Jakich wyborów życiowych dokonują bohaterki powieści Elizy Orzeszkowej Nad Niemnem i czym się kierują? Interpretując podane fragmenty utworu, zwróć uwagę na symbole oraz uwzględnij kontekst epoki.

Bardzo często w życiu bywa tak, że stajemy przed trudnym i decydującym o naszej przyszłości wyborem. Staramy się w tedy polegać na najbliższych, ale i zwracamy uwagę na opinię społeczeństwa. Z taką sytuacją musiały poradzić sobie obie bohaterki powieści “Nad Niemnem” autorstwa Elizy Orzeszkowej. Obydwie kobiety miały świadomość, że podjęta przez nie decyzja, wpłynie na ich życie. Ciotka Justyny, Marta, zerwała zaręczyny ze swoim narzeczonym Anzelmem. Przyczyny były dwie, ale główną rolę odegrał tu strach przed opinią najbliższych i społeczeństwa.

Bardzo często w życiu bywa tak, że stajemy przed trudnym i decydującym o naszej przyszłości wyborem. Staramy się w tedy polegać na najbliższych, ale i zwracamy uwagę na opinię społeczeństwa. Z taką sytuacją musiały poradzić sobie obie bohaterki powieści “Nad Niemnem” autorstwa Elizy Orzeszkowej. Obydwie kobiety miały świadomość, że podjęta przez nie decyzja, wpłynie na ich życie. Ciotka Justyny, Marta, zerwała zaręczyny ze swoim narzeczonym Anzelmem. Przyczyny były dwie, ale główną rolę odegrał tu strach przed opinią najbliższych i społeczeństwa. Nikt nie zabronił tego małżeństwa, aczkolwiek sporo osób delikatnie sugerowało młodej kobiecie, aby przemyślała swoją decyzję. Argumentowali to tym, iż chłop nie może wyjść z doliny prosto w góry, nawiązując do niskiego statusu społecznego Anzelma. Słaba psychika Marty nie pozwoliła jej na poradzenie sobie z lawiną oszczerstw. Kolejnym powodem zerwania zaręczyn był lęk przed pracą. Pomimo tego, że ciotka Justyny już wcześniej pracowała w Korczynie, obawiała się schłopienia, czyli utraty swojego statusu społecznego. W tym wypadku lęk okazał się silniejszy niż miłość do Anzelma, czego Marta często żałowała, lecz nigdy tego nie okazywała przed rodziną. Młoda Justyna w momencie, gdy znalazła się w identycznej sytuacji, obawiała się podobnych rzeczy. Pomimo nieszczęśliwej i niespełnionej miłości ciotki, ona postanowiła zawalczyć o swoje szczęście. Wyglądając przez okno widziała siebie, razem z uśmiechniętym chłopcem, który zwracał ku niej oczy. Nie zlękła się podczas rozmowy z wujem, utrzymując swoje postanowienie i wierząc w miłość do swego wybranka. Zaprzecza, gdy Benedykt mówi, że nie poznała jeszcze życia i nie wie, co robi. Przemawia przez nią nie tylko miłość, ale i dojrzałość oraz zdrowy rozsądek. Potwierdza to fakt, iż nie zlękła się, a nawet uniosła się, gdy wuj mówi o ciężkiej pracy, która czeka ją po małżeństwie. Była tego w pełni świadoma, wręcz pragnęła uciec od nudy i braku zajęcia. Jest pewna, że przyszły małżonek spełni jej wymagania, oraz zajmie czymś jej ręce, w małym, ale pełnym miłości domu. Wybory bohaterek “Nad Niemnem” różnią się diametralnie. Pomimo tych różnic zarówno Marta jak i Justyna są szczęśliwe, lecz Ciotka często wspomina młodzieńcze uniesienie. Ukazuje to trud podejmowania kluczowych decyzji w życiu. Jednak, jeśli jesteśmy pewni swego i w pełni świadomi obowiązków oraz skutków, powinniśmy kierować się głosem serca i rozsądku, a nie opinią najbliższych, czy lękiem przed ciężką pracą, ponieważ życie to nie tylko radość, ale i ciężka solidna praca, która doprowadzi nas do szczęścia.