
Muzyka, odprężająca magia dźwięku
Muzyka, odprężająca magia dźwięku… Przez każdego odbierana jest w inny sposób, dla jednych nie jest ważna, stanowi jedynie formę rozrywki, inni potrzebują jej do życia jak powietrza. Muzyka pomaga nam zanurzyć się w marzeniach, rozbudzić wyobraźnię oraz sprawia, że możemy zobaczyć świat z innej perspektywy. Myślę, że muzyka może natchnąć nas do działania, gdyż podczas słuchania muzyki przychodzi nam do głowy wiele pomysłów, planów na przyszłość. Muzyka może być motywacją do podjęcia działania, o którym już dawno myśleliśmy, ale nie mieliśmy odwagi go zrealizować.
Muzyka, odprężająca magia dźwięku… Przez każdego odbierana jest w inny sposób, dla jednych nie jest ważna, stanowi jedynie formę rozrywki, inni potrzebują jej do życia jak powietrza. Muzyka pomaga nam zanurzyć się w marzeniach, rozbudzić wyobraźnię oraz sprawia, że możemy zobaczyć świat z innej perspektywy. Myślę, że muzyka może natchnąć nas do działania, gdyż podczas słuchania muzyki przychodzi nam do głowy wiele pomysłów, planów na przyszłość. Muzyka może być motywacją do podjęcia działania, o którym już dawno myśleliśmy, ale nie mieliśmy odwagi go zrealizować. Jest to czas kiedy możemy w spokoju przemyśleć swoje postępowanie z przeszłości, wymyślić co zrobić w danej sytuacji, która nas czeka, a nawet podjąć trudną decyzję. Istnieje wiele wątpliwości co do tego, jak to się dzieję, że muzyka może w ciągu kilku chwil tak bardzo na nas wpłynąć. Nie do końca wiadomo, dlaczego człowiek ma w ogóle możliwość odbierania muzyki nie tylko jako zbioru dźwięków, ale przede wszystkim pewnych znaczeń oddziałujących na procesy psychiczne. Niektórzy mówią, że muzyka jest lekarstwem na smutek. Być może tak jest, ale na pewno nie u każdego człowieka. Każdy jest inny, różnimy się od siebie osobowością, poglądami i zainteresowaniami, dlatego na każdego muzyka działa w inny sposób. Wiele ludzi ma tak, że gdy są smutni to słuchają również muzyki w tym typie, chcą przy niej przemyśleć swoje życie. Nie raz jest to powodem jeszcze większego smutku, lecz bywa, że ten sposób pomaga im poradzić sobie ze swoimi trudnościami. Inni zaś, gdy są smutni to słuchają wesołej muzyki, przy której najchętniej by zatańczyli, aby się ożywić i poprawić sobie nastrój. Poprzez muzykę człowiek może wyrazić swoje emocje, uczucia do innej osoby oraz ukazać swoje przeczucia i obawy. Muzyka może pocieszyć w trudnych chwilach, dać nadzieję na lepsze jutro oraz motywację do dalszej walki Często jest formą podziękowania, pochwały lub prośby, np. podczas nabożeństw kościelnych. Ludzie w ten sposób chcą pokazać jak bardzo są wdzięczni, jak im bardzo zależy, jak bardzo proszą. Muzyka od zawsze towarzyszyła człowiekowi od jego najmłodszych lat życia. Już małe dzieci tworzą własną muzykę bawiąc się rozmaitymi zabawkami, wywołującymi różnorakie dźwięki. Później, gdy umieją już mówić, uczą się śpiewać. Niektórzy młodzi ludzie zakładają własne zespoły muzyczne, tworzą słowa piosenek oraz dobierają muzykę płynącą z różnych instrumentów muzycznych. Muzyka była zawsze, tylko z czasem została zmodyfikowana i rozszerzona o nowe gatunki. Początkowo muzyka była tworzona jako naśladownictwo dźwięków pochodzących z przyrody, śpiew