Wypracowania
Konrad Wallenrod- zdrajca czy bohater?
Zdrajca czy bohater? Te dwa tytuły odnoszące się do człowieka, różnią się od siebie diametralnie. Nie można bowiem być jednym i drugim jednocześnie. Adam Mickiewicz w swojej powieści wykreował bohatera, Konrada Wallenroda w sposób bardzo kontrowersyjny. Opatrzył go mottem z „Księcia” Niccola Machiavellego „Macie bowiem wiedzieć, że są dwa sposoby walczenia… trzeba być lisem i lwem”. Czy zrobił to przypadkowo? Nie sądzę. Z jednej strony jest on bohaterem bajronicznym- zbuntowanym samotnikiem przeciw światu i samemu sobie, a z drugiej strony jest to typowy bohater tragiczny, który musi wybierać między zasadami, a patriotyzmem.
Technologia śmierci. Niemieckie obozy zagłady.
Niemieckie obozy koncentracyjne powstały na długo przed rozpoczęciem II wojny światowej i stanowią nieodłączną część niemieckiego systemu totalitarnego, zbudowanego przez partię narodowego socjalizmu pod wodzą Adolfa Hitlera. Zaraz po zdobyciu pełnej władzy przez NSDAP w 1933 r. powstały pierwsze obozy karne, a później główne obozy koncentracyjne: Dachau k. Monachium, Buchenwald k. Weimaru i Sachsenhausen k. Berlina. Do wybuchu wojny założono jeszcze w całej Rzeszy kilkadziesiąt mniejszych i większych obozów. Policyjne państwo w państwie – SS – zdobyło władzę totalną, która pozwalała nie tylko rządzić, lecz i w pełni realizować plany ideowe i militarne, a wcześniej – opanować całe niemieckie społeczeństwo i podporządkować je swej nieskładnej, chaotycznej i immoralnej ideologii.
Wina i odkupienie - kanon wartości moralnych na przykładzie Pana Tadeusza
W kręgu kulturowym, w którym żyjemy, istnieje pewien kanon wartości, głównie opartych na moralności i etyce chrześcijańskiej. W religii tej bardzo dużo miejsca poświęca się pojęciom grzechu, przebaczenia, odkupienia i miłosierdzia. Naturalnym więc biegiem rzeczy, temat ten przeniknął również do literatury, w tym do literatury polskiej. Zobaczmy, jakie miejsce zajął w jednym z najważniejszych jej dzieł, epopei narodowej – Panu Tadeuszu Adama Mickiewicza. Zagadnienie winy, jej znaczenia dla naszego życia duchowego oraz możliwości wymazania jej z rachunków naszych sumień to temat, któremu poświęcono już wiele tomów filozoficznych i teologicznych dzieł, a zajmowały się tym zagadnieniem najtęższe umysły ludzkości.
Przebieg pojedynku Achillesa z Hektorem
Wyjście Hektora poza mury miasta Chęć walki z Achillesem Ucieczka Hektora Przesądzenie losów przeciwników przez Zeusa Podstęp Ateny Spotkanie przeciwników Walka Układ Hektora z Achillesem o poszanowanie zwłok - odrzucenie propozycji Pierwsze starcie na włócznie Pomoc Ateny Drugie starcie - walka na miecze Ugodzenie Hektora w odkrytą szyję Prośba konającego Hektora Śmierć Hektora Zbezczeszczenie zwłok pokonanego królewicza
Relacje między przedstawicielami różnych grup społecznych
Każdy człowiek powinien być traktowany równo, bez względu na swoje pochodzenie czy wielkość posiadanego majątku. Jednak w rzeczywistości od wielu lat można było zaobserwować napięcia między warstwami społecznymi. Doskonale ukazał to w swoim utworze “Wesele” Stanisław Wyspiański. Opisując prawdziwe wesele w podkrakowskich Bronowicach po ślubie Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną Na zabawie spotkali się przedstawiciele dwóch całkowicie innych środowisk chłopi i inteligencja. Brak zrozumienia można odrazu zobaczyć w pierwszej scenie między Czepcem a Dziennikarzem w rozmowie o polityce.
