Sprawozdanie z hodowli fasoli

Sprawozdanie z hodowli fasoli Część teoretyczna Fasola (Phaseolus) jest to rodzaj z rodziny motylkowatych, ma ona około 200 gatunków roślin jednorocznych lub bylin, w większości pnączy. Owocem jest strąk zawierający duże, pożywne nasiona, stąd wiele gatunków jest uprawianych. Kilka gatunków fasoli uprawia się też jako rośliny ozdobne ze względu na duże, barwne kwiaty. Fasola pochodzi z Ameryki Południowej i do Europy dotarła po odkryciu Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. W Polsce jest uprawiano tylko jako roślina uprawna.

Sprawozdanie z hodowli fasoli

Część teoretyczna

Fasola (Phaseolus) jest to rodzaj z rodziny motylkowatych, ma ona około 200 gatunków roślin jednorocznych lub bylin, w większości pnączy. Owocem jest strąk zawierający duże, pożywne nasiona, stąd wiele gatunków jest uprawianych. Kilka gatunków fasoli uprawia się też jako rośliny ozdobne ze względu na duże, barwne kwiaty. Fasola pochodzi z Ameryki Południowej i do Europy dotarła po odkryciu Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. W Polsce jest uprawiano tylko jako roślina uprawna.

Największe gatunki fasoli sięgają do 5 m wysokości. Fasola ma złożone, trójlistkowe liście, motylkowe kwiaty zebrane w grona i strąk zawierający duże i pożywne nasiona(dlatego jest tak powszechna na Ziemi). Gromada – okrytonasienne Klasa - Rosopsida Batsch Rząd – bobowce Rodzina – bobowate Rodzaj – Fasola Gatunki (niektóre) – wielokwiatowa, zwyczajna, półksiężycowata, mungo, adzuki, złota

Fasola wielokwiatowa ma gęste kwiatostany i czerwone kwiaty. Uprawiana czasami jako roślina ozdobna. Ma duże białe lub kolorowe nasiona (w Polsce nazywane jako „Piękny Jaś”). Pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej. Z Ameryki pochodzą także: fasola półksięzycowata i fasola ostrolistna. Fasola półksiężycowata jest w klimacie ciepłym (podstawa wyżywienia w niektórych częściach Ameryki, u nas gatunek nieznany). Natomiast fasola ostrolistna jest odporna na suszę i wysokie temperatury (częściej używana jako roślina pastewna). Fasole drobnonasienne, czyli fasola mungo, zwana również fasolą jerozolimską i fasola adzuki pochodzą z Azji(dokładniej fasola adzuki z Azji Wchodniej). Te gatunki obecnie są szeroko rozpowszechnione. Natomiast fasola złota pochodzi z Indii.

Fasola jest bardzo smaczna, stanowi idealny dodatek do dań głównych złożonych z mięsa. Strąk i nasiona fasoli.

Część obserwacyjna

Zadania obserwacyjne :

  1. Co sie dzieje z łupiną nasienia ?
  2. Która część rośliny wyrasta i rozwija się najwcześniej?
  3. Która część rośliny kurczy sie i co to może oznaczać ?
  4. Jakie organy wykształca hodowana przez ciebie roślina ?

Ad.1

Łupina nasienia zaczyna pękać w miejscu(na rysunku zaznaczono na niebiesko), skąd później wychodzi pęd korzeni. Sytuacja ta zachodzi w korzystnych warunkach (nasienie częściowo w wodzie, światło) po ok. jednym dniu.

Ad.2 Najwcześniej rozwijają się korzenie. Wychodzą z po pęknięciu łupiny nasienia i kierują się w dół, aby pobierać wodę niezbędną do wzrostu rośliny. Codziennie ich gęstość i długość zwiększa się (po kilkunastu dniach zapełniony cały słoik objętości 0,33l).

Ad.3

Podczas hodowli fasoli kurczy się łupina nasienia, ponieważ z jej środka musi wyrosnąć i rozwinąć się prawidłowa cześć rośliny.

Ad.4

Hodowana przeze mnie roślina – fasola – wykształca na początku korzenie, następnie łodygę i liście. Po dłuższym czasie wykształca owoc, a na samym końcu strąk(jadalny).