TYP SKÓRY: MIESZANA CECHY CHARAKTERYSTYCZNE, ROZPOZNANIE SKÓRY, PRZYCZYNY POWSTAWANIA, ZALECENIA, SPOSÓB PIELĘGNACJI.

CHARAKTERYSTYKA SKÓRY MIESZANEJ Cera mieszana jest suchą postacią skóry tłustej. Ma podwyższoną zawartość sebum, a jednocześnie zmniejszony poziom wilgoci. Skóra mieszana rozwija się najczęściej ze skóry tłusto-wilgotnej. Charakteryzuje ją nasilona wrażliwość, zmniejszona aktywność gruczołów potowych oraz wilgotność w warstwie rogowej. Mimo że cera świeci się w pewnych partiach z powodu przetłuszczenia, jednocześnie w innych napina się z braku wilgotności jak sucha (szczególnie po myciu). Następstwem jest podrażnienie i rozległe zaczerwienienie suchych obszarów.

CHARAKTERYSTYKA SKÓRY MIESZANEJ

Cera mieszana jest suchą postacią skóry tłustej. Ma podwyższoną zawartość sebum, a jednocześnie zmniejszony poziom wilgoci. Skóra mieszana rozwija się najczęściej ze skóry tłusto-wilgotnej. Charakteryzuje ją nasilona wrażliwość, zmniejszona aktywność gruczołów potowych oraz wilgotność w warstwie rogowej. Mimo że cera świeci się w pewnych partiach z powodu przetłuszczenia, jednocześnie w innych napina się z braku wilgotności jak sucha (szczególnie po myciu). Następstwem jest podrażnienie i rozległe zaczerwienienie suchych obszarów. W przetłuszczonych partiach, tzw. strefie T (czoło, nos, broda), występuje natomiast skłonność od powstawania zaskórników, rozszerzonych porów, a skóra jest pogrubiała i ziemista. Pielęgnacja cery mieszanej jest bardzo trudna i wymaga postawienia przez kosmetyczkę prawidłowej diagnozy.

JAK ROZPOZNAĆ SKÓRĘ MIESZANĄ

Niestety, nie istnieje jedno uniwersalne narzędzie. Strefę cery suchej rozpoznajemy albo tradycyjnie po wyglądzie i dotykiem albo za pomocą specjalnego sebumetru, z którego wynik jednoznacznie rozstrzygnie czy mamy do czynienia ze strefą skóry suchej czy normalnej. Często może nam się, bowiem subiektywnie wydawać, że nasza skóra jest sucha, a okazuje się, że jej parametry są jednak w normie, a my popełniamy błąd w zakresie pielęgnacji (krem nawilżający na mróz lub tonik zawierający dużo alkoholu) i sami podrażniamy skórę. Drugi błąd polega na tym, że sądząc, że mamy cerę tłustą używamy kosmetyków do tejże cery na powierzchni całej twarzy, co przesusza obszary cery normalnej poza strefą T.

STREFA T Sebumetr z obrazem z kamery jest narzędziem używanym przez kosmetologów lub dermatologach, raczej istnieje małe prawdopodobieństwo zbadania parametrów skóry w gabinecie kosmetycznych. Kosmetyczki dysponują jednak specjalnymi bibułkami, które przyłożone do skóry wchłaniają sebum, dzięki czemu można ocenić poziom natłuszczenia. Nie jest to jednak niezawodne narzędzia. Strefa T zawsze, bowiem jest bardziej „natłuszczona” od pozostałych partii skóry, po dużym wysiłku albo przy innych zdarzeniach może nastąpić przekłamanie wyniku.

PRZYCZYNY

Przyczyną takiego stanu skóry może być okres dojrzewania z jego wahaniami hormonalnymi, również odżywianie odgrywa tutaj istotną rolę, a w wielu przypadkach także rodzinne skłonności i tryb życia. • Wiek: oczywiście podczas okresu dojrzewania częściej spotyka się zanieczyszczoną cerę, jednak cerę mieszaną diagnozuje się najczęściej u osób po 20. roku życia, • Pora roku: jesienno-zimowe miesiące z wiatrem, chłodem i wilgocią szczególnie mocno obciążają skórę, która szczególnie łatwo ulega wysuszeniu; mogą na niej powstawać drobne zaczerwienienia, • Zawód: do powstania cery mieszanej przyczynia się przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych i przeciągach, • Tryb życia: uprawianie sportu sprawia, że na skórze pojawia się pot. Codzienne mycie wysusza skórę. Dlatego szczególnie młodzież i osoby prowadzące aktywny tryb życia powinny dbać o swoją skórę oraz używać specjalnych środków, które odpowiednio zadbają o skórę po treningu i nie będą jej wysuszać., • Powodem mieszanej cery bywa też stres, • Dieta: spożywanie zbyt dużych ilości tłuszczu zwierzęcego i cukru negatywnie wpływa na skórę. Zdrowy sposób odżywiania wpływa zdecydowanie pozytywnie na jej wygląd, • Sposób pielęgnacji: nadmierne wysuszanie naskórka, np. w wyniku stosowania produktów oczyszczających z silnymi detergentami lub kosmetyków z alkoholem, prowadzi do nasilenia produkcji sebum, przez co cera zaczyna się przetłuszczać, a w partiach z mniejszą ilością gruczołów łojowych – przesuszać.

