polityka zagraniczna polski wobec niemiec rosji i wloch

Polityka zagraniczna Polski wobec :Niemiec, Rosji, Włoch Niemcy Polsko-niemieckie stosunki polityczne charakteryzują się dużą intensywnością. Regularnie odbywają się konsultacje polityczne na wszystkich szczeblach. W tych ramach działa obecnie kilkanaście polsko-niemieckich międzyresortowych komisji, komitetów oraz grup eksperckich. Oficjalnie podpisane porozumienia  Po otwarciu granicy w Berlinie podpisano deklarację o stosunkach polsko-niemieckich  14 XI podpisano traktat miedzy zjednoczonymi Niemcami i Polską potwierdzający granicę na Odrze i Nysie.  Konsultacje z 21 czerwca 2011 r.

Polityka zagraniczna Polski wobec :Niemiec, Rosji, Włoch Niemcy Polsko-niemieckie stosunki polityczne charakteryzują się dużą intensywnością. Regularnie odbywają się konsultacje polityczne na wszystkich szczeblach. W tych ramach działa obecnie kilkanaście polsko-niemieckich międzyresortowych komisji, komitetów oraz grup eksperckich. Oficjalnie podpisane porozumienia  Po otwarciu granicy w Berlinie podpisano deklarację o stosunkach polsko-niemieckich  14 XI podpisano traktat miedzy zjednoczonymi Niemcami i Polską potwierdzający granicę na Odrze i Nysie.  Konsultacje z 21 czerwca 2011 r. w Warszawie (po raz pierwszy w formule wspólnego posiedzenia obu rządów) były okazją do przyjęcia dokumentów jubileuszowych z okazji 20. rocznicy Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy  10 czerwca 2011 r. głosami partii koalicyjnych CDU/CSU oraz opozycyjnych SPD i Zieloni, Bundestag przyjął uchwałę pt. „Niemcy i Polska – odpowiedzialność wynikająca z przeszłości, przyszłość w Europie”

Organizacje międzynarodowe do których należy Polska i Niemcy:

 Unia Europejska  OBWE(Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie)  Rada Europy  Rada Państw Morza Bałtyckiego  Trójkąt Weimarski  NATO ( Organizacja Paktu Północnoatlantyckiego)  ONZ ( Organizacja Narodów Zjednoczonych)  OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) Stosunki Polsko- Niemieckie W momencie otwarcia granicy w Berlinie, z wizytą w Polsce przebywał kanclerz Niemiec Helmut Kohl. Doszło do symbolicznego gestu pojednania podczas spotkania polskiego premiera - Tadeusza Mazowieckiego i kanclerza Niemiec w Krzyżowej. Kolejnym przejawem zbliżenia w stosunkach polsko – niemieckich było przemówienie prezydenta Niemiec Romana Hercoga wygłoszone podczas uroczystości pięćdziesiątej rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, w którym poprosił o wybaczenie wszystkie polskie ofiary wojny wywołanej przez Niemcy. Dobre kontakty z Niemcami dodatkowo utrwalała współpraca w ramach Trójkąta Weimarskiego, a także powstanie na polskiej granicy zachodniej czterech euroregionów Zasadniczym problemem w stosunkach polsko – niemieckich stała się sprawa interwencji zbrojnej w Iraku. Zwłaszcza “list ośmiu” wywołał sporo krytyki ze strony przywódców Francji, Belgii i Niemiec. Na początku września 2005 doszło do podpisania niemiecko-rosyjskiego porozumienia w sprawie budowy gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego omijającego terytorium Polski. Gazociąg ten dawał Rosji możliwość zamknięcia dostaw gazu do Polski bez odcinania dostaw dla Niemiec, a więc oznaczał przede wszystkim poważne osłabienie Polski pod względem strategicznym.

Podczas wizyty w Warszawie na początku grudnia 2005 roku nowa kanclerz Niemiec Angela Merkel spotkała się z prezydentem – elektem Lechem Kaczyńskim, wykonując pojednawcze gesty, jednak w sprawie kontraktu na budowę gazociągu z Rosji omijającego Polskę stwierdziła jedynie, że sprawa jest otwarta, a gazociąg zaczął powstawać we współpracy niemiecko-rosyjskiej. Sukcesy polityki Polsko-Niemieckiej Polska zajęła pierwsze miejsce na liście niemieckich partnerów handlowych w tym rejonie. Polska rozwinęła swoje relacje handlowe z Niemcami i stała się dla nich najważniejszym partnerem w tej dziedzinie. Polska wymiana handlowa z Niemcami wyniosła w 2013 roku 78 miliardów euro. Zaliczyliśmy tutaj wzrost o 4,3 proc. rok do roku. Obok wymiany handlowej - drugim, podstawowym nurtem współpracy gospodarczej są inwestycje. Niemcy - nieprzerwanie w latach 2005 - 2007 - plasują się na czołowej pozycji wśród inwestorów zagranicznych w Polsce. Aktualnie zajmują drugie miejsce, po Holandii. Według danych NBP i innych szacunków - łączna, skumulowana wartość niemieckich inwestycji w naszym kraju osiągnęła w 2007 roku poziom 17 miliardów euro.

