„Miłość – siła destrukcyjna czy wartość nadająca sens życiu człowieka. Rozważ problem odwołując się do „Lalki” Bolesława Prusa”.

Miłość to uczucie, które potrafi bezgranicznie zawładnąć człowiekiem. Czasami staje się sensem życia oraz powodem ogromnego szczęścia, innym razem jest przepełniona smutkiem i rozczarowaniem. Jednak patrząc na życie bohaterów powieści „Lalka” Bolesława Prusa, staje się ona siłą destrukcyjną, która powoli niszczy człowieka. W utworze przedstawiono ludzi kochających, ale nie kochanych oraz postacie niezdolne do miłości. Jednym z bohaterów powieści jest Stanisław Wokulski, bogaty i wykształcony kupiec, który znalazł się wśród pozytywistów, sam jednak w duszy pozostał romantykiem.

Miłość to uczucie, które potrafi bezgranicznie zawładnąć człowiekiem. Czasami staje się sensem życia oraz powodem ogromnego szczęścia, innym razem jest przepełniona smutkiem i rozczarowaniem. Jednak patrząc na życie bohaterów powieści „Lalka” Bolesława Prusa, staje się ona siłą destrukcyjną, która powoli niszczy człowieka. W utworze przedstawiono ludzi kochających, ale nie kochanych oraz postacie niezdolne do miłości. Jednym z bohaterów powieści jest Stanisław Wokulski, bogaty i wykształcony kupiec, który znalazł się wśród pozytywistów, sam jednak w duszy pozostał romantykiem. Na początku ożenił się on z wdową po Minclu, chociaż nie było to spowodowane wielką miłością. Po śmierci żony odziedziczył pokaźny majątek. Skupił się wówczas na nauce i być może przy niej by pozostał, lecz pewnego dnia spotykał w teatrze Izabelę Łęcką, kobietę, którą obdarzył ogromnym uczuciem od pierwszego wejrzenia. Zauroczyła go zupełnie i od tamtej pory pragnął jedynie zbliżyć się do niej. Wiedział, że będzie to możliwe tylko wtedy, gdy będzie bogatym człowiekiem. Zaślepiony miłością zdobył majątek, uznanie ludzi i awans społeczny, a wszystko to, aby uzyskać rękę Izabeli. Jednak Łęcka gardziła nim i uważała za głupca, dorobkiewicza. Pomimo tego, stała się ona sensem egzystencji Wokulskiego. Romantyczna, nieodwzajemniona miłość doprowadziła go do obłędu, a w końcu zniszczyła mu życie. Z rozpaczy bohater próbował popełnić samobójstwo.

Stanisław poświęcił swoje całe życie dla osoby niezdolnej do miłości. Izabela Łęcka była wyjątkowo piękną kobietą, jednak posiadała wszystkie wady arystokratek. Kapryśna, dumna, zimna, egoistyczna i wyniosła – te słowa najlepiej charakteryzują bohaterkę. Od najmłodszych lat uczyła się wyrachowania, życia salonowego, wartościowania człowieka na podstawie majątku i nazwiska. Była osobą pustą, niezdolną do głębokiego uczucia. Na temat miłości wypowiadała się w następujący sposób “Wszystko znaczy trafny wybór nazwisk i majątków. Miłość bowiem (…) zjawia się dopiero po sakramencie i najzupełniej wystarcza, ażeby żona umiała pięknie prezentować się w domu, a mąż z powagą asystować jej w świecie”. Izabela uważała się za osobę lepszą od innych, nie mogła zrozumieć jak zwykły kupiec mógł oddać jej serce. Nie doceniała miłości Wokulskiego. Całe życie łączyła to uczucie z majątkiem. Zgodziła się zostać żoną Stanisława pod warunkiem, że ten sprzeda sklep. Jednak jej romans ze Starskim zniweczył wszystkie plany i zamiast miejsca przy boku wielbiącego ją mężczyzny Izabela wybiera klasztor.

Kochanek Izabeli Łęckiej, Kazimierz Starski, podobnie myśli o miłości jak arystokratka. Jest on hulaką i flirciarzem, który nigdy nie będzie chciał się ustatkować. Każda bogata wdowa jest dla Starskiego obiektem adoracji, liczy on tylko na wielki spadek. Tak jak Izabela łączy miłość z pieniędzmi.

W powieści Bolesława Prusa „Lalka” nie mamy do czynienia z miłością jako uczuciem pozytywnym, dającym szczęście i spełnienie. Autor przedstawia nam siłę destrukcyjną, która niszczy życie człowieka. Małżeństwo zaś jest ukazane jako interes, instytucja. Jest to dość realistyczny obraz, ponieważ nie zawsze zdarzają się związki z miłości. Często ludzie, także we współczesnym świecie, poświęcają swoje życie dla osób, które mogą zapewnić im dostatnie życie. Nie ważne jest wówczas uczucie miłości pozwalające przetrwać w najgorszych sytuacjach, lecz wygoda i byt.