wielkiej pasji, siły woli i ogromnej nadziei. Doskonała scenografia autorstwa Alana Starskiego, nie pozostawia nic do życzenia. Dzięki zdjęciom do filmu, które wykonał Paweł Edelman, odnosimy wrażenie, iż przenosimy się do czasów zimnej wojny. Dodatkowo muzyka jest niezwykle przejmująca, co jeszcze bardziej wpływa na odczucia widza.

Film został wielokrotnie nagradzany. Podczas festiwalu filmowego w Cannes w 2002 roku zdobył prestiżową nagrodę - Złotą Palmę. Ekranizacja została nominowana do nagrody Oscara w kategorii najlepszy film.

Zdania krytyków na temat filmu są podzielone. Myślę jednak że jest on przeznaczony dla szerszej publiki, aby ludzie nigdy nie zapomnieli czym jest wojna i jakie niesie ze sobą konsekwencję.

Moim zdaniem jest to film znakomity pod względem produkcji. Treść z kolei nakłania do chwili refleksji, nad wartością ludzkiego istnienia. Niesamowicie wzrusza i uwrażliwia. ta produkcja jest warta uwagi każdego widza.