================= APACHE STEP BY STEP =================
1. Wstęp
2. Historia
3. Instalacja
4. Konfiguracja
5. Podsumowanie

Wstęp
Apache jak już pewnie wszystkim wiadomo jest otwartym serwerem HTTP. Obecnie uważany za najpopularniejszy i posiadający najlepsze wsparcie techniczne z racji tego, że opartych na nim jest (wg badań z maja 2006 roku) aż 65% wszystkich pracujących serwerów. Pakiet Apache w połączeniu z MySQL'em i interpreterem PHP stanowi najpopularniejszą konfiguracje serwerów, używaną przez firmy hostujące. Oczywiście, odpowiednio skonfigurowany serwer Apache może obsługiwać interpretery innych języków (np. Perl, Python). Dużą zaletą Apache jest jego modularyzacja. Kilka przykładowych modułów:
• Mod_rewrite
• Mod_proxy
• Mod_negotiation
• Mod_ssl itd.
Temat zalet i wad Apache jest tak rozległy, że na jego omówienie potrzebna by była osobna prezentacja.
W tej prezentacji zobaczycie jak zainstalować cały pakiet AMP (Apache+MySQL+PHP), jak przeprowadzić podstawową konfigurację oraz jak zabezpieczyć nasz serwer.
Ale najpierw krótka historia Apache....

Historia
Kod serwera Apache powstał na bazie serwera HTTP napisanego przez Roba McCoola, pracownika NCSA. Pierwsza oficjalna wersja ujrzała światło dzienne w kwietniu 1995 roku – była to wersja 0.6.2. Zaledwie cztery miesiące później pojawiła się już wersja 0.8.8 ze znanym standardowym API. Zaś pod koniec tego samego roku (grudzień '95) na rynku była obecna już wersja 1.0 z ulepszonym modułem serwera, niezbyt obszerną dokumentacją – w tej wersji Apache pojawił się również na różne platformy.
Warto również przypomnieć, że w 1999 roku powstała fundacja Apache, która zajmuje się promowaniem tego serwera, rozwijaniem go oraz zrzeszaniem osób zainteresowanych rozwijaniem go.
Nowe wersje naszego ulubionego serwera pojawiały się przez lata. Na chwilę obecną dostępna jest już wersja 2.3 (Beta) z GUI (było obecne już w wersji 2.0).

Instalacja
Nasz serwer zainstalujemy i skonfigurujemy na systemie operacyjnym UBUNTU 11.04 jako, z racji tego, że najwięcej serwerów pracuje pod systemami z rodziny Linux.

1. Pobieramy potrzebne pakiety i biblioteki (przy okazji updatując listę źródeł ) wydając polecenie w terminalu:
"sudo apt-get udpate && sudo apt-get install apache2 php5 mysql-server
libapache2-mod-auth-mysql php5-mysql phpmyadmin"

2. Jeśli wszystko dobrze poszło, rozpocznie się pobieranie oraz instalacja. System zasugeruje nam dodatkowo, jakie pakiety moglibyśmy jeszcze zainstalować, oraz wyświetli nam te, które zostaną zainstalowane.

3. W trakcie instalacji pojawi się konfigurator naszego serwera MySQL:
Konfigurację rozpoczniemy od podania hasła dla super użytkownika (root), które następnie
potwierdzamy wpisując je ponownie.
Wszystkie wybory zatwierdzamy spacją.


4. Następnie powinno pojawić się okno konfiguracji phpMyAdmin, gdzie spacją zaznaczamy, który serwer ma zostać skonfigurowany, aby współpracował z phpMyAdmin.

5. Następnie konfigurator pyta nas o pozwolenie na konfigurację połączenia z bazą danych – oczywiście wybieramy <TAK>.

6. Podajemy hasło do bazy danych dla roota, które podaliśmy wcześniej:

7. Teraz podajemy jeszcze hasło, które pozwoli na autoryzacje podczas komunikacji z serwerem MySQL i to by było na tyle. Właśnie zakończyliśmy naszą instalacje serwera.

Po zakończonym etapie wstępnej konfiguracji i instalacji niezbędnych pakietów możemy obejrzeć efekt naszej pracy w przeglądarce:

Wszystko się powiodło. Gratulacje!

Konfiguracja
Instalacja to jednak nie wszystko. Aby wygodnie obsługiwało się naszego Apacha musimy jeszcze odrobinę go skonfigurować.
Obecnie, jeżeli chcemy udostępniać jakąkolwiek stronę musimy umieścić ją w katalogu /var/www.

Rozwiązanie to jest bardzo niewygodne. Powoduje to, że udostępniać pliki na serwerze może tylko root, ponieważ tylko on ma prawo zapisu danych w tym katalogu, a jak wiadomo z powodów bezpieczeństwa nie możemy dać zwykłemu użytkownikowi przywilejów super użytkownika.