Konrad Wallenrod

Konrad Wallenrod jest postacią złożoną. Ciężko jest jednoznacznie określić, czy jest postacią pozytywną, czy negatywną , jednak postaram się stwierdzić, czy jest bohaterem godnym do naśladowania. Swoje stanowisko odpowiednio uargumentuję. Główny bohater powieści Adama Mickiewicza wykazał się ogromną odwagą i silnym charakterem. Jako dziecko został porwany przez Krzyżaków, ale pomimo tego, że został wychowywany w zakonie w kulturze niemieckiej, nie stracił poczucia narodowości. Krzyżacy go wykarmi, wychowali, został jednym z ich dowódców, był im wdzięczny na swój sposób, ale nie przyćmiło jego patriotyzmu.

Konrad Wallenrod jest postacią złożoną. Ciężko jest jednoznacznie określić, czy jest postacią pozytywną, czy negatywną , jednak postaram się stwierdzić, czy jest bohaterem godnym do naśladowania. Swoje stanowisko odpowiednio uargumentuję. Główny bohater powieści Adama Mickiewicza wykazał się ogromną odwagą i silnym charakterem. Jako dziecko został porwany przez Krzyżaków, ale pomimo tego, że został wychowywany w zakonie w kulturze niemieckiej, nie stracił poczucia narodowości. Krzyżacy go wykarmi, wychowali, został jednym z ich dowódców, był im wdzięczny na swój sposób, ale nie przyćmiło jego patriotyzmu. Bohater za wszelką cenę chciał pomóc Litwie. Pragnął zrobić coś wielkiego dla swojego kraju. Był wierny i oddany ojczyźnie. Dla Litwy porzucił małżonkę. Gdy dowiedział się o swoim pochodzeniu, zaczął nienawidzić ludzi, którzy go wychowali „Serce bolało słuchając; chciałem mordować Krzyżaków. ”. Był w stanie przeciwstawić się Krzyżakom by ratować swój kraj. Jako dowódca krzyżacki prowadził wojny z Litwą. Był zdolnym przywódcą, jednak celowo prowadził wojny nieudolnie- był patriotą i nie chciał aby jego kraj poddał się, poniósł zbyt duże straty. Mógł żyć w dostatku jednak oddał to aby ratować kraj. Postawił ojczyznę na pierwszym miejscu, nie dbał o honor czy innych, to Litwa był dla niego najważniejsza i nie wahał się niczym by ją ratować. Poświęcił jej wszystko, od małżonki, przez honor po swoje życie. Intencje Konrada były szlachetne, ale to, co robił było niemoralne i podważało jego imię jako rycerza, ponieważ złamał kodeks rycerski. Postępował niemoralnie, był nielojalny wobec tych, którzy go wychowali, choć przysięgał na krzyż i miecz wierność Zakonowi. Zawiódł zaufanie swoich naczelnych, ale również podwładnych. Podstępem prowadził swoich żołnierzy w zasadzki, gdzie Litwini ich wybijali. Prowadził ich na pewną śmierć.
Konrad tłumił wyrzuty sumienia, nie miał z tym wszystkim żadnego problemu. Poświęcał życie innych, niewinnych w celu dokonania zemsty. Okrutnej i niemoralnej zemsty: „Teraz stanąłem u życzeń mych celu, mogę się zemścić na nieprzyjacielu”. Popadł w pijaństwo, oszukiwał braci zakonnych, był obłudny i fałszywy. Nie liczył się z uczuciami ukochanej, porzucił ją by zrealizować swój plan zemsty. Jako rycerz powinien być człowiekiem honoru, jednak jego czyny były haniebne. Popełnił samobójstwo- najbardziej tchórzliwą rzecz, jaką można zrobić w życiu. Podsumowując, Wallenrod jest patriotą, poświęcił wszystko dla swojej ojczyzny. Jest to wielkie szlachetne i godne naśladowania, jednak dążąc do tego postępował haniebnie i niemoralnie. Całe życie bohatera jest zbudowane na kłamstwie i zemście . Uważam, że w życiu nie powinno się postępować zgodnie z zasadą „cel uświęca środki”, życie innych i własne oraz prawda są ważniejsze niż osiągnięcie celu za wszelką cenę, dlatego uważam, że nie należy naśladować Konrada Wallenroda.