Problemy współczesnego świata - głód

Do największych problemów współczesnego świata - obok konfliktów międzynarodowych., nierówności ekonomicznych i bezrobocia - należy bez wątpienia głód i niedożywienie W czasie Światowej Konferencji Żywnościowej, która miała miejsce w Rzymie, przedstawiono statystyki, według których w połowie lat dziewięćdziesiątych na naszym globie głodowało 840 milionów ludzi. Ostatecznie postanowiono rozpocząć działania, które miałyby na celu zmniejszenie tej liczby o połowę do roku 2015. Tymczasem, według oficjalnych danych liczba ta praktycznie się nie zmniejszyła i sięga obecnie 812 milionów.

Do największych problemów współczesnego świata - obok konfliktów międzynarodowych., nierówności ekonomicznych i bezrobocia - należy bez wątpienia głód i niedożywienie W czasie Światowej Konferencji Żywnościowej, która miała miejsce w Rzymie, przedstawiono statystyki, według których w połowie lat dziewięćdziesiątych na naszym globie głodowało 840 milionów ludzi. Ostatecznie postanowiono rozpocząć działania, które miałyby na celu zmniejszenie tej liczby o połowę do roku 2015. Tymczasem, według oficjalnych danych liczba ta praktycznie się nie zmniejszyła i sięga obecnie 812 milionów. Niektóre statystyki podają, że głodujących jest blisko miliard.

Dlaczego tak się dzieje?

Eksperci wskazują na kilka zasadniczych przyczyn omawianego zjawiska. Przede wszystkim, do hipotez zaliczają stwierdzenie, że ziemia jest w stanie wyprodukować taką ilość żywności, aby swobodnie wyżywić wszystkich jej mieszkańców. W rzeczywistości, na świecie są zarówno takie kraje, które posiadają zdecydowaną nadwyżkę pożywienia oraz takie, które nie potrafią zaspokoić podstawowych potrzeb swych mieszkańców. Warto pamiętać, że często zdarza się tak, że klęski żywiołowe mają miejsce w krajach bogatych w żywność. Ich powodem jest przede wszystkim to, że mieszkańców tych państw, po prostu nie stać na jej zakup. Zauważono także, że masowe przypadki śmierci z głodu, występują też w rejonach, gdzie toczą się długotrwałe konflikty zbrojne, głownie wojny plemienne. Ich miejscem jest zazwyczaj Czarna Afryka, w tym zaś Somalia, Etiopia Angola i Ruanda. Duża role odgrywają też klęski żywiołowe, takie jak susza, czy potop.

Zapobieganie:

  • dotowanie rolnictwa
  • podnoszenie poziomu wiedzy o uprawach i realizacji żywnościowych planów
  • dotowanie przez państwo polityki socjalnej
  • inwestowanie w gospodarkę rolną
  • rozwój techniki (zwiększenie produkcji żywności)
  • działalność wielu fundacji i organizacji charytatywnych np. Bank Żywności
  • uświadamianie ludzi w ramach profilaktyki przyrostu naturalnego
  • uprawa nieużytków, nawadnianie terenów pustynnych, sztuczne nawożenie itd.

Podsumowanie:

Problem głodu będzie występował niezależnie od tego, ile pieniędzy pochłonie, nie da się go wyeliminować z dnia na dzień. Skala problemu jest przerażająca, zwłaszcza że są kraje, które posiadają nadwyżki żywności, podczas gdy inne głodują. Nie da się jednak rozwiązać tego problemu jednorazowo, jest to mozolny, powolny proces, który z czasem może przyniesie efekty. Zwalczanie głodu jest więc problemem globalnym, tylko dzięki wspólnej polityce i wsparciu całego świata jesteśmy w stanie uporać się z tym problemem.