scenariusz

Temat kompleksowy: Tu mieszkam Temat: W prawo, w lewo – pojęcia matematyczne. Cele ogólne: – utrwalanie zasad obowiązujących pieszego jako uczestnika ruchu ulicznego – przypomnienie sposobów zachowania bezpieczeństwa na drogach – nabywanie umiejętności analizy porównawczej symboli – kształtowanie zdolności odczytywania instrukcji na przykładzie plansz wskazujących drogę – ćwiczenie umiejętności określania kierunków – w lewo, w prawo – utrwalanie orientacji przestrzennej Metody: -czynna: zadania stawiane dziecku, ćwiczenia praktyczne -słowna: pogadanka -oglądowa pokaz, obserwacja

Temat kompleksowy: Tu mieszkam Temat: W prawo, w lewo – pojęcia matematyczne. Cele ogólne: – utrwalanie zasad obowiązujących pieszego jako uczestnika ruchu ulicznego – przypomnienie sposobów zachowania bezpieczeństwa na drogach – nabywanie umiejętności analizy porównawczej symboli – kształtowanie zdolności odczytywania instrukcji na przykładzie plansz wskazujących drogę – ćwiczenie umiejętności określania kierunków – w lewo, w prawo – utrwalanie orientacji przestrzennej Metody: -czynna: zadania stawiane dziecku, ćwiczenia praktyczne -słowna: pogadanka -oglądowa pokaz, obserwacja

Środki dydaktyczne: Czerwone frotki, plansze wskazujące drogę, 5 kopert ze znakami drogowymi, obrazki przedstawiające: parujący czajnik, ptak w locie, rower, samochód, skaczącą żabkę, kot na płocie, „Ćwiczenia matematyczne”, kredki, CD z muzyką relaksacyjną, radio, zapalarka, świeca, kamyki, siatka (pomoce Montessori) Przebieg zajęć: Zajęcia poranne:

  1. Powitanie. Dzieci ustawione są w dwóch rzędach. N. stoi między jednym a drugim rzędem i mówi: Na dzień dobry podają sobie ręce dzieci stojące po mojej lewej stronie (dla ułatwienia podnosi lewą rękę), a po chwili: Na dzień dobry podają sobie ręce dzieci stojące po mojej prawej stronie. Dzieci witają się.

  2. Zabawa „O kim opowiadam?”. Dzieci siedzą w dwóch grupach. N. rozdaje im czerwone frotki, które zakładają na lewą rękę. Między grupami stoi wybrane przez N. dziecko. N. opisuje jedno z siedzących dzieci. Dziecko, które stoi, ma odgadnąć, o którym koledze opowiada N., i określić, po której stronie siedzi. Zabawę powtarzamy kilka razy.

  3. Lekcja ciszy wg Marii Montessori

  4. Zabawa ruchowa „Idź tak, jak ja”. N. stoi zwrócony plecami do dzieci ustawionych w dwuszeregu. Wydaje polecenie i wykonuje je razem z dziećmi: Zrób 2 kroki do przodu, teraz 3 kroki w prawo, 1 krok do przodu, 4 kroki w lewo. Następnie wszyscy odwracają się (zmieniają pozycję o 180°). N., stojąc za dziećmi, wydaje nowe polecenie i obserwuje, jak radzą sobie dzieci: Zrób 4 kroki w lewo, 1 krok do przodu, 3 kroki w prawo, 2 kroki do przodu. (W ten sposób dzieci wracają do miejsca rozpoczęcia zabawy).

  5. Dzieci siedzą w gromadce. N. pokazuje planszę przedstawiającą drogę: strzałki wyznaczają kierunek, kropki – liczbę kroków. Zadaniem wybranego przez N. dziecka jest przejść drogę zgodnie z planszą i na końcu tej drogi odnaleźć kopertę, w której jest obrazek przedstawiający znak drogowy. Dziecko, po przejściu drogi, otwiera kopertę i opisuje znak, ale nie nazywa go. Pozostałe dzieci odgadują znaczenie znaku i z pomocą N. podają jego nazwę.

  6. Dzieci siedzą w półkolu przed tablicą. Na tablicy wokół strzałek (czerwonej i niebieskiej: ) są dowolnie rozmieszone obrazki: parujący czajnik (para skierowana w prawo), ptak w locie i rower – skierowane w stronę prawą; samochód, skacząca żabka, kot na płocie – poruszające się w stronę lewą. Dzieci odpowiadają na pytania N.: W którą stronę ulatnia się para? W którą stronę jedzie samochód? itd. Po udzieleniu odpowiedzi dzieci przyczepiają obrazki pod odpowiednią strzałką.

  7. Przy stolikach dzieci wykonują zadanie ze s. 5 „Ćwiczeń matematycznych”. Przyglądają się ilustracji i mówią, w którą stronę idzie dziewczynka, a w którą chłopiec. Następnie łączą rysunki przedstawiające postacie, zwierzęta i pojazdy w ruchu ze strzałkami, które wskazują właściwy ich kierunek poruszania się.

8.Zakończenie. N. sprawdza wykonanie zadania. Dzieci odkładają „Ćwiczenia matematyczne” na wyznaczone miejsce. Zajęcia południowe: Temat: Ćwiczenia gimnastyczne: zestaw III wg K. Wlaźnik.

Pomoce: Krążki w 4 kolorach (dla każdego dziecka jeden).

1.Na powietrzu zabawa „Pan policjant”– utrwalanie znajomości kierunku w odniesieniu do własnego ciała, stosowanie się do obowiązujących zasad w ruchu ulicznym. N. rysuje kredą skrzyżowania z pasami. Gwizdkiem i gestami kieruje ruchem na skrzyżowaniu. Dzieci-piesi przechodzą na pasach w odpowiednim momencie. Dzieci-samochody ruszają we wskazanym kierunku na sygnał gwizdka.

2.Zabawa ruchowa z elementem rzutu „Kto pierwszy przerzuci woreczek poza linię?” wg K. Wlaźnik. 3.Zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa „Przejście przez ulicę” wg K. Wlaźnik.

  1. Z grupą dzieci zabawa „Jaki to znak?” – utrwalenie znajomości wybranych znaków drogowych. Na dużych arkuszach papieru dzieci dorysowują brakujące elementy w znakach drogowych, np.: sygnalizator z sygnałami dla pieszych, sygnalizator z sygnałami do kierowania ruchem, uwaga – przejście dla pieszych, droga dla rowerów.