Rosja W polskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych wypracowano koncepcje polityki dwutorowej polegającą na utrzymywaniu stosunków dyplomatycznych z ZSRR i z każdą republika osobno. W październiku 1990 minister Skubiszewski spotkał się z władzami ZSRR oraz przedstawicielami rządów republik białoruskiej, litewskiej i ukraińskiej, które kilka miesięcy wcześniej uchwaliły deklarację suwerenności.

Porozumienia podpisane z Rosją:  22.V.1992 podpisano „Traktat o przyjaźni i dobrosąsiedzkiej współpracy”  25 sierpnia 1993 roku, podpisano porozumienie o budowie nowego gazociągu tranzytowego tzw. Jamał – Europa, który przebiegał przez terytorium Polski  W styczniu 1995 roku uregulowano tez problem wzajemnego zadłużenia na zasadzie opcji zerowej oraz 20 mln dopłaty dla Polski. Nie udało się jednak rozstrzygnąć sporu o podział majątku po byłej RWPG.  W 1996 roku podpisano kontrakt na dostawy rosyjskiego gazu na 25 lat

Organizacje międzynarodowe do których należy Polska i Rosja:

 ONZ ( Organizacja Narodów Zjednoczonych)  Rada Państw Morza Bałtyckiego

Stosunki Polsko-Rosyjskie

W dalszym ciągu istniały nierozwiązane problemy dotyczące historii. Moskwa, co prawda zezwoliła na podjęcie budowy polskich cmentarzy wojskowych, ale jednocześnie MSZ Federacji Rosyjskiej 14 września 1999 wydało świadczenia, w którym podważono fakt agresji radzieckiej na Polskę 17 września 1939.

Symbolicznym przełomem we wzajemnych stosunkach stała się nieoficjalna wizyta prezydenta A. Kwaśniewskiego w Rosji 10 lipca 2000 roku. Również polityka prezydenta W. Putina przyczyniła się do poprawy stosunków polsko – rosyjskich. Wyrazem polepszenia tych stosunków była wizyta prezydenta FR W. Putina w Polsce 16 – 17 stycznia 2002 r. Prezydent Federacji Rosyjskiej zadeklarował chęć rozwiązania spornych problemów historycznych, m. in. zadośćuczynienia polskim ofiarom stalinizmu, w marcu 2002 roku powstała polsko-rosyjska komisja do rozwiązania problemów historycznych. Jednak z biegiem czasu stosunki polsko-rosyjskie ulegały stałemu pogorszeniu. Jednym z podstawowych powodów tego stanu rzeczy było polskie poparcie dla ukraińskiej „pomarańczowej rewolucji”. W lutym 2004 roku po raz pierwszy doszło do krótkotrwałej przerwy w dostawach gazu do Polski. Co prawda oficjalnym powodem były naciski Rosji na władze w Mińsku. W marcu 2005 strona rosyjska umorzyła bezskuteczne śledztwo w sprawie mordu katyńskiego, odmawiając ponownie uznania go za ludobójstwo. W listopadzie 2005 roku Rosja wprowadziła zakaz importu polskiego mięsa. Wkrótce Kreml rozszerzył embargo na inne polskie artykuły spożywcze, co poważnie ograniczyło wymianę towarową Polski i Rosji. W styczniu 2006 roku Rosja poważnie ograniczyła z powodów politycznych dostawy gazu na Ukrainę, co również uderzyło w polskich odbiorców tego surowca. Po dojściu Platformy Obywatelskiej do władzy, Rosja zniosła embargo na polskie mięso. 10 kwietnia 2010 roku. W tym dniu rozbił się na lotnisku w Smoleńsku polski samolot prezydencki. przedstawiciele rosyjscy wykazali wiele pozytywnych gestów do strony polskiej.

Włochy Włochy to strategiczny partner gospodarczy Polski. Wielkość zainwestowanego kapitału włoskiego na koniec 2012 r. wyniosła prawie 10 mld euro. Porozumienia podpisane przez Polskę i Włochy  16.IV.2003 podpisano Traktat Akcesyjny  Umowa miedzy Rządem PRL a Rządem Republiki Włoskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania z 1985 r.  Umowa między Rządem PRL a Rządem RW w sprawie popierania i ochrony inwestycji podpisana w 1989 r.  Memorandum o współpracy na rzecz małych i średnich przedsiębiorstw, podpisane w grudniu 1999 r. przez Ministra Przemysłu, Handlu i Rzemiosła RW i Ministra Gospodarki RP.

Organizacje międzynarodowe do których należy Polska i Wlochy:  Unia Europejska  NATO  ONZ  Rada Europy  OBWE  ORGANIZACJA WSPÓŁPRACY GOSPODARCZEJ I ROZWOJU