
Recenzja filmu : „Dwoje do poprawki „
Człowiek to istota ,która pragnie być stabilna emocjonalnie ,aby żyć potrzebuje drugiego człowieka. Zaś rodzina to podstawa w której może czuć się bezpiecznie. Co za tym idzie? Członkowie komunikują się w bierny sposób, czyli mogą na siebie liczyć , są bliscy , pielęgnują to co ich łączy. Umiejętności porozumiewania się określają stosunki między ludźmi przede wszystkim wpływają na poczucie własnej wartości. Ich brak może prowadzić do samotności poczucia bezsilności , rozczarowań w życiu osobistym.
Człowiek to istota ,która pragnie być stabilna emocjonalnie ,aby żyć potrzebuje drugiego człowieka. Zaś rodzina to podstawa w której może czuć się bezpiecznie. Co za tym idzie? Członkowie komunikują się w bierny sposób, czyli mogą na siebie liczyć , są bliscy , pielęgnują to co ich łączy. Umiejętności porozumiewania się określają stosunki między ludźmi przede wszystkim wpływają na poczucie własnej wartości. Ich brak może prowadzić do samotności poczucia bezsilności , rozczarowań w życiu osobistym.
Zaburzenie owej komunikacji interpersonalnej przedstawia nam reżyser David Frankel w komediodramacie pt ; „Dwoje do poprawki”.Bohaterowie filmu to małżonkowie z 31… letnim stażem ,którzy stracili umiejętność porozumiewania się. W konsekwencji para oddala się od siebie, nie ma pomiędzy nimi bliskości, czułości ,nie wyrażają swoich potrzeb a ich relacje są stłumione
Kay i Arnold to bohaterowie filmu. Kay pracuje oraz zajmuje się domem gotuje, sprząta, wypełnia dokładnie swoje obowiązki pani domu. Natomiast Arnold to podstarzały zrzędliwy pan, który pracuje w korporacji. Codziennie wykonuje te same czynności nie zmieniając ich w żaden sposób. Jedyną jego rozrywką jest oglądanie golfa w telewizji przy czym i tak zasypia na fotelu.
Oddaleni od siebie małżonkowie prowadzą oddzielne życia, mimo tego, że mieszkają razem. Wygląda to tak jakby łączył ich tylko wspólny dom. Dom w którym miłość dawnych kochanków raczej jest wygaszona a w życie wdarła się rutyna.
Nic poza tym . Oddzielne sypialnie brak rozmów, bliskości , jakiegokolwiek wsparcia duchowego. Każdy dzień w ich życiu wygląda tak samo, nawet podczas trzydziesto jedno letniej rocznicy ślubu nie dochodzi miedzy nimi do żadnego zbliżenia emocjonalnego ani fizycznego. Mimo starań Kay nie udaje się przełamać chłodu który panuje miedzy nimi. Ich miłość kiedyś mocna i trwała przestała jakby istnieć, brak pielęgnacji i starań przyczynił się do takiej sytuacji w której Kay nie może już dalej funkcjonować. Dlatego postanawia przejąć inicjatywę , za wszelką cenę chce odnowić relacje z Arnoldem. Jest bardzo zdeterminowana więc wykupuje intensywną terapię dla par w oddalonym o kilkaset mil Maine. Pomysł Kay nie przypada do gustu Arnoldowi , nie widzi sensu w terapii uważa ,że to tylko niepotrzebny wydatek pieniędzy. Jednak postawiony pod faktem dokonanym w ostatnim momencie decyduje się na wyjazd.
