Czy człowiek decyduje o swoim życiu, czy to innni mają wpływ na naszą egzystencję.W pracy odwołaj się do fragmentu, całego utworu oraz przynajmniej dwóch tekstów literackich.

Czy człowiek decyduje o swoim życiu? Czy to inni mają wpływ na naszą egzystencje ? Bardzo trudno jest odpowiedzieć na te pytania. Część ludzi twierdzi, że “każdy jest kowalem swego losu” inni zaś żyją w przekonaniu że “świat jest teatrem a ludzie aktorami”. Przyjrzyjmy się bliżej postacią literackim, by poznać odpowiedzi na te pytania. Na podstawie załączonego fragmentu “Lalki” B. Prusa, widać wyraźnie ,że główny bohater został poprowadzony przez los, do spotkania Izabeli.

Czy człowiek decyduje o swoim życiu? Czy to inni mają wpływ na naszą egzystencje ? Bardzo trudno jest odpowiedzieć na te pytania. Część ludzi twierdzi, że “każdy jest kowalem swego losu” inni zaś żyją w przekonaniu że “świat jest teatrem a ludzie aktorami”. Przyjrzyjmy się bliżej postacią literackim, by poznać odpowiedzi na te pytania. Na podstawie załączonego fragmentu “Lalki” B. Prusa, widać wyraźnie ,że główny bohater został poprowadzony przez los, do spotkania Izabeli. Jak wiemy Wokulski, nie chciał iść do teatru w którym to spotkał swoją ukochaną, dla której później wyjechał na wojnę i zdobył wielki majątek, i dla której był wstanie go wydać. Stanisław chciał się wkraść w jej serce, wszystkimi możliwymi sposobami, nie chciał być kupcem. Chciał upodobnić się do arystokracji. Bohater nie miał wpływu na to kim sie urodził, a los zaprowadził go mimowolnie do teatru i spowodował że Wokulski chciał być kimś kim tak naprawdę nie mógł być, pragnął kobiety która należała to zupełnie innej warstwy społecznej i dla której pochodzenie liczyło sie o wiele bardziej niż wnętrze. Odnosząc się do całego utworu Bolesława Prusa “Lalka” warto wspomnieć o Rzeckim który bawił się lalkami, wtedy bohater ten uświadomił sobie że gdyby nie on, to zabawki nie zostałyby wprawione w ruch. Bardzo łatwo tą sytuacje skojarzyć z ludzkim życiem. A wiec ktoś bądź coś musiało mieć wpływ na to czy się urodzimy .Człowiek przyrównany jest do marionetki, aktora który tylko o odgrywa swoja role teatrze nazywanym światem. Wobec tego warto sie zastanowić kto jest reżyserem naszego przedstawienia: los, fatum Bóg ? Jaka nadprzyrodzona siła ma wpływ ma to jak żyjemy.. Kolejnym utworem do którego chciałabym sie odwołać jest “Król Edyp” Sofoklesa. Jak wiemy główny bohater, bardzo chciał uniknąć swojego przeznaczenia. Robił wszystko aby wróżba delficka się nie spełniła, jednak jego starania idą na marne. Edyp nie miał szans wyzwolić się od przepowiedni , w pełni nie świadomy zabija własnego ojca i żeni się z matką. Nie można oszukać przeznaczenia.
W Średniowieczu poznajemy człowieka, który decyduje się z własnej woli żyć w ubóstwie a przez to osiągnąć świętość. Św. Aleksy jest postacią wyjątkową. Pochodzi z bardzo bogatej i wierzącej rodziny, jednak w noc poślubną Aleksy zwraca żonie pierścień małżeński i oznajmia iż, idzie w świat służyć Bogu. Rezygnuje tym samym ze swojego szczęścia aby poprzez cierpienie i wyrzekanie się dóbr osiągnąć świętość. Po przeanalizowaniu tej legendy, widać że Aleksy sam podjął decyzje, nie ma tu wzmianki o fatum, przeznaczeniu. Święty w każdej chwili mógł zrezygnować ze swojego wyboru. Na podstawie powyższych utworów nie można jednoznacznie stwierdzić czy na nasze zycie mają wpływ inni, siły nadprzyrodzone. Nie wiadomo czy jesteśmy tylko aktorem który odgrywa swoja role. Czy tez kowalem własnego losu. Dlatego pytanie Czy człowiek decyduje o swoim życiu, czy to innni mają wpływ na naszą egzystencję ? Trzeba pozostawić bez odpowiedzi.