Napisz rozprawkę na temat: patriotą można być zarówno w czasie wojny jak i w czasach pokoju. Określ swoje stanowisko w tej sprawie a następnie uzasadnij je, popierając argumenty przykładami: jednym z literatury, jednym z historii i jednym wynikającym z własnych obserwacji.

Powszechnie panuje stereotyp, że patriotą jest tylko ten, który walczy w obronie ojczyzny. Jednak w czasach pokoju nie trzeba walczyć, a mimo to znajdzie się wielu ludzi, których można nazwać mianem patrioty. Według mnie zdecydowanie patriotą można być zarówno w czasie wojny jak i w czasach pokoju.

W samej literaturze jest bardzo dużo przykładów patriotyzmu, a najlepszym z nich z obecnie znanych mi lektur jest z pewnością powieść Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”, która opisuje losy trójki przyjaciół pomagającej sobie w tak trudnych sytuacjach jakie można było doświadczyć podczas drugiej wojny światowej . Poczucie obowiązku nie pozwala im stać z boku, dlatego aktywnie poszukują swojego miejsca wśród walczących z okupantem i wszyscy trzej umierają podczas wojny. W historii Polski również można się dopatrzeć przykładów patriotyzmu, np. Tadeusz Rejtan w 1773r, podczas sejmu porozbiorowego, aby nie dopuścić do zatwierdzenia rozbioru sprzeciwił się temu. Ja też często zauważam objawy patriotyzmu w otaczającym mnie świecie. Przykładem tego może być fakt, że Polacy zawsze kibicują swojej reprezentacji piłkarskiej. Nie zależnie czy wygrywa, czy przegrywa, fani sportu kibicują jej z całego serca.

Podsumowując, patriotyzm to nie tylko obrona ojczyzny, ale także szacunek do ludzi i dbanie o ich potrzeby, jest to też dbanie o dobra wspólne i wierna miłość do wszystkiego co pochodzi z ojczyzny.