Zesłania na Sybir zapisały się w historii jako jeden z najgorszych rodzajów kary dla więźniów politycznych. Jakie inne metody represji były stosowane wobec Polaków? Opisz co najmniej trzy z nich, przywołując konkretne przykłady z historii, li

Zesłania na Sybir były bardzo straszną metodą represji, jakie były stosowane wobec Polaków w tamtych czasach. Innymi takimi metodami było dręczenie ludzi,katowanie,zamykanie w małych celach w obozie koncetracyjnym w Auschwitz, dzisiejszy Oświęcim. Tam ludzie mieli zabierane wszystkie rzeczy,ubrania. Kobiety miały obcinane warkocze, włosy, zabierane sukienki i wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy. Małe dzieci były rozbierane, zabierane buciki, czapeczki. W dzisiejszych czasach znajduję się tam muzeum, do którego każdy ma wstęp. Zachowana jest brama, na której widniał napis w języku niemieckim “PRACA CZYNI WOLNYM”.

Zesłania na Sybir były bardzo straszną metodą represji, jakie były stosowane wobec Polaków w tamtych czasach. Innymi takimi metodami było dręczenie ludzi,katowanie,zamykanie w małych celach w obozie koncetracyjnym w Auschwitz, dzisiejszy Oświęcim. Tam ludzie mieli zabierane wszystkie rzeczy,ubrania. Kobiety miały obcinane warkocze, włosy, zabierane sukienki i wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy. Małe dzieci były rozbierane, zabierane buciki, czapeczki. W dzisiejszych czasach znajduję się tam muzeum, do którego każdy ma wstęp. Zachowana jest brama, na której widniał napis w języku niemieckim “PRACA CZYNI WOLNYM”. Ludzie tam bardzo często umierali z wycieńczenia. Na ścianach w pomieszczeniach wiszą portrety ludzi, którzy tam byli. W gablotach znajdują się małe buciki, warkoczyki, łyżeczki, a najbardziej wzruszający jest widok ogromnej ilości włosów, jakie się tam znajdują. Można też dojść i zostawić znicz w imię pamięci pod tzw. “ścianą płaczu”, gdzie ludzie byli rozstrzeliwani. Następnym przykładem metod represji jakie były stosowane wobec Polaków, widzimy w filmie Andrzeja Wajdy, pt. “Katyń”, który bardzo wzrusza i nakłania do myślenia. Film ten ilustruje nam, jak ludzie, w tamtych czasach byli poniewierani, a zwłaszcza Polacy. Byli oni wsadzani do pociągów i jechali gdzieś, nikt nawet nie wiedział gdzie. Bardzo dużo ludzi umierało skazanych do gazu, gdzie zatruwano ludzi. Byli także rozstrzeliwani bez żadnych wyrzutów sumienia. Podczas powstania wielkopolskiego oraz innych wystąpień narodowo-wyzwoleńczych Polacy byli rusyfikowani oraz przeprowadzona była germanizacja narodu. Przykładem na to może być powieść Stefana Żeromskiego, pt. “Syzyfowe prace”. Dzieciom w szkołach zakazano się uczyć języka polskiego, później również religii, zabierano im książki polskie, kazano chodzić do teatru na przedstawienia w języku rosyjskim. Jednak młodzież tworzyła kółka, na któryc rozmawiano o historii i literaturze polskiej. Ludzie zakładali tajne organizacje. Jednak Rosjanie coraz bardziej rusyfikowali nasz naród. Nazwy ulic, miast zmieniano na rosyjskie, nawet w urzędach sprawy urzędowe musiały być załatwiane w innym języku. Za używanie języka polskiego, posiadania książek, czy jakichkolwiek rzeczy polskich groziły kary. W Polsce pod zaborami i podczas wojny stosowano wiele metod represyjnych wobec Polaków, co było bardzo przykre. W dzisiejszych czasach na szczęście w naszym kraju nie ma takich rzeczy.

Mam nadzieję, że praca się przyda;) Miałam za nią 15/15.