Stany Nadzwyczajne

Stan nadzwyczajny jest to stan w wewnętrznym porządku państwa, w którym z uwagi na szczególne zagrożenia część regulacji konstytucyjnych zostaje na czas trwania stanu zawieszona, a na to miejsce wstępują wyjątkowe regulacje, przede wszystkim są to regulacje dotyczące wolności i praw człowieka i obywatela oraz wprowadzające dodatkowe obowiązki, a także dotyczące dodatkowych uprawnień dla władzy wykonawczej powodując skupienie władzy w rękach egzekutywy. W polskim prawie są trzy stany nadzwyczajne: stan wyjątkowy; stan wojenny; stan klęski żywiołowej.

Stan nadzwyczajny jest to stan w wewnętrznym porządku państwa, w którym z uwagi na szczególne zagrożenia część regulacji konstytucyjnych zostaje na czas trwania stanu zawieszona, a na to miejsce wstępują wyjątkowe regulacje, przede wszystkim są to regulacje dotyczące wolności i praw człowieka i obywatela oraz wprowadzające dodatkowe obowiązki, a także dotyczące dodatkowych uprawnień dla władzy wykonawczej powodując skupienie władzy w rękach egzekutywy. W polskim prawie są trzy stany nadzwyczajne:

  1. stan wyjątkowy;
  2. stan wojenny;
  3. stan klęski żywiołowej. Warunkiem wprowadzenia stanu nadzwyczajnego jest zaistnienie sytuacji, kiedy zwykłe środki konstytucyjne są niewystarczające. Wprowadzenie stanu nadzwyczajnego następuje w drodze rozporządzenia na podstawie Konstytucji i ustaw szczególnych. Ogłoszenie takiego rozporządzenia następuje w Dzienniku Ustaw, a oprócz tego przez podanie do publicznej wiadomości w drodze obwieszczeń czy za pośrednictwem środków masowego przekazu.