
Sekrety długiego życia
Tekst: Maciej Nikodemski Artkuł „Sekrety długiego życia” zawarty w Nationa Geographic nr 11 (74) przedstawia przepis a długie życie. Opowiada o sposobie życia trzech narodów: Sardyńczyków, Japończyków i Adwentystów. U wszystkich mieszkańców tych ziem odkryto znaczną liczbę osób starszych nawet 100-latków. Ponadto ludzie ci cierpią na niewielką liczbę chorób, zabijających ludzi w innych częściach świata. Te plemiona nie palą tytoniu, rodzinę stawiają zawsze na I miejscu, każdego dnia są aktywni fizycznie, jedzą znaczną ilość owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych.
Tekst: Maciej Nikodemski Artkuł „Sekrety długiego życia” zawarty w Nationa Geographic nr 11 (74) przedstawia przepis a długie życie. Opowiada o sposobie życia trzech narodów: Sardyńczyków, Japończyków i Adwentystów. U wszystkich mieszkańców tych ziem odkryto znaczną liczbę osób starszych nawet 100-latków. Ponadto ludzie ci cierpią na niewielką liczbę chorób, zabijających ludzi w innych częściach świata. Te plemiona nie palą tytoniu, rodzinę stawiają zawsze na I miejscu, każdego dnia są aktywni fizycznie, jedzą znaczną ilość owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych. Sardyńczycy uważają, że żeby długo żyć, trzeba pić z umiarem czerwone wino – każdego dnia, dzielić ciężar obowiązków ze współmałżonkiem oraz jeść pokarmy zawierające kwasy tłuszczowe omega 3, starać się być aktywnym. Sardyńczycy pomimo czasochłonnej i ciężkiej pracy znajdują czas dla rodziny, która jest dla nich bardzo ważna, dlatego też bardzo często biesiadują bardzo liczną rodzinę. Adwentyści, u których również zauważono dłuższą długowieczność uważają, że żeby żyć długo, trzeba jeść orzechy i fasolę, unikać kofeiny, wysoko przetworzonej żywności oraz należy święcić dzień święty. Jedną z rad jaką udzieliliby ludziom jest to, aby mieć wiarę. Twierdzą, że zdrowie duchowe idzie w parze ze zdrowiem fizycznym. Ich religia zakazuje palenia tytoniu, picia alkoholu oraz jedzenia wieprzowiny. Nie pochwalają jedzenia zawierającego dużo tłuszczu oraz przypraw pobudzających człowieka. Ich II hasłem jest „rób sobie wolne”, gdyż ich zdaniem człowiek przepracowany to człowiek nie całkiem zdrowy, dlatego w ich grafiku obowiązków musi znaleźć się czas wolny. Moim zdaniem wszystkie te plemiona żyją dłużej, gdyż potrafią wyprzeć się różnych uzależnień, np. alkoholu, nikotyny itp. Niestety w naszym kraju po używki sięgają już młodzi ludzie. Ludzie którzy dbają o siebie i tak będą narażeni na choroby, które nie zawsze uda się wyleczyć. Ten artykuł spodobał mi się dlatego postanowiłam o nim napisać. Daje nam do zrozumienia, że wystarczy chcieć, a będzie się zdrowym i długo będziemy żyć.
