Znaczenie Morza Bałtyckiego

Znaczenie gospodarcze Morza Bałtyckiego Wszyscy władcy Polski, począwszy od Piastów, zdawali sobie sprawę jak wielkie korzyści niesie ze sobą dostęp do Morza Bałtyckiego. Za wszelką cenę dążono do posiadania dostępu do Bałtyku. Od zakończenia II Wojny Światowej Polska może się cieszyć długim brzegiem morskim. Jego długość wynosi 528 km i stanowi jednocześnie naturalną, północną granicę naszego kraju. Morze Bałtyckie ma ogromne znaczenie gospodarcze ze względu na jego zasoby żywe, bogactwa mineralne oraz rozwój transportu morskiego i portów morskich.

Znaczenie gospodarcze Morza Bałtyckiego

Wszyscy władcy Polski, począwszy od Piastów, zdawali sobie sprawę jak wielkie korzyści niesie ze sobą dostęp do Morza Bałtyckiego. Za wszelką cenę dążono do posiadania dostępu do Bałtyku. Od zakończenia II Wojny Światowej Polska może się cieszyć długim brzegiem morskim. Jego długość wynosi 528 km i stanowi jednocześnie naturalną, północną granicę naszego kraju. Morze Bałtyckie ma ogromne znaczenie gospodarcze ze względu na jego zasoby żywe, bogactwa mineralne oraz rozwój transportu morskiego i portów morskich. Wybrzeże Morza Bałtyckiego jest obszarem o wybitnych walorach leczniczych, turystycznych i wypoczynkowych. Należą do nich: piaszczyste plaże, wały wydmowe, lasy oraz zawierające duże ilości jodu powietrze oraz wody mineralne. Do najbardziej znanych miejscowości turystyczno-wypoczynkowych nad Morzem Bałtyckim należą: Sopot, Kołobrzeg, Łeba, Ustka, Świnoujście i Międzyzdroje.

  1. Zasoby żywe:  Do żywych zasobów Bałtyku należą prawie wyłącznie ryby. Podstawowymi gatunkami łowionymi na Bałtyku są:
  1. Śledź,
  2. Dorsz,
  3. Szprot,
  4. Łosoś,
  5. Troć,
  6. Węgorz.  Spadek połowów niektórych gatunków zwrócił uwagę na konieczność ochrony i poprawę jakości wód Bałtyku.
  1. Bogactwa mineralne  Na dnie Bałtyku występuje wiele surowców mineralnych:
  1. ropa naftowa,
  2. gaz ziemny,
  3. żwir,
  4. piasek,
  5. bursztyn
  6. minerały ciężkie.  Ropa naftowa i gaz ziemny występują wzdłuż południowo-wschodnich wybrzeży Bałtyku.  Rzadkim i cennym surowcem jest bursztyn, z którego słynie Morze Bałtyckie. Bursztyn powstał z żywicy drzew iglastych porastających tereny obecnej Skandynawii i Bałtyku w okresie trzeciorzędu.
  1. Transport morski i porty:  Dostęp do Morza Bałtyckiego pozwolił na rozwój portów. Na polskim wybrzeżu są porty pełniące różnorodne funkcje:
  1. Uniwersalne: czyli przyjmujące towary masowe oraz drobnicę (port Szczecin, port Gdynia, port Gdańsk, port Świnoujście, Port Elbląg),
  2. Specjalistyczne: (np. naftowe, węglowe, kontenerowe, itp.) - np. port Police,
  3. Rybackie: np. port Kołobrzeg, port Władysławowo, port Dziwnów, port Puck, port Darłowo, port Ustka, port Łeba, port Jastarnia,
  4. Porty Wojenne: np. w Helu, Gdyni i Świnoujściu.  W miastach portowych rozwinął się przemysł stoczniowy oraz zakłady przetwórstwa rybnego.