Gorzki Krasicki

Na podstawie akapitów 1.–3. wymień namiętności Krasickiego. Scharakteryzuj dwie, którym ulegał najdłużej. Czekolada pitna, kolekcjonowanie sztychów, cebulek tulipanów, ptaków (śpiewających), krzeseł angielskich, porcelany, medalionów. Główne namiętności: picie czekolady najlepszego gatunku, sprowadzanej z Rzymu lub z Warszawy, z wanilią lub bez oraz kolekcjonowanie szychów: rycin i grafik. Zdaniem Krasickiego ta ostatnia pasja nie rujnuje go finansowo. Wyjaśnij przyczynę ulegania przez poetę pasji kolekcjonerskiej (akapit 3.). Przyczyną kolekcjonowania sztychów była samotność (brak odwiedzin przyjaciół) oraz ciężki klimat Warmii, który nie pozwalał na spędzanie czasu poza domem.

  1. Na podstawie akapitów 1.–3. wymień namiętności Krasickiego. Scharakteryzuj dwie, którym ulegał najdłużej. Czekolada pitna, kolekcjonowanie sztychów, cebulek tulipanów, ptaków (śpiewających), krzeseł angielskich, porcelany, medalionów. Główne namiętności: picie czekolady najlepszego gatunku, sprowadzanej z Rzymu lub z Warszawy, z wanilią lub bez oraz kolekcjonowanie szychów: rycin i grafik. Zdaniem Krasickiego ta ostatnia pasja nie rujnuje go finansowo.
  2. Wyjaśnij przyczynę ulegania przez poetę pasji kolekcjonerskiej (akapit 3.). Przyczyną kolekcjonowania sztychów była samotność (brak odwiedzin przyjaciół) oraz ciężki klimat Warmii, który nie pozwalał na spędzanie czasu poza domem.
  3. Wskaż wspólne wątki kompozycyjne i treściowe akapitów 4. i 5. Wspólny wątek kompozycyjny: tworzenie przez autora literackiego portretu bohatera („układa się portret”, „już prawie wykończony”). Wspólne wątki treściowe: ukazywanie osobowości Krasickiego, motyw uśmiechu, ironii, żartu.
  4. Przedstaw argumenty przemawiające za określeniem Krasickiego jako stoika i epikurejczyka (akapity 1.–5.). Stoik: dba o rozwój intelektualny, gromadząc sztychy i książki. Epikurejczyk: ulega zmysłowym przyjemnościom, ceni przyjaźń, lubi żart i zabawę.
  5. Odwołując się do akapitu 5. i portretu pędzla Kraffta, stwórz portret psychologiczny XBW. Jest człowiekiem dowcipnym, choć za jego uśmiechem kryje się tajemnica. Ma ironiczny dystans wobec świata i siebie. Ceni elegancję, wytworne zachowanie.
  6. Wykaż, na czym polega podobieństwo kompozycji akapitów 6.–8. i określ, w jaki sposób Kott modyfikuje sensy tych fragmentów. Rozpoczynają się anaforą. W akapicie 6. wyliczone są etapy kariery XBW do 31. roku życia, akcentowana jest szybkość w osiąganiu stanowisk. W akapicie 7. zaznaczono elementy negatywne: wpływ historii – I rozbiór Polski – na przebieg kariery Krasickiego. Akapit 8. przedstawia największy awans XBW i akcentuje wpływ Prus na jego karierę, po III rozbiorze Polski.
  7. Na podstawie wiadomości zawartych w przytoczonym fragmencie uzupełnij daty i wydarzenia z curriculum vitae Krasickiego (1735–1801): a) studia w seminarium duchownym w Warszawie: ……. – ………; b) uzyskanie kanonii przemyskiej: ……….; c) 1765 (dwa wydarzenia): ……………………… i ………………………….; d) otrzymanie biskupstwa warmińskiego: ………..; e) Krasicki poddanym króla pruskiego w latach …….. – ………; f) 1795: ………………………… . Odpowiedź: a) 1751–1754; b) 1756; c) 1765: przewodniczący obrad Trybunału Koronnego w Lublinie i redaktor czasopisma „Monitor”; d) 1766; e) 1772–1801; f) Krasicki arcybiskupem gnieźnieńskim.
  8. Wyjaśnij, jakie fakty spowodowały ironiczną ocenę czasów współczesnych przez Krasickiego. Wykorzystaj informacje z akapitu 9. Konfederacja barska (1768–1772) i początek Wielkiej Rewolucji Francuskiej (1789).
  9. Na podstawie akapitów 6.–10. uzupełnij o dodatkowe elementy portret psychologiczny poety. Spełnienie ambicji, ale w niekorzystnych dla Polski okolicznościach historycznych, rozczarowanie do idei reform, ironia wobec historii współczesnej (epoki oświecenia).
  10. Określ, jakie środki wyrazu poetyckiego tworzą obraz „intelektualnego Krasickiego” (akapit 11.). Operowanie sprzecznościami, paralelizmy i antytezy w składni, sarkazm i ironia, aforyzmy i paradoksy.
  11. Wskaż powtórzenia i metafory z akapitu 11. Wyjaśnij ich rolę, uwzględniając tytuł eseju. Powtórzenia: „Krasicki” i „Jest to Krasicki”. Metafora: „Krasicki najzimniejszy i najbardziej gorzki”. Rola: powtórzenia akcentują osobę bohatera eseju. Metafora ukazuje ukryte za pozorami uśmiechu intelektualizm i przenikliwość poezji XBW.