ptaków, rechot żab. Naśladowano również szum morza i wiatru, odgłosy spadającego deszczu czy grzmienie nieba podczas burzy. Instrumenty były wykonywane z kości zwierząt, drewna, gliny oraz miedzi. Stopniowo muzyka była tworzona na potrzeby różnych obrzędów. Ludzie tworzyli muzykę, by móc się przy niej bawić i świętować. W kościele muzyka też miała swoją funkcję. Muzyka często była używana jako przekaz wielu informacji. Teksty ulicznych grajków często były nośnikiem bieżących informacji. W czasach zaborów utwory muzyczne były używane jako środek przekazu dla informacji, które miały trafić do rodaków. Muzyka rozwijała się stopniowo, a w dzisiejszych czasach jest już praktycznie wszędzie. Nie występuje tylko jako źródło rozrywki, ale jest też ubarwieniem reklam telewizyjnych. Muzyka odgrywa bardzo ważną rolę w filmie. Charakteryzuje postaci, wprowadza nastrój oraz przeżycia psychiczne bohaterów. Bez muzyki, film byłby monotonny i nudny. Gdyby horror oglądać bez dźwięku, to wyglądałby on jak komedia, a nie jak film, podczas którego oglądania powinniśmy czuć strach. W tańcu muzyka jest również bardzo istotna. Trudno tańczyć „na sucho”, bez jakiegokolwiek podkładu muzycznego. Muzyka powinna współgrać z tańcem, być jego częścią, tworzyć z nią jedność. Muzyka znalazła swoje zastosowanie również w medycynie. Wpływa ona na układ pokarmowy i oddechowy, napięcie mięśni, poprawia ogólne samopoczucie, obniża lub podwyższa puls, łagodzi ból, daje szansę na przełamanie barier nieśmiałości oraz rozładowanie napięcia, podnosi odporność organizmu, a nawet pomaga organizmowi bronić się przed chorobami, co prowadzi do samowyleczenia. Słuchanie poważnej i spokojnej muzyki podczas ciąży pozytywnie wpływa na nerwowość dziecka. Badania wykazują, że dzieci, których matki w czasie ciąży słuchały właśnie takiej muzyki są mniej agresywne i mniej reagują na wszelkie hałasy. Władysław Reymont powiedział kiedyś „muzyka to chińska łamigłówka, którą każdy rozwiązuje po swojemu i zawsze dobrze, bo jest bez rozwiązania.” Każde pokolenie ma swój ulubiony rodzaj muzyki. Wśród młodzieży modny jest hip-hop, rock i muzyka nadająca się do tańczenia na dyskotekach. Z kolei starsi wolą przeboje lat 60 i 70 oraz muzykę poważną. Każdy jest inny i toleruje inny rodzaj muzyki. Melodie w różny sposób wpływają również na osobowość, styl ubierania, mowę i własną opinię. Muzyka jest sposobem komunikowania się kompozytora ze słuchaczem, zatem artysta wie czego słuchacz oczekuje od niego jako twórcy muzyki. Jeśli tworzy muzykę o danym gatunku, to już się musi tego trzymać, bo jego słuchacze są właśnie zainteresowani tym stylem i gdyby go zmienił to mógłby się narazić na niepowodzenie. Według mnie muzyka odgrywa bardzo ważną rolę, ponieważ człowiek w muzyce dostrzega nie tylko dźwięk, ale również przekaz w nim zawarty. Treści zawarte w nutach, tekstach i harmonijnej melodii czasem wzruszają, śmieszą lub zasmucają. Muzyka oddziałuje na nasze zachowanie i stan psychiczny, dlatego jest ważne to jakiej muzyki słuchamy. Powinniśmy wybierać gatunki, które nam odpowiadają, wtedy będziemy szczęśliwi. Zbyt częste odbieranie muzyki, która nam się nie podoba może powodować złe samopoczucie oraz niechęć ogólnie do słuchania muzyki.
