Różne obrazy Wigili w "Innym Świecie" i w "Chłopach".

Wigilia jest jednym z najważniejszych świąt dla Polaków. Obchodzona jest w różny sposób, ale tradycje zawsze pozostają wszędzie takie same. Sposoby obchodzenia Wigilii ukazane są m. in. w „Chłopach” Władysława Reymonta oraz „Innym świecie” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Obie te powieści należą do innych epok literackich, jednak ukazują ten sam dzień -24 grudnia. Wigilia w powieści " Inny Świat" odbywa sie w sowieckim łagrze. Obchodzenie jej tam jest surowo zabronione. Mimo wszystko, czterech Polaków postanawia spędzić ją razem.

Wigilia jest jednym z najważniejszych świąt dla Polaków. Obchodzona jest w różny sposób, ale tradycje zawsze pozostają wszędzie takie same. Sposoby obchodzenia Wigilii ukazane są m. in. w „Chłopach” Władysława Reymonta oraz „Innym świecie” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Obie te powieści należą do innych epok literackich, jednak ukazują ten sam dzień -24 grudnia.

Wigilia w powieści " Inny Świat" odbywa sie w sowieckim łagrze. Obchodzenie jej tam jest surowo zabronione. Mimo wszystko, czterech Polaków postanawia spędzić ją razem. Dzielą się chlebem, który specjalnie przechowywali na tą okazję. Dzielą się chlebem, który zastępuje im opłatek. Jest to jedyne nawiązanie do tradycji. Bardzo skromny wymiar tej uroczystości spowodowany jest sytuacją, w jakiej znaleźli się więźniowie. Cieszą się jednak z drobnych upominków, które otrzymali od pani Z. Są oni dodatkowo zaskoczeni tymi wyhaftowanymi chusteczkami, gdyż zdobycie materiałów, aby je wykonać musiało być bardzo trudne. Ponadto pani Z. pracowała w lesie, a pomimo to znalazła czas na wykonanie prezentów. Dzięki chusteczkom chociaż na chwile zapomnieli w jak beznadziejnej sytuacji sie znajdują i co tak naprawdę tu robią. Można powiedzieć, że klimat świąt i fakt, że mogli spędzić je razem pozwolił im przypomnieć sobie, kim naprawdę są i skąd pochodzą. Wszyscy czterej są patriotami i czuja więź spowodowaną tym, że są Polakami. Wspominają dobre chwile z przeszłości i pokazują swoja tęsknotę za ojczyzną. Składając sobie życzenia mają czerwone oczy, płaczą. Jest im ciężko. Tęsknią za swoimi rodzinami. Życzą sobie jedynie wolności. Jest to ich jedyne i największe marzenie. Narracja w “Innym Świecie” jest pierwszoosobowa, gdyż narrator mówi o wydarzeniach, których był uczestnikiem. Wiadomo również, że opisanie sytuacje wydarzyły się naprawdę.

Wigilia doskonale ukazana jest w powieści „Chłopi” Władysława Reymonta. Ludzie w miejscowości Lipca długo przygotowują się do świat. Już dużo wcześniej sprzątają domy, wnętrza, robią zakupy i szykują świąteczne potrawy. Wszędzie dookoła trwają przygotowania. Przedstawiony fragment opisuje Wigilię spędzaną w domu Macieja Boryny.

Wszyscy czekają na pierwsza gwiazdkę, a gdy ta się pojawia klęczą. Dopiero po tym, wszyscy mieszkańcy tego domu zajmują miejsca za stołem. Obok siebie siadają Borynowie i ich służba oraz pomocnicy w gospodarstwie. Tworzą duża rodzinę. Maciej Boryna rozdziela opłatek. Wszyscy jedzą wieczerze ze smakiem, gdyż cały dzień jedli jedynie chleb. Jagusia podaje do stołu liczne potrawy np. barszcz czerwony czy racuszki z gryczanej mąki. Warto podkreślić, że wszystkie te potrawy są postne. W domu Borynów zjawia się nieoczekiwany gość, którym jest Jagustynka. Nie została ona przyjęta na Wigilie przez swoje własne dzieci. Tradycja nakazuje przyjęcie nieoczekiwanego gościa, co i Borynowie czynią. Kolejnym wydarzeniem składającym się na całokształt Wigilii jest odczytanie fragmentu Pisma Świętego. Następnie wszyscy mieszkańcy wsi Lipce udają się na pasterkę. Pod koniec uroczystości wspólnie śpiewają kolędy.

Wspólne spędzanie Wigilii bardzo zbliża do siebie ludzi. Panuje bardzo miła atmosfera. Wszyscy są bardzo szczęśliwi i zadowoleni. Czuja wyjątkowość tego dnia.

„Chłopi” to powieść, w której znajdujemy narracje trzecioosobową. Charakterystyczne dla Reymonta są dokładne, szczegółowe opisy sytuacji oraz liczne powtórzenia.