Walka dobra ze złem

WSTĘP Dobro i zło to dwa podstawowe przeciwieństwa, które nie wykluczają się i nie mogą istnieć jedno bez drugiego. Zło jest zależne od dobra a ich walka nie podlega żadnym ograniczeniom czasowym. Trwa od zarania dziejów i trwać będzie zawsze. Jest to typowy przykład dualizmu, czyli ścierania się dwóch przeciwstawnych sobie sił. Walka dobra ze złem jest obecna wszędzie, a zwłaszcza wśród ludzi. Literatura często stawia swoich bohaterów w sytuacji wyboru i opowiedzenia się po jednej ze stron.

WSTĘP Dobro i zło to dwa podstawowe przeciwieństwa, które nie wykluczają się i nie mogą istnieć jedno bez drugiego. Zło jest zależne od dobra a ich walka nie podlega żadnym ograniczeniom czasowym. Trwa od zarania dziejów i trwać będzie zawsze. Jest to typowy przykład dualizmu, czyli ścierania się dwóch przeciwstawnych sobie sił. Walka dobra ze złem jest obecna wszędzie, a zwłaszcza wśród ludzi. Literatura często stawia swoich bohaterów w sytuacji wyboru i opowiedzenia się po jednej ze stron.Na podstawie kilku wybranych przeze mnie dzieł literackich chciałbym udowodnić, że walka dobra ze złem to walka podstawowych przeciwieństwa, ale w różnych epokach nieco inaczej to dostrzegamy.1. UPADEK PIERWSZYCH LUDZI Wybór i walka między dobrem a złem towarzyszy ludziom niemalże od początku świata. Według przekazów biblijnych na początku istniało tylko dobro, a człowiek stworzony przez Boga na jego obraz i podobieństwo, powinien pragnąc i dążyć do niego. Wszystko zmieniło się kiedy Ewa (pierwsza kobieta) za namową węża zerwała zakazany owoc z drzewa wiadomości dobrego i złego, oraz poczęstowała nim Adama (pierwszego mężczyznę). W tym właśnie momencie sielanka i beztroskość człowieka mieszkającego w raju prysła. Od pierwszego grzechu człowieka wkradło się na świat zło. Od tamtego czasu każdy człowiek toczy walkę dobra ze złem we własnym sumieniu. A zło potrafi przybierać różne postacie. Jest ono duże, małe, skryte, przytłumione lub zamaskowane ale zawsze jest to, to samo zło.

  1. DŻUMAKolejny przykład motywu walki dobra ze złem możemy dostrzec w Dżumie" Alberta Camusa. W której zło przybiera postać epidemii. Przesłanie powieści brzmi: nie zależnie od tego w jakiej formie się ono pojawi, należy podjąć walkę i nie ulegać mu. Bohaterowie powieści działają wspólnie organizując grupy sanitarne. Tworzą plan walki z zagrożeniem, wyznaczają okres kwarantanny dla tych, którzy zetknęli się z dżumą, zabiegają o dostawę leków, pracują nad wynalezieniem serum przeciwko chorobie. Oddają w służbie człowiekowi całe swoje umiejętności i doświadczenie. Ich opór jest heroiczny. Dzięki takiej postawie zło zostało zażegnane. Mieszkańcy Oranu mogli powrócić do normalnego życia. Z pokonania zła nie cieszy się doktor Rieux, gdyż zdaje sobie sprawę z tego, że dżuma nie odeszła na zawsze, została tylko uśpiona, może więc powrócić w tej samej lub innej postaci.Opisana walka z epidemią jest więc parabolą zła występującego w różnych postaciach. Camus wydaje się podkreślać, że bunt przeciwko zagrożeniu, walka ze złem powinny dawać człowiekowi satysfakcję, poczucie dobrze spełnionego obowiązku, a przede wszystkim poczucie własnej wartości.

ZAKOŃCZENIE Dobro i zło muszą istnieć obok siebie, gdyż każde z nich jest przeciwwagą, a zarazem wyznacznikiem drugiego. Dobro bez istnienia zła straciłoby cały swój smak i wyjątkowość. Niezależnie od tego w jakiej formie pojawi się zło trzeba stawie mu czoła. Jest ono wszędzie i objawia się zarówno w czynach, w myślach jak i słowach.Walka między dobrem a złem jest następstwem grzechu pierworodnego, wciąż trwa i wyrządza wiele szkód. Każdy człowiek ma świadomość tego, że łatwo jest ulec złu i zaakceptować je, trudniej zaś jest wybrać dobro, bo to kosztuje i wymaga od nas poświęcenia. Walka dobra ze złem istnieje od początku świata i trwa do dzisiejszych czasów. Jednak tylko od nas ludzi zależy czy będziemy potrafili pokonać własny egoizm i słabości oraz odnaleźć sens życia, aby przezwyciężyć zło.Jeżeli ktoś chciałby bibliografie, pomocne materiały, przydatne linki albo wskazówki proszę pisać.. pomogę. (dodam, że praca została