Postacie strategów i ich dokonania w służbie Polsce. Założenia i środki strategii obrony Polski w XXI w. Strategia obrony Polski w XXI prof. Z. Brzezińskiego i J. Nowaka-Jeziorańskiego

Temat na który zwróciłem swoją szczególną uwagę jest bardzo ciekawy oraz interesujący, a mianowicie mówi o bardzo ważnym wbrew pozorom dla nas temacie. Odnosi się on do Strategii obronności naszej ojczyzny, którą jest niewątpliwie Polski. Brzmi on następująco „Postacie strategów i ich dokonania w służbie Polsce. Założenia i środki strategii obrony Polski XXI w”. Z. Brzeziński oraz J. Nowak-Jeziorański byli jednymi z najlepszych strategów Polskich. Leczy by to najlepiej opisać zacznę od i ich życiorysu.

Temat na który zwróciłem swoją szczególną uwagę jest bardzo ciekawy oraz interesujący, a mianowicie mówi o bardzo ważnym wbrew pozorom dla nas temacie. Odnosi się on do Strategii obronności naszej ojczyzny, którą jest niewątpliwie Polski. Brzmi on następująco „Postacie strategów i ich dokonania w służbie Polsce. Założenia i środki strategii obrony Polski XXI w”. Z. Brzeziński oraz J. Nowak-Jeziorański byli jednymi z najlepszych strategów Polskich. Leczy by to najlepiej opisać zacznę od i ich życiorysu. Na początek opowiem coś o Z. Brzezińskim urodził się on 28 marca 1928 roku w warszawie jest to amerykański politolog o polskim pochodzeniu oraz sowietolog, geostrateg który w latach 1977-1981 był doradcą prezydenta Stanów Zjednoczonych Cartera. Zajmował się sprawami Bezpieczeństwa narodowego stanów zjednoczonych. Kawaler Orderu Orła Białego. Ojcem jego był Tadeusz Brzeziński dyplomata, który w latach 1931-1935 był na placówce w lipsku. Zbigniew Brzeziński był od najmłodszych lat świadkiem rozwijania się nazizmu. Do 1938 roku kontynułował naukę w Polsce, lecz również w tym roku wyjechał wraz z rodziną do kanady. W 1998 roku udzielił kontrowersyjnego wywiadu dla francuskiego pisma „Le Nouvel Observateur”. Zbagatelizował w nim zagrożenie wynikające z fundamentalizmu islamskiego, a talibów określił jako „trochę wzburzonych muzułmanów”. Podczas Gdańskiego Areopagu 2007 profesor Brzeziński stwierdził, że wywiad dla „Le Nouvel Observateur” był nieautoryzowany, zaś kontekst w jakim zostały umieszczone jego wypowiedzi – niewłaściwy. Opinie zawarte w tym wywiadzie dotyczyły wyłącznie sytuacji w Iranie, a nie ogólnie świata islamskiego. Z jego inicjatywy powołano Polsko-Amerykańską Fundację Wolności – organizację, która działa na rzecz umacniania społeczeństwa obywatelskiego, demokracji i gospodarki rynkowej w Polsce, w tym wyrównywania szans rozwoju indywidualnego i społecznego, a jednocześnie wspiera procesy transformacji w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Zbigniew Brzeziński jest zwolennikiem budowy w Polsce elementów tzw. tarczy antyrakietowej, czyli bazy antyrakiet stwierdzając, że: „umieszczenie amerykańskiej tarczy w Polsce wzmacnia jej sojusz z USA”. Brzeziński krytykował administrację George’a Busha za uległość w sprawie tarczy wobec Rosji. Wyrazem tej krytyki było twierdzenie, że „Putin od roku pluje w twarz Stanom Zjednoczonym, a w odpowiedzi dostaje zaproszenie na rodzinne spotkanie”. Te słowa określają charyzmę i słuszność jego wypowiedzi. Swojego

czasu miał bardzo duży wpływ na politykę zagraniczną Stanów Zjednoczonych. Dzięki niemu między innymi udaremniono inwazję sił sowieckich oraz układu warszawskiego na początku Grudnia 1980. Był bardzo ważną postacią polski oraz Stanów Zjednoczonych. A jeżeli chodzi o J. Nowaka-Jeziorańskiego ta postać również trwale odbiła się w kulturze oraz historii Polski. Jan urodził się 2 października 1914 roku w Berlinie zmarł natomiast 20 stycnia 2005 roku. Był Polskim politykiem, politologiem, działaczem społecznym oraz żołnierzem AK kurierem i emisariuszem komendy i rządu RP w Londynie. Podobnie jak Zbigniew Brzeziński był Kawalerem Orderu Orła Białego, swoją największą zasługę zdobył pod pseudonimem Jan Nowak, pod jej przykrywką prowadził działalność kurierską oraz przemawiał na antenach radia Wolna Europa. Jako Bombardier pochorąży altyleri dostał się do niewoli w 1939 roku przez Niemców na wołyniu. Po ucieczce z niewoli, od 1940 roku działał w podziemiu, od 1941 w ZWZ (przemianowanym w 1942 na Armię Krajową). Brał udział w Akcji “N” – zakonspirowanej komórce rozprowadzającej materiały propagandowe, których celem było obniżenie morale żołnierzy niemieckich. Od 1940 lub 1941 roku pracował także z polecenia ZWZ w administracji niemieckiej, aby uzyskać dokumenty okupanta pomocne polskim organizacjom konspiracyjnym. Po tym dokonaniu zadebiutował w 1940 roku jako publicysta polityczny drukojąć konstytucję 3 maja w poziemnym wydawnictwie „znak.
W 1943 zgłosił się, jako ochotnik, na funkcję kuriera AK do władz polskich poza krajem: pod przybranym nazwiskiem „Jan Kwiatkowski” został wysłany do Poselstwa Polskiego w Sztokholmie. Po przekazaniu poczty powrócił do kraju. Po sukcesie tej wyprawy, powierzono mu znacznie poważniejszą funkcję, bowiem jako emisariusz (por. przyp. 1) miał dotrzeć do rządu RP w Londynie. To właśnie na potrzeby tej misji przybrał pseudonim „Jan Nowak”. Wyruszył w 1943 roku. W Anglii odbył rozmowy zarówno z przedstawicielami rządu polskiego jak i władz angielskich, w tym z premierem Winstonem Churchillem (marzec 1944) Dzięki tym wszystkim akcją oraz narażaniu własnego życia dla dobra ojczyzny Jan Nowak-Jeziorański Dostał przydomek „Kuriera Z Warszawy”. Ciągle narażał życie dla dobra ojczyzny był działaczem fizycznym w przeciwieństwie do Zbigniewa Brzezińskiego. Te dwie postacie trwale odbiły się w historii Polski dzięki nim między innymi mamy wolność słowa własny niepodległy żadnemu państwowi kraj. Jeden z nich pracował umysłowo oraz dyplomatycznie dbając przy tym o swoją ojczyznę, drugi zaś fizycznie ku chwale i ochronie interesów Polski narażając przy tym własne życie Zasługujemy im bardzo wiele więc tym bardziej musimy dużo więcej wymagać od siebie by godnie bronić i reprezentować Polskę na Arenie międzynarodowej.