Wizerunek uwodzicielek w utworach literackich

Pierwszym przykładem jaki zaprezentuję jest uwodzicielka z „Przedwiośnia”, książki napisanej przez Stefana Żeromskiego w dwudziestoleciu międzywojennym. Kobietą, która można określić mianem kusicielki jest w tym utworze Laura Kościeniecka. To oszałamiająco piękna oraz wytworna dama, przy której żaden mężczyzna nie przejdzie obojętnie. Kusi oraz zachwyca wszystkich przedstawicieli płci męskiej. Laura jest pewna siebie i świadoma tego, że robi ogromne wrażenie na mężczyznach. Podoba się Cezaremu Baryce, Hipolitowi. Kiedy idzie przez ulice Warszawy to ludzie z zaciekawieniem oglądają się za nią.

Pierwszym przykładem jaki zaprezentuję jest uwodzicielka z „Przedwiośnia”, książki napisanej przez Stefana Żeromskiego w dwudziestoleciu międzywojennym. Kobietą, która można określić mianem kusicielki jest w tym utworze Laura Kościeniecka. To oszałamiająco piękna oraz wytworna dama, przy której żaden mężczyzna nie przejdzie obojętnie. Kusi oraz zachwyca wszystkich przedstawicieli płci męskiej. Laura jest pewna siebie i świadoma tego, że robi ogromne wrażenie na mężczyznach. Podoba się Cezaremu Baryce, Hipolitowi. Kiedy idzie przez ulice Warszawy to ludzie z zaciekawieniem oglądają się za nią. Laura wspaniale radzi sobie z koniem i właśnie wtedy Cezary widzi ją po raz pierwszy, od pierwszego wejrzenia zakochuje się w niej być może z wzajemnością. Autor powieści bardzo szczegółowo opisuje stroje Kościenieckiej. Są one bardzo kuszące oraz wytworne, bez wątpienia też robią ogromne wrażenie. Jej największym atutem jest jednak przede wszystkim wygląd. Ma śliczną twarz oraz lazurowe oczy, ale i niesamowicie zgrabna kobieca figurę. Sprawia wrażenie naturalnej oraz szczerej osoby. Potrafi śmiać się serdecznie i szczerze uśmiechać. Dzięki takiemu połączeniu kusi oraz olśniewa mężczyzn, którzy ją spotykają. Bohaterka mimo młodego wieku jest już wdową. Należy do stanu szlacheckiego i mieszka w Leńcu. Ma narzeczonego- Władysława Barwickiego, ale to dla niej za mało, uwodzi Cezarego Barykę, który zostaje jej kochankiem. Potrafi bez skrupułów odprawić narzeczonego i zanim ten przekroczy próg dopuszcza się zdrady z Cezarym. Nie ma żadnych wyrzutów sumienia z tego powodu, a gdy Władysław Barwicki zastaje młodego Barykę, to piękna uwodzicielka wypiera się romansu z nim. Trzeba przyznać Kościnieckiej to, iż ma niezwykłą zdolność osiągania własnych celów.. Mimo wykrycia przez narzeczonego romansu udaje jej się doprowadzić do małżeństwa. Kiedy przebywa w Warszawie- spotyka się z Cezarym Baryką. Podczas spotkania obwinia go za ich rozstanie i definitywnie kończy romans. Dla tej prześlicznej oraz efektownej damy od miłości ważniejszy jest majątek, dlatego wychodzi za mąż za Władysława Barwickiego.