Społeczeństwo polskie w krzywym zwierciadle . Co i w jaki sposób krytykuje I. Krasicki w „Palinodii’’? Obraz Polaków wyłaniający się z podanych fragmentów utworu skonfrontuj z ich wizerunkiem zawartym w innych znanych ci satyrach tego poety''

Ignacy Krasicki w “Palinodii” ukazuje społeczeństwo w krzywym zwierciadle. Ignacy Krasicki był wybitnym reprezentantem polskiego oświecenia. Napisał wiele ciekawych utworów m.in. bajki, satyry. Ukazują one wady społeczeństwa polskiego, pokazuje jak ludzie powinni się zachowywać oraz postępować. W utworze "Palinodia" krytykuje wiele wad swoich rodaków. Nie odwołuje się jednak do treści pozostałych satyr, ale w sposób odmienny ukazuje wady tej grupy społecznej. Pierwszą wadą jest demoralizacja. Zwraca się do Piotra mówiąc "Nie szalbierz, lecz dzielny umysłów badaczu, Nie zdrajco, ale z dobrej sławy korzystaczu.

Ignacy Krasicki w “Palinodii” ukazuje społeczeństwo w krzywym zwierciadle.

      Ignacy Krasicki był wybitnym reprezentantem polskiego oświecenia. Napisał wiele ciekawych utworów m.in. bajki, satyry. Ukazują one wady społeczeństwa polskiego, pokazuje jak ludzie powinni się zachowywać oraz postępować.
      W utworze "Palinodia" krytykuje wiele wad swoich rodaków. Nie odwołuje się jednak do treści pozostałych satyr, ale w sposób odmienny ukazuje wady tej grupy społecznej. Pierwszą wadą jest demoralizacja. Zwraca się do Piotra mówiąc "Nie szalbierz, lecz dzielny umysłów badaczu, Nie zdrajco, ale z dobrej sławy korzystaczu. Nie rozpustny, lecz w grzeczne krotofile płodny - Przystąp, Piotrze, bezpiecznie, boś pochwały godny". W tym fragmencie wytyka mu wady, ale w pewien sposób im zaprzecza. Autor zarzuca również brak troski o kraj oraz korzystanie z innych prac. Społeczność polska nie przeczy, iż "trunek troski goi, trunek serca orzeźwia...", jednakże nadmierna ilość do spożycia alkoholu świadczy o rozpiciu, czyli pijaństwie. Krasicki nie zapomniał również o braku szacunku dla przodków , mówiąc: "Stąd hojne panięta, co spasłe głodem ojców, na dowód wdzięczności śmieją się z fundatorów swojej wspaniałości". W "Palinodii" Krasicki krytykował postawy Polaków w różny sposób "Oszukać to kunszt doskonały, tyś mistrz w kunszcie, więc winne odbieraj pochwały". W tym fragmencie odwołuje zarzuty, lecz tak naprawdę je potwierdza. Jednym ze sposobów krytyki jest komizm sławny oraz wyolbrzymianie wad postaw postaci. Autor stosuje pytania i wykrzykniki: "Cóż wstyd? Marność znikła".
      W innych utworach  satyrycznych Krasickiego zauważyć można, iż krytykował on te same postawy co w "Palinodii". Satyra "Do króla" ukazuje wady króla, które zarzuca mu szlachta. Za wady uważają m.in. że nie ma królewskiego pochodzenia, jest młodym Polakiem oraz to, że jest zbyt dobry dla poddanych. W tym utworze ukazane są wady polskiego szlachcica (głupotę i bezmyślność). Szlachta jest zazdrosna o to, że Poniatowski został królem. Uważają, że broda i siwe włosy dodają mądrości. Tak naprawdę krytykuje wady szlachcica.
      Kolejną satyrą jest "Pijaństwo", w której Krasicki krytykuje wadę jaką jest pijaństwo, czyli nadużycie alkoholu. Tłumaczy, że ludzie którzy spożywają alkohol tracą zdrowie, przyjaciół, pamięć i rozum. Alkohol zabiera duże ilości pieniędzy oraz przez niego człowiek jest niezdolny do pracy. W utworze tym ukazane jest to kłótnią na temat polityki, która później kończy się bójką. Autor ukazuje również zalety trzeźwości. Człowieka trzeźwego otacza grono ufających i patrzących się na niego z szacunkiem przyjaciół, cieszy się radością życia, wolnością oraz dobrym zdrowiem. To ludzie trzeźwi bogacą się, ponieważ są zdolni do pracy i potrafią trzeźwo myśleć.
      Moim zdaniem Krasicki był prawdziwym nauczycielem społeczeństwa. W swoich utworach pokazał jakie zalety tak naprawdę trzeba pielęgnować, jakie postawy są godne, a jakich wad należy się pozbyć. Dzięki temu społeczeństwo mogłoby stale pracować i się doskonalić.