Europejski Trybunał Praw Człowieka

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) w Strasburgu – europejski organ sądownictwa międzynarodowego, którego zadaniem jest przestrzeganie praw człowieka. Powstał w 1959r. Zadaniem Trybunału jest zapewnienie, by państwa członkowskie przestrzegały praw i gwarancji ustanowionych przez Konwencję oraz 14 protokołów uzupełniających. Czyni to, rozpatrując sprawy (tzw. skargi), składane przez osoby indywidualne, a czasem przez państwa będące stronami Konwencji. Jeżeli Trybunał uzna, że państwo członkowskie naruszyło jedno lub kilka wspomnianych praw lub gwarancji, wydaje wyrok.

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) w Strasburgu – europejski organ sądownictwa międzynarodowego, którego zadaniem jest przestrzeganie praw człowieka. Powstał w 1959r. Zadaniem Trybunału jest zapewnienie, by państwa członkowskie przestrzegały praw i gwarancji ustanowionych przez Konwencję oraz 14 protokołów uzupełniających. Czyni to, rozpatrując sprawy (tzw. skargi), składane przez osoby indywidualne, a czasem przez państwa będące stronami Konwencji. Jeżeli Trybunał uzna, że państwo członkowskie naruszyło jedno lub kilka wspomnianych praw lub gwarancji, wydaje wyrok. Wyroki Trybunału są wiążące dla pozwanych państw, które zobowiązane są je wykonać. Trybunał rozpatruje skargi indywidualne oraz międzypaństwowe. Skargę indywidualną może złożyć osoba, która uważa, że jej prawa zostały naruszone. Naruszenie to musi być popełnione przez jedno z państw, które zobowiązało się przestrzegać praw zawartych w Konwencji. Do warunków przyjęcia skargi indywidualnej należą: -wyczerpanie wszystkich środków odwoławczych w danym państwie, -złożenie skargi w terminie do sześciu miesięcy od otrzymania decyzji w sprawie, -zgłoszenie skargi przez osobę pokrzywdzoną – naruszenie prawa musi dotyczyć jej osobiście, -wskazanie artykułu konwencji lub protokołów dodatkowych, który zdaniem skarżącego został naruszony -wykazanie przez skarżącego, że doznał on ‘znaczącego uszczerbku’ w skutek naruszenia praw osobistych. Skarga musi dotyczyć jednego z praw zawartych w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Zarzucane naruszenia mogą dotyczyć szerokiego spektrum spraw, takich jak: tortury i złe traktowanie więźniów, zasadność pozbawienia wolności, uchybienia w postępowaniu cywilnym lub karnym, dyskryminacja w korzystaniu z praw zawartych w Konwencji, ograniczenia praw rodzicielskich, brak poszanowania życia prywatnego i rodzinnego, brak poszanowania mieszkania oraz korespondencji, ograniczenia w wyrażaniu opinii lub przekazywaniu i otrzymywaniu informacji, wolność uczestniczenia w zgromadzeniach lub demonstracjach, wydalenie i ekstradycja, konfiskata mienia oraz wywłaszczenie.

Skargę należy wysłać pocztą. Można ją złożyć w jednym z języków urzędowych Trybunału (angielski lub francuski) lub w języku narodowym. Wymagane jest , by osoba indywidualna była reprezