Brazylia to największe pod względem powierzchni i liczby mieszkańców państwo Ameryki Południowej oraz piąte pod względem wielkości państwo świata. Zajmuje ponad 47,5% powierzchni Ameryki Południowej.

Przemieszanie elementów europejskich, afrykańskich i amerykańskich wytworzyło nową oryginalną kulturę. Najsłynniejszym festiwalem rozsławiającym Brazylię na cały świat jest odbywający się przed Wielkim Postem karnawał w Rio de Janeiro. Zawsze trwa nieprzerwanie cztery dni i noce. Zaczyna się przekazaniem uczestnikom parady kluczy do miasta i pokazem sztucznych ogni, po czym pojawiają się członkowie szkół brazylijskiej samby rywalizujący ze sobą w tańcu przez pięć dni i nocy. Specjalnie na tą okazję uczestnicy parady (i nie tylko) przygotowują specjalne pełne przepychu , często wyuzdane stroje karnawałowe. Rocznie do Rio de Janeiro przyjeżdża na karnawał ponad 100 tysięcy turystów. Karnawał kończy się w Środę Popielcową nad ranem wybraniem najlepszej szkoły samby.

Karnawał w Rio de Janeiro stał się słynny na cały świat dzięki Paradzie Samby - show, które jest rywalizacją szkół samby z Rio. Główne dwa dni imprezy to Karnawałowe Niedziela i Poniedziałek. Warto ich nie przegapić. Pozostałe dni nie są tak atrakcyjne, ale bilety są tańsze. Cennym przeżyciem mogą być Parada Grupo de Acesso w piątek i Parada Mistrzów w sobotę.

Popularność i siła karnawału leży w całkowitym oderwaniu od życia codziennego i odwróceniu ról. Dzięki wymyślnym strojom i przebraniom każdy może być każdym, znikają różnice społeczne, majątkowe i płciowe.

Strój kobiet jest dość skąpy. Są przystrojone w przeróżne pióropusze. Mają starannie wykonany makijaż w różnych odcieniach, tak by pasował do ubioru. Zazwyczaj tancerki są główną atrakcją karnawału.

Brazylia ma bogatą literacką tradycję. Kilku brazylijskich pisarzy - z Jorge Amado i Paulo Coelho na czele - zyskało międzynarodową sławę. Ciekawą tradycją literacką, mało znaną za granicą, jest tzw. 'literature de cordel' (dosłownie 'literatura na sznurku'). Są to książeczki zdobione drzeworytami, wykonane często przez samego autora, które wiszą na sznurkach w miejscach, gdzie są sprzedawane. Ich tematyka dotyczy zarówno kwestii tradycyjnych (romanse, fantastyka, bajki), jak i współczesnych.

Brazylijczycy są ekspresywni i często wyrażają swoje uczucia przez kontakt fizyczny. Zwracają mniejszą uwagę na przestrzeń, nie czują się też źle w tłumie. Przy powitaniu kobiety zazwyczaj całują się, a mężczyźni poklepują po ramionach i przytulają. Brazylijczycy są też ‘wolni’ względem stroju; wystarczy popatrzeć na mniej niż skąpe przebrania karnawałowe i stroje plażowe.

Najpopularniejszym sportem w Brazylii jest piłka nożna. Reprezentacja Brazylii 5 razy zdobyła Mistrzostwo Świata. Za jednego z najlepszych w historii dyscypliny piłkarza na świecie wielu uważa Brazylijczyka Pelé. Z Brazylii pochodzi również Ronaldo, Roberto Carlos czy Kaka.

Ogromną popularnością w Brazylii cieszą się wyścigi Formuły 1. Brazylijczycy doczekali się wielu wspaniałych kierowców. Szczególnie wspominają tragicznie zmarłego Ayrtona Sennę*, który uważany jest za najlepszego kierowcę w historii F1. Obecnie w tej serii wyścigowej startują Felipe Massa i Rubens Barrichello.

Należy zauważyć również, że w siatkówce halowej mężczyzn Brazylia od kilku lat jest absolutnym dominatorem, gdyż od 2003 roku wygrała większość ważnych turniejów międzynarodowych. Jednym z sukcesów jest pokonanie reprezentacji Polski w finale MŚ 2006 3:0. Największą gwiazdą reprezentacji Brazylii jest od ponad 10 lat Giba.

Coraz popularniejsza na świecie (i również w Polsce) staje się pochodząca ze stanu Bahia capoeira –tradycyjna brazylijska sztuka walki połączona z elementami tańca i egzotyczną muzyką. Prócz capoeira Brazylijczycy opracowali kilka innych sztuk walki, takich jak luta livre i BJJ – brazylijską odmianę jiu-jitsu.

Brazylia zorganizuje Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w 2014. W 2016 roku w Rio de Janeiro odbędą się Letnie Igrzyska Olimpijskie.