Życie jest kolekcją chwil - rozprawka na temat wspomnień
Nasze życie jest kolekcją chwil – zarówno wyjątkowych, jak i tych zupełnie zwyczajnych, czy bolesnych. Zapamiętane chwile powracają do nas w formie wspomnień, które niczym kotwice pozwalają nam przybijać do różnorodnych portów z naszej przeszłości. To one pozwalają nam zachować pamięć o najbliższych, dzięki nim uczymy się na popełnionych błędach i wyciągamy z nich wnioski. Dzięki temu coraz bardziej efektywnie i skutecznie rozwiązujemy bieżące problemy, coraz lepiej radzimy sobie z trudnościami codziennego życia.
Napisz opowiadanie o swojej babci
W każdy sobotni poranek budził mnie zapach zmiażdżonego czosnku i pikantnego pieprzu. Potykałem się w kuchni i znajdowałem babcię kucającą nad dużą srebrną miską, mieszającą tłuste wargi świeżej kapusty z czosnkiem, solą i czerwonym pieprzem. W ten sposób w każdy weekend w moim domu rodziło się pyszne koreańskie danie kimchi. Specjalność mojej babci zawsze dominowała na stole obiadowym, ponieważ kimchi wypełniało każdy talerz. I podobnie jak moja babcia, która zawsze z nami mieszkała, wydawało się, że soczysty zapach czosnku nigdy nie opuści naszego domu.
Charakterystyka Skawińskiego
Bohaterem noweli pt. „Latarnik” jest Skawiński! Miał on ponad siedemdziesiąt lat. Był Polakiem, który jako młody żołnierz emigrował z Polski. Mimo swojego podeszłego wieku zawsze chodził wyprostowany. Był zdrowym, silnym, wysportowanym mężczyzną o niebieskich oczach, siwych włosach i mocno opalonej skórze.Skawiński był człowiekiem mężnym i odważnym. Jego cierpliwość, wytrwałość i waleczność pomogły mu przetrwać wszelkie wojny, w których uczestniczył. Przez większość swojego życia tułał się po świecie, poszukując miejsca na osiedlenie się.
Czym jest miłość w “Innym świecie”?
Motyw miłości ukazywany jest w literaturze przez wielu twórców. Najczęściej kojarzymy go z czasami romantyzmu, lecz wykorzystywany był od zawsze. Mimo wizji romantycznej miłości jako źródło wielu cierpień, to wielu pisarzy nadal ukazywało to uczucie w późniejszym czasie jako najpiękniejsze. W wielu sytuacjach okazywało się zbawienne, dawało człowiekowi szczęście i pozwalało przetrwać trudne chwile. Jednak nie mogło pełnić swoich funkcji w obozach sowieckich, gdzie człowiek ulegał dehumanizacji, nie miał żadnej wartości i pozbawiony był zasad moralnych, co pokazał Gustaw Herling-Grudziński w utworze “Inny świat”.
Bohater romantyczny – zwycięzca czy moralny przegrany - rozważania w oparciu o bohaterów literackich.
Bohater romantyczny – zwycięzca czy moralny przegrany? Swoje rozważania na ten temat postanowiłam oprzeć o charakterystyki postaci stworzonych przez dwóch najwybitniejszych przedstawicieli romantyzmu polskiego – Adama Mickiewicza i Juliusz Słowackiego. Poeci tej epoki wykreowali nowy typ bohatera, który posiadał wielką indywidualność i bogatą psychikę. Targały nim różnorakie uczucia – miłość, nienawiść, cierpienie i rozpacz. Historyczne warunki, w jakich rozwijała się polska literatura romantyczna spowodowały, że polski bohater romantyczny różnił się nieco od europejskiego.