SPOSÓB PIELĘGNACJI

Różnice w specyfice skóry twarzy sprawiają, że trudno o nią właściwie dbać. Cera mieszana może reagować zaczerwienieniem, napięciem i uczuciem pieczenia na wodę z mydłem i liczne środki kosmetyczne. Do jej pielęgnacji polecane są takie preparaty, które w strefie T będą działały redukując i normalizując wydzielanie sebum, w pozostałych partiach zaś ochronią przed wysuszaniem. Nie należy używać kosmetyków mogących podrażniać skórę, w tym np. mechanicznych peelingów. Strefę T trzeba odtłuścić, nawilżyć i odżywić, na pozostałe partie zaś warto stosować preparaty nawilżające, odżywcze i witaminowe. Warto dwa razy dziennie myć twarz żelem do cery mieszanej, stosować przeznaczony doń tonik i krem matujący na dzień oraz złuszczający z kwasami owocowymi, które pomogą regulować pracę gruczołów łojowych na noc. Poleca się tez stosowanie masek odżywczych na obszary, które trzeba ujędrnić, dotyczy to głównie okolic oczu, szyi, dekoltu. W osuszaniu strefy T pomogą maski jarzynowo-owocowe latem i białka, bądź twarogu zimą. Należy stosować dietę bogatą w witaminy, zawierającą warzywa, owoce i kiełki zbożowe. Warto też zakupić i stosować w domach nawilżacze powietrza. PODSTAWOWE ZASADY PIELĘGNOWANIA SKÓRY MIESZANEJ

• Nie należy myć twarzy w twardej wodzie (twardość wody można poznać po szybkości osadzania się kamienia na armaturze łazienkowej, orientacyjnie: 1 dzień – woda bardzo twarda, 3-4 dni – woda twarda, więcej niż 10 dni woda raczej miękka), • Powinno się również unikać wody silnie zażelazionej, czyli powodującej na sprzętach łazienkowych „brunatne nacieki”, • Nie można stosować mydeł zbyt zasadowych oraz zawierających nadmiar detergentów, • Toniki nie mogą zawierać alkoholu, gdyż powoduje to zaburzenie równowagi lipidowej, • Do zmywania używać należy żeli i mleczek (płynnych emulsji), skórę należy tonizować regularnie, • Można stosować produkty ze składnikami antyseptycznymi, • Kremy powinny mieć konsystencję lekkiej emulsji nie powodującej przetłuszczanie się skóry.

SKÓRA MIESZANA NIE LUBI …

Preparatów przeznaczonych do cery tłustej, gdyż one tylko pomagają wtedy, jeśli są nakładane na środkowe partie twarzy. Pozostałe partie twarzy należy pielęgnować delikatnym preparatami do skóry normalnej i skłonnej do przesuszenia. Dodatkowo twoja cera nie lubi braku wilgoci, zarówno na suchych partiach twarzy, jak i w strefie skóry tłustej. I za mechanicznymi peelingami również nie przepada, gdyż jest bardzo delikatna, a stosowanie tego typu kosmetyków za bardzo ją podrażnia i uszkadza.

Wśród składników, które zawierają preparaty dla skóry mieszanej znajdują się m. in.:

• Kwasy owocowe (wykazują działanie ściągające i regulujące pracę gruczołów łojowych),

• Filtry UVA/UVB (chronią skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych),

• Biotyna (działa oczyszczająco i regenerująco),

• Aminokwasy (redukują aktywność gruczołów łojowych, większym stopniu zatrzymują wodę w skórze i jej nawilżenie),

• Bentonit, tj. biała glinka (obniża poziom wydzielania sebum i usuwa efekty błyszczenia się cery),

• Oligoelementy: krzem, glin, magnez, żelazo, miedź, mangan i selen (pochłaniają nadmiar sebum i zapobiegają błyszczeniu się cery),

• Mieszanki szałwii, rozmarynu, rumianku czy skrzypu (wykazują działanie przeciwzapalne).

Do pielęgnacji skóry mieszanej polecane są:

• Krem nawilżający, np Kolastyna

• Tonik dynamizujący, np Garnier

• Żel oczyszczający z kompleksem AHA, np Ziaja

• Maseczka z zieloną glinką, np Ziaja

• Skin Mood, np Dr Irena Eris

• Nawilżający krem do skóry tłustej i ze skłonnością do trądziku, np. Bioderma

• Ogórek & Limonka, np Bielenda

Pamiętaj, aby:

• Do mycia twarzy nie używać wody i mydła,

• Nie stosować preparatów odkażających na bazie alkoholu,

• Nie usuwać samemu zaskórników ani krostek,

• Ograniczyć używki, ostre przyprawy,

• Nie stosować zbyt często peelingów ziarnistych.

PRZYKŁADY MASECZEK DOMOWEJ ROBOTY DLA SKÓRY MIESZANEJ:

MASECZKA Z MĄKI

Wystarczy tylko zmieszać ok. 2 łyżki mąki z łyżką miodu oraz dodawać ciągle mieszając ciepłą herbatę rumiankową, aż powstanie pasta. Maseczkę nałożyć na twarz na ok. 15 minut. Po zmyciu maseczki twoja cera jest wygładzona oraz oczyszczona.

MASECZKA ZE SKRZYPU

Zalej przegotowaną wodą łyżkę zmielonych płatków owsianych oraz łyżkę zmielonego skrzypu, do tego dodaj kilka kropli soku żurawinowego. Zostaw maseczkę na 20 minut, następnie zmyj ją wodą. MASECZKA Z PORZECZEK

Przygotowanie tej maseczki jest bardzo proste! Zmiksuj bądź zgnieć na papkę garść niedojrzałych porzeczek, ponadto dodaj kilka kropli oliwy i już. Możesz nałożyć maseczkę na twarz! Po kilku minutach umyj twarz ciepłą wodą. Po tak krótkim zabiegu efekt jest niesamowity. Twoja skóra jest odświeżona, gładsza oraz jaśniejsza.