
dziecko na przzestrzeni wieków
Dziecko za czasów pogańskich było zabierane matce i oddawane ojcu pod jego całkowitą opiekę i władze w wieku 7 lat.były ty tzw. “Postrzyzyny”. Po Chrzcie Polski zaczęto odchodzić od tego zwyczaju. W średniowieczu dziecko nie miało żadnych praw, często musiało pracować i to zawsze ponad swoje siły. Dzieci z nieprawego łoża były nazywane “bękartami” i mogły być skazywane bez wyroku i więzione razem z najgorszymi przestępcami i łotrami, przez co duża ilość dzieci była demoralizowana.
Dziecko za czasów pogańskich było zabierane matce i oddawane ojcu pod jego całkowitą opiekę i władze w wieku 7 lat.były ty tzw. “Postrzyzyny”. Po Chrzcie Polski zaczęto odchodzić od tego zwyczaju. W średniowieczu dziecko nie miało żadnych praw, często musiało pracować i to zawsze ponad swoje siły. Dzieci z nieprawego łoża były nazywane “bękartami” i mogły być skazywane bez wyroku i więzione razem z najgorszymi przestępcami i łotrami, przez co duża ilość dzieci była demoralizowana. Dzieci te nie dziedziczyły majątków(czasem tylko po matce). Św. Tomasz z Akwinu znalazł rozwiązanie dla dzieci z nieprawego łoża aby uznawać je jako dzieci z prawego łoża aby nie cierpiały. Po 2 wojnie światowej powstała Konwencja Praw Dziecka, która regulowała prawa dzieci. Dzisiaj mamy wielką wiedzę na temat edukacji, opieki oraz potrzeb dzieci.Mimo to W dzisiejszych czasach istnieje wiele aktów Przemocy wobec dzieci.
