Historia Miechowic

Pierwsze wzmianki na temat Miechowic pochodzą z 1336 roku. Do początków XV wieku były wsią książęcą. Już w średniowieczu wydobywano w Miechowicach galenę jednak do pierwszej połowy XIX wieku były niewielką i zaniedbaną wsią, której właściciele zmieniali się wielokrotnie. Szybki rozwój Miechowic miał miejsce po zakupieniu wsi przez Ignacego Domesa w roku 1812, i uruchomieniu tu w 1823 roku jednej z największych wówczas na Górnym Śląsku kopalni galmanu „Maria”. Nastąpiło wówczas przekształcenie dotąd

Pierwsze wzmianki na temat Miechowic pochodzą z 1336 roku. Do

początków XV wieku były wsią książęcą. Już w średniowieczu wydobywano w

Miechowicach galenę jednak do pierwszej połowy XIX wieku były niewielką

i zaniedbaną wsią, której właściciele zmieniali się wielokrotnie. Szybki rozwój

Miechowic miał miejsce po zakupieniu wsi przez Ignacego Domesa w roku 1812,

i uruchomieniu tu w 1823 roku jednej z największych wówczas na Górnym

Śląsku kopalni galmanu „Maria”. Nastąpiło wówczas przekształcenie dotąd

niewielkiej, zaniedbanej rolniczej miejscowości w ośrodek przemysłowy. Ignacy

Domes rozpoczął w 1817 roku budowę pałacu, który został później gruntownie

przebudowany przez Franciszka Wincklera. Rozwój Miechowic w II poł. XIX

wieku związany jest właśnie z rodziną Wincklerów, właścicieli licznych posiadłości

na terenie Śląska.

W 1902 roku otwarto w Miechowicach kopalnię węgla

kamiennego „Preussengrube”. Miał wówczas miejsce kolejny etap rozwoju

Miechowic jako gminy przemysłowej.

W czasie plebiscytu prawie trzy czwarte spośród ponad sześciu tysięcy głosujących

mieszkańców Miechowic opowiedziało się za przyłączeniem do Polski, jednak w

wyniku podziału Górnego Śląska pozostały one w Niemczech.

W latach 1936–45 dzielnica nosiła hitlerowską nazwę Mechtal.

Podczas II wojny światowej walki o Miechowice trwały od 25 do 27 stycznia

  1. Po wkroczeniu Armii Czerwonej około 380 mieszkańców miejscowości

zostało wymordowanych przez żołnierzy. Ponadto Armia Czerwona zniszczyła i

rozgrabiła miechowicki pałac.

Do 1951 roku Miechowice były samodzielną gminą Miechowice o charakterze

przemysłowym. W wyniku przeprowadzonej wówczas reformy administracyjnej

zostały włączone do Bytomia. Na terenie miasta nie utworzono dzielnic

posiadających własne struktury samorządowe, jednak w odbiorze potocznym

oraz w ujęciu historycznym Miechowice, podobnie jak inne obszary miasta,

były postrzegane jako dzielnica Bytomia. W 2006 podjęto społeczną inicjatywę

powołania Rady Dzielnicy Miechowice i co za tym idzie utworzenia dzielnicy na

terenie Miechowic. W 2008 Rada Miejska w Bytomiu utworzyła dzielnicę

Miechowice, a 28 kwietnia 2009 zatwierdziła statut tej dzielnicy.

Po wojnie mieszkańcy Miechowic w większości zatrudnieni byli w trzech dużych

zakładach pracy: Kopalni Węgla Kamiennego „Miechowice”, elektrowni im.

Drzymały i w Zakładach Gumowych Górnictwa. Rozbudowa osiedla

mieszkaniowego na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych sprawiła, że

Miechowice stały się także „sypialnią Bytomia”.