Śmierć w oczach człowieka z XI w.

ŚMIERĆ Zastanówmy się nad tematem śmierci. Przemijanie, odchodzenie, śmierć to nieodłączne elementy naszego życia. Każdy się z nią zmierzy pod koniec swojej drogi w tym życiu. Nikt nie zna dnia, ani godziny. Śmierć- czym jest ? To pytanie zadaje sobie człowiek od chwili, gdy zaczął być świadomy swoich postępowań. I ciągłe nie uzyskuje na nie satysfakcjonującej odpowiedzi, poza oczywistym stwierdzeniem - śmierć to jedyna rzecz, której możemy być pewni iż kiedyś nastąpi.

ŚMIERĆ Zastanówmy się nad tematem śmierci. Przemijanie, odchodzenie, śmierć to nieodłączne elementy naszego życia. Każdy się z nią zmierzy pod koniec swojej drogi w tym życiu. Nikt nie zna dnia, ani godziny. Śmierć- czym jest ? To pytanie zadaje sobie człowiek od chwili, gdy zaczął być świadomy swoich postępowań. I ciągłe nie uzyskuje na nie satysfakcjonującej odpowiedzi, poza oczywistym stwierdzeniem - śmierć to jedyna rzecz, której możemy być pewni iż kiedyś nastąpi. W życiu nieraz zadawaliśmy sobie pytanie, co jest na krańcu naszego życia, czy jest tam raj, utopia, czy wielka męka, która nie ma końca. Wiadome jest to, że każdy inaczej postrzega śmierć. Niektórzy mają ją za zło, lecz ja wierze, że śmierć jest czymś zgodnym z naturą wszystkich żywych organizmów na świecie. Biblia mówi: " z prochu powstałeś, w proch się obrócisz.." . Wolelibyśmy, aby nasza wędrówka do Nieba była inna, abyśmy mogli się przyodziać życiem wiecznym nie przechodząc przez śmierć. Ale śmierć nie jest straszna, a dlaczego? Ponieważ Chrystus przez nią przeszedł, a to co można zrobić w towarzystwie Jezusa Chrystusa nie jest takie straszne. W takim samym stopniu dotyka ona księcia i żebraka. Często niespodziewanie, nie zważając na majątek czy stanowisko społeczne, zalety czy wady. Wielu ludzi próbowało zrozumieć sens odchodzenia do świata nieżywych, niewielu się to udało przed sądem ostatecznym. Lecz ludziom którzy zrozumieli sens śmierci, życie, bądź te ostatnie chwilę przeszli z wielką dumą i uśmiechem na twarzy. Powiem jeszcze, że śmierć jest to czas kiedy jesteśmy najblirzej boga i nigdy nie będziemy bliżej i dlatego nas zabiera.