Już następnego dnia po dotarciu do Maine, bohaterowie udają się do Dr.Felda – uznanego psychoterapeuty. Dr.Feld po wstępnej rozmowie powoli wdrąża się w problemy małżonków. Chce przełamać barierę, która nie pozwala im się komunikować. Pomyślność terapii przede wszystkim zależna jest od chęci oraz aktywnego udziału każdej ze stron. Natomiast Arnold uważa, że relacja małżonków z tak dużym stażem jest poprawna i nie dostrzega potrzeby ingerencji obcego człowieka w ich związek. Celem terapii jest przede wszystkim „rozdarcie zabliźnionych ran z przed lat”
Początkowo terapia sprawia problemy małżonkom, ponieważ trudno im przedstawić swoje niespełnione oczekiwania względem siebie. Temat osobistych potrzeb też jest im odległy, nie potrafią swobodnie rozmawiać o seksualności, fantazjach erotycznych, krępują się rozmawiać o swoim dawnym pożyciu małżeńskim. Jednak wspólna rozmowa i dyskusja z Dr. Feldem sprawia ze małżonkowie powoli odkrywają siebie na nowo . Rozmowa zaczyna nabierać tempa widać małe światełko w tunelu. Znaczną rolę w poprawie stosunków maja zadania domowe które po każdej wizycie zleca terapeuta. Maja one na celu odnalezienie więzi bliskości, zapoznanie się na nowo z ciałem. Arnold nie czuje się na tyle otwarty i często rezygnuje z zadań mimo to zdeterminowana Kay zawsze przejmuje inicjatywę i za wszelką cenę próbuje zrealizować chociaż część zadania. Darzy Arnolda głębokim uczuciem, jest dla niej bardzo ważny pozostawiona sama sobie napotyka granice której nie potrafi przekroczyć, co sprawia, że traci wiarę w powodzenie terapii.
Można powiedzieć, że na jakiś czas role bohaterów się odwracają, po intensywnej rozmowie z Dr.Feldem Arnold zaczyna rozumieć problem swojego małżeństwa boi się,że na dobre może stracić swoją ukochaną, dlatego postanawia walczyć o ich uczucie. Zaprasza Kay do ekskluzywnej restauracji i wynajmuje apartament dla dwojga. Podczas kolacji małżonkowie swobodnie rozmawiają, wspominają dawne czasy, widać między nimi nić porozumienia oraz efekty terapii która spowodowała, że swobodna rozmowa nie sprawia im trudności.W apartamencie panuje gorąca namiętna atmosfera pomimo tak znakomitego początku nie wszystko idzie zgodnie z planem. Małżonkowie przerywają upojne chwile. Co poszło nie tak? Dlaczego się wycofali? Przypuszaczalnie nie byli jeszcze gotowi do końca na taki poważny krok, który przełamał by wszelkie lody między nimi. Sytuacja jest skomplikowana ponieważ bohaterowie bładzą nie mogą się porozumieć w żaden sposób, kazde z nich próbuje ale bez skutecznie coś się rodzi ale za chwilę gaśnie.
Gdy Arnold i Kay wracają do swojego miasta ich życie wraca do pierwotnej postaci. Jednak pewnej nocy w Arnoldzie rodzi się skrywane dotychczas uczucie po krótkim namyśle idzie do pokoju Kay i mocno obejmuje żonę, zdziwiona i szczęśliwa Kay nie może uwierzyć w to co się stało . Zadowoleni bohaterowie tej nocy zaczynają nowy etap w życiu. Wreszcie ich wysiłki przyniosły efekty, nadszedł ten oczekiwany moment. Starania bohaterów zostają wynagrodzone uczucie narodziło się od nowa bliskość, czułość, więź zostaje przywrócona.
Bohaterowie nabierają wigoru odnawiają przysięgę małżeńska składają sobie bardzo ważne wzruszające deklaracje, wszystkiemu towarzyszy Dr.Feld oraz rodzina. Arnold i Kay przeszli trudną lekcję w swoim życiu wiele prób i wreszcie ta udana. Nareszcie mogą cieszyć się swoim towarzystwem ,wspólnymi rozmowami o tym co czują i myślą. Są szcześliwi i zadowoleni dzięki terapii odnaleźli zagubiony sens życia. Snują plany na przyszłoś zamierzają żyć pełna piersią chcą cieszyć się każdą razem spędzoną ze sobą chwilą.
Moim zdaniem, film znakomicie przedstawia zagubienie uczuć w związku. Pokazuje nam jak ciezko jest funkcjonowac w zyciu bez prawidłowej komunikacji. Jak wręcz jej brak może zniszczyc rodziny , małżeństwa ,znajomości itd. Wieź tworzy się poprzez rozmowę bliskość ,mowienie o swych potrzebach , wyrazanie siebie , jeśli nie zadbamy o to wiez nie zostanie prawidłowo utrzymana, a nie pielegniowane uczucia tak jak niepielegnowany kwiaty możemy stracic. Niech para bohaterow Kay i Arnolda będzie dla nas przestroga by nie dopuścić do zatracenia prawdziwych relacji , a jednoczesnie uczmy się od nich ,ze prawdziwe uczucia i chec ich ratowania mogą przezwyciężyć najciezsze z prob





