
Historia Miechowic
Pierwsze wzmianki na temat Miechowic pochodzą z 1336 roku. Do początków XV wieku były wsią książęcą. Już w średniowieczu wydobywano w Miechowicach galenę jednak do pierwszej połowy XIX wieku były niewielką i zaniedbaną wsią, której właściciele zmieniali się wielokrotnie. Szybki rozwój Miechowic miał miejsce po zakupieniu wsi przez Ignacego Domesa w roku 1812, i uruchomieniu tu w 1823 roku jednej z największych wówczas na Górnym Śląsku kopalni galmanu „Maria”. Nastąpiło wówczas przekształcenie dotąd
Pierwsze wzmianki na temat Miechowic pochodzą z 1336 roku. Do
początków XV wieku były wsią książęcą. Już w średniowieczu wydobywano w
Miechowicach galenę jednak do pierwszej połowy XIX wieku były niewielką
i zaniedbaną wsią, której właściciele zmieniali się wielokrotnie. Szybki rozwój
Miechowic miał miejsce po zakupieniu wsi przez Ignacego Domesa w roku 1812,
i uruchomieniu tu w 1823 roku jednej z największych wówczas na Górnym
Śląsku kopalni galmanu „Maria”. Nastąpiło wówczas przekształcenie dotąd
niewielkiej, zaniedbanej rolniczej miejscowości w ośrodek przemysłowy. Ignacy
Domes rozpoczął w 1817 roku budowę pałacu, który został później gruntownie
przebudowany przez Franciszka Wincklera. Rozwój Miechowic w II poł. XIX
wieku związany jest właśnie z rodziną Wincklerów, właścicieli licznych posiadłości
na terenie Śląska.
W 1902 roku otwarto w Miechowicach kopalnię węgla
kamiennego „Preussengrube”. Miał wówczas miejsce kolejny etap rozwoju
Miechowic jako gminy przemysłowej.
W czasie plebiscytu prawie trzy czwarte spośród ponad sześciu tysięcy głosujących
mieszkańców Miechowic opowiedziało się za przyłączeniem do Polski, jednak w
wyniku podziału Górnego Śląska pozostały one w Niemczech.
W latach 1936–45 dzielnica nosiła hitlerowską nazwę Mechtal.
Podczas II wojny światowej walki o Miechowice trwały od 25 do 27 stycznia
- Po wkroczeniu Armii Czerwonej około 380 mieszkańców miejscowości
zostało wymordowanych przez żołnierzy. Ponadto Armia Czerwona zniszczyła i
rozgrabiła miechowicki pałac.
Do 1951 roku Miechowice były samodzielną gminą Miechowice o charakterze
przemysłowym. W wyniku przeprowadzonej wówczas reformy administracyjnej
zostały włączone do Bytomia. Na terenie miasta nie utworzono dzielnic
posiadających własne struktury samorządowe, jednak w odbiorze potocznym
oraz w ujęciu historycznym Miechowice, podobnie jak inne obszary miasta,
były postrzegane jako dzielnica Bytomia. W 2006 podjęto społeczną inicjatywę
powołania Rady Dzielnicy Miechowice i co za tym idzie utworzenia dzielnicy na
terenie Miechowic. W 2008 Rada Miejska w Bytomiu utworzyła dzielnicę
Miechowice, a 28 kwietnia 2009 zatwierdziła statut tej dzielnicy.
Po wojnie mieszkańcy Miechowic w większości zatrudnieni byli w trzech dużych
zakładach pracy: Kopalni Węgla Kamiennego „Miechowice”, elektrowni im.
Drzymały i w Zakładach Gumowych Górnictwa. Rozbudowa osiedla
mieszkaniowego na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych sprawiła, że
Miechowice stały się także „sypialnią Bytomia”.
