Lekarz - zawód czy posłannictwo?

Lekarz - zawód czy posłannictwo? Analizując fragment “Ludzi Bezdomnych” przedstaw poglądy uczestników dyskusji i odwołując się do kreacji Doktora Judyma w powieści, oceń, w jakim stopniu udało mu się zachować wierność swoim ideałom. W powieści Stefana Żeromskiego pt.”Ludzie bezdomni” jest poruszany przede wszystkim temat dotyczący trudnej sytuacji społeczno-ekonomicznej ludzi najbiedniejszych, często pozbawionych własnego domu i pracujących w bardzo trudnych i złych warunkach, na tle wystawnego życia innej warstwy społecznej, ludzi bogatych.

Lekarz - zawód czy posłannictwo? Analizując fragment “Ludzi Bezdomnych” przedstaw poglądy uczestników dyskusji i odwołując się do kreacji Doktora Judyma w powieści, oceń, w jakim stopniu udało mu się zachować wierność swoim ideałom.

W powieści Stefana Żeromskiego pt.”Ludzie bezdomni” jest poruszany przede wszystkim temat dotyczący trudnej sytuacji społeczno-ekonomicznej ludzi najbiedniejszych, często pozbawionych własnego domu i pracujących w bardzo trudnych i złych warunkach, na tle wystawnego życia innej warstwy społecznej, ludzi bogatych. Judym, będąc głównym bohaterem, lekarzem czuje się odpowiedzialny za życie i niedole tych ludzi, ze względu na swoje własne przykre doświadczenia z dzieciństwa i młodości. Ma pewną wizję uzdrowienia systemu i warunków, w jakich przyszło żyć tym ludziom-nie znajduje jednak akceptacji i musi poświęcić wiele trudu na teoretyczna realizację własnych planów.

Judym, jako człowiek pochodzący z biednej rodziny robotniczej, dorastał w dość trudnych warunkach, mieszkając z ciotką, kobietą o niecodziennym sposobie zarabiania na życie, nieustannych libacjach, musiał walczyć z licznymi przeciwnościami losu o niezależność, i o własne wykształcenie, które zdobył w efekcie, tylko ciężką pracą i własną determinacją. Życie nauczyło go współczucia i poświęcenia dla dobra innych. Czy udało mu się zachować wierność własnym ideałom? W swoich rozważaniach na ten temat, postaram się odpowiedzieć na to pytanie.