Codzienność jako źródło uczenia się

,, Codzienność jako źródło uczenia się” Człowieka to jedyny współcześnie żyjący gatunek Homo. To osoba, która żyje, czuje, myśli. Człowiek to nie tylko skóra czy kości. W dzisiejszych czasach zarówno w naukach pedagogicznych, jak i w środowiskach medycznych czy terapeutycznych propaguje się koncepcje holistycznej natury człowieka. Holizm jest niczym innym jak poglądem zgodnie, z którym pewne zjawiska tworzą pewne układy całości, a poszczególne jej części wzajemnie na siebie wpływają i przenikają się.

,, Codzienność jako źródło uczenia się”

Człowieka to jedyny współcześnie żyjący gatunek Homo. To osoba, która żyje, czuje, myśli. Człowiek to nie tylko skóra czy kości. W dzisiejszych czasach zarówno w naukach pedagogicznych, jak i w środowiskach medycznych czy terapeutycznych propaguje się koncepcje holistycznej natury człowieka. Holizm jest niczym innym jak poglądem zgodnie, z którym pewne zjawiska tworzą pewne układy całości, a poszczególne jej części wzajemnie na siebie wpływają i przenikają się. Zgodnie z tą koncepcją człowiek to nie tylko ciało, ale i umysł oraz emocje. Podejście holistyczne zakłada wzajemny wpływ umysłu i ciała na podejmowanie decyzji w codziennym życiu, jak i na postawy czy zachowania człowieka w różnych sytuacjach życiowych. Koncepcja holistyczna uwzględnia także wzajemny wpływ emocji zarówno na ciało, jak i na psychikę człowieka. Dlatego ważne jest, by dbać o swoje emocje- rozmawiając o nich z innymi, pytając siebie o to, co się czuje, jak i o to, co się z tym odczuciami robi oraz to, jaki wpływ wywierają na nasze życie codzienne.
W koncepcji holistycznej istotnym elementem staje się również duch człowieka, który w istotny sposób wpływa na nasze przekonania w życiu, a także za to, w co wierzymy, co uznajemy za najważniejsze wartości oraz zasady. Bez wątpienia można powiedzieć, iż świat złożony z naszych wierzeń, jak i wartości, zasad ma szczególny wpływ na to, co myślimy o sobie, jak i o innych ludziach. Ma również wpływ na nasze zachowanie, na jakość naszego życia, jak i na decyzje, jakie podejmujemy w ciągu całego naszego życia. Nie ulega wątpliwości, iż bardzo wiele przekonań może nam ułatwić życie, powodując rozwój naszej osoby, a inne zaś mogą powodować wywierać negatywne skutki, czyli mogą nas przygniatać czy też nas niszczyć. Bez wątpienia można zauważyć, iż w koncepcji holistycznej duch człowieka wpływa także na pozostałe części człowieka .
Warto zwrócić uwagę na to, iż : ,, Człowiek jest jak dom o czterech pokojach - jest pokój ciała, pokój umysłu, pokój emocji i pokój ducha”. Analizując holistyczna koncepcje człowieka można powiedzieć, iż pokoje te są niezbędne i konieczne po to, by dom był kompletny oraz pełny. Przykładowo gdyby doszło do sytuacji, w której jeden z pokoi stałby pusty czy też byłby zamknięty to od razu wywarłoby to wpływ na pozostałe pomieszczenia- pokoje, jak i na całe otoczenie, czyli na cały dom. Takim domem bez wątpienia można nazwać człowieka, który podobnie jak dom składa się z pokoi takich jak: wygląd, zachowanie, myśli, odczucia oraz to, w, co człowiek wierzy, jakie wartości wyznaje .
Człowiek w koncepcji holistycznej to ciało, umysł, duch oraz emocje. Człowiek to istota, która idąc przez życie podąża poprzez swoją specyficzną codzienność. To codzienność, którą możemy odnieść zarówno do wydarzeń z przeszłości, teraźniejszości, jak i do przyszłości. Codzienność jest czymś, co dotyka każdego z nas bez względu na to czy jesteśmy młodzi czy też starsi. To część naszego życia, która jest zawsze z nami i, która wpływa na nasze życie, na jego, jakość.
Codzienność możemy określić również, jako pewne naturalne, realne, ale również wirtualne terytorium, które oscyluje pomiędzy takimi czynnościami jak zadomowienie, oswajanie różnych miejsc, jak i czynności oraz związane z niepewnością, niespodziewanymi zjawiskami, rutyną, przyzwyczajeniem czy nowatorstwem.. Taka codzienność jest w pewien sposób zarządzana, sterowana poprzez różnorodne komunikaty, obrazy czy tez fantazje, które generowane są poprzez bezpośrednie czy tez pośrednie relacje, kontakty zarówno z osobami, obiektami czy też zjawiskami .
Według Lecha Witkowskiego mamy do czynienia z trzema typami codzienności. Jest to codzienność w odniesieniu do przeszłości, codzienność w odniesieniu do teraźniejszości, jak i codzienność w odniesieniu do przyszłości. Codzienność w odniesieniu do przeszłości. Jest to wariant codzienności, który zdominowany jest poprzez przeszłość, gdzie codzienność ukazana jest, jako pewna zamknięta w uprzedmiotowiającej opresji, z której człowiek nie jest w stanie się uwolnić.
Analizując codzienność w odniesieniu do teraźniejszości można powiedzieć, iż codzienność ta charakteryzuje się tym, iż wysiłek życia codziennego, egzystencji wymaga pewnej strategii, która zagwarantuje, Da człowiekowi możliwość na przetrwanie. Jest również związana z aktywnym zawieraniem kompromisów związanych z presją chwili teraźniejszej. To codzienność, która daje człowiekowi możliwości do negocjowania warunków, jest to rzeczywistość, gdzie człowiek znajduje się pomiędzy dwiema skrajnościami, które umożliwiają mu prowadzenie jakiejś gry dającej możliwości zmian, jak i poczucia współdziałania w jej stymulowaniu. Ostatnim typem codzienności jest codzienność ukierunkowana na przyszłość. Jest to codzienność ukierunkowana na pewną perspektywę, której codzienność zostaje podporządkowana w dłuższym planie, który złożony jest z zadaniami dalekimi, jak i które cechują się odroczoną gratyfikacją .
Czym była, jest i będzie moja codzienność? Jaki wpływ wywarła, wywiera i będzie wywierać na moje życie? Co w niej dominowało, dominuje i będzie dominować? Codzienność w odniesieniu do przeszłości… Kojarzy mi się tylko z jednym z moim dzieciństwem w domu rodzinnym, w miejscu, w którym mieszkałam, w którym przebywałam, w którym spędziłam kilkanaście lat swojego życia. Codzienność tamtą wspominam w sposób zarówno bardzo pozytywny, jak i negatywny. Pozytywny aspekt mojej codzienności w domu rodzinnym upatruje w tym, iż rodzice nie tylko otoczyli mnie miłością, dobrocią, ale również nauczyli mnie wielu ważnych i podstawowych wartości niezbędnych w życiu późniejszym. W tej codzienności dominowała miłość, wzajemny szacunek, uśmiech oraz radość. Jestem zdania, iż takie Zycie wpłynęło bardzo pozytywnie na moja pomniejsza postawę, jak i zachowanie w życiu codziennym. Codzienność ta byłą związana z nauką szacunku, jak i zdolności empatycznych względem innych ludzi. Oprócz tej dobrej codzienności wspominam również tą szara stronę swojej codzienności w dzieciństwie. Jest ona związana z częstymi sprzeczkami i kłótniami z rodzeństwem. Często pojawiał się tu smutek, melancholia, jak i płacz. Często walczyliśmy o jakieś rzeczy. Codzienność ta nauczyła mnie, iż w życiu nie zawsze wszystko jest takie łatwe, jak tego chce człowiek, iż pojawiają się różne problemy, trudności, z którymi należy skutecznie walczyć, przeciwstawiać się im.
Co do codzienności w odniesieniu do teraźniejszości bez wątpienia mogę powiedzieć, iż treścią mojej teraźniejszej codzienności jest szkoła, a raczej studia, uczelnia. Uczelnia jest moją codziennością, miejscem, gdzie doświadczam samej siebie, jak i świata społecznego, świata, który mnie otacza, który znajduje się wokół mnie. Jest to codzienność, w której dominuje zarówno radość, szczęście, poczucie bezpieczeństwa, przynależności do danej grupy, jak i poczucie strachu, złego samopoczucia, cierpienia czy też codziennej walki o przetrwanie. Codzienność ta z jednej strony jest piękna, radosna, gdyż mam możliwość spotykania się z moimi znajomymi, przyjaciółmi, z którymi mogę porozmawiać, pośmiać się, jak i zwierzyć się, czy też pójść na kawę albo spacer. To miła strona mojej codzienności szkolnej. Jest również też strona mniej miłą to codzienność związana z codzienną walką na uczelni, walką o przetrwanie związaną z uczeniem się, przygotowywaniem się do egzaminów, zdobywaniem stopni. To także codzienne poranne wstawanie i przygotowywanie się na zajęcia, które nie zawsze jest łatwe i miłe. Moja codziennością jest również praca, którą łączę razem ze studiami, a co jest zadaniem niełatwym, to codzienność czasami pełna wyrzeczeń czy rezygnacji z wielu przyjemności. Opatrzona często przemęczeniem związanym zarówno z pracą, jak i nauką na studiach. Codzienności ta wpływa na mnie różnie, czasami pozytywnie, a czasami wręcz negatywnie, demobilizującą. Pozytywna stronę swojej codzienności upatruje w tym, że mam możliwość poznawania nowych ludzi, rozmawiania ze swoimi przyjaciółmi i znajomymi podczas studiów, jak i poza uczelnią, gdzie spędzamy razem miło czas wolny. Negatywna strona codzienności związana jest często ze zmęczeniem, które wywołane jest obowiązkiem pogodzenia pracy, jak i studiów. Czasem jestem tak zmęczona, że czuję, iż mam dość wszystkiego, ale wiem, że muszę iść naprzód wiem, że to zaowocuje na pewno w przyszłości w postaci zdobycia pracy marzeń. Jak będzie moja codzienność w przyszłości? Z jakimi sytuacjami będę miała do czynienia? Swoją codzienność w odniesieniu do przyszłości kojarzę ze zdobyciem dobrze płatnej pracy, która zagwarantuje mi nie tylko spełnienie finansowe, ale również da mi poczucie zadowolenia, spełnienia się w tym, co będę robiła. Będzie to praca, do której chętnie będę się szykowała i chodziła. Będę w niej mogła oddać wszystko, co mam w sobie dobre. Codzienność ta będzie pełna pasji, jak i optymizmu, chęci i zaangażowania w pracę, w realizację ważnych zadań. Taka praca wpłynie pozytywnie na moja osobę, jak i na otoczenie, w jakim będę przebywała, w jakim będę żyła, funkcjonowała. Będzie to codzienność radosna i pełna optymizmu. Codzienność przyszłości kojarzy mi się również i chciałabym, by tak było z założeniem własnej rodziny, z posiadaniem wspaniałego męża i w wspaniałych dzieci, którym będę mogła się poświecić i bezgranicznie oddać. Chciałabym, by również i ta codzienność się urzeczywistniła. Byłaby to codzienność ukierunkowana na dobrze rodziny, na jej szczęściu, na wychowywaniu dzieci, które nie jest zadaniem łatwym. W tej codzienności dominowałby ład oraz harmonia, jak i dobra atmosfera związana z gronem rodziny. Pomimo tego, iż codzienność związana z życiem rodzinnym nie jest łatwym zadaniem, ponieważ przypłacone jest często złymi dniami, łzami w oczach, jak i często złymi dniami to właśnie tak wyobrażam sobie swoją codzienność w odniesieniu do przyszłości. Moją codzienność w przyszłości kieruje na zdobycie dobrej pracy, jak i na posiadanie własnej rodziny, gdzie będę czuć ciepło domowego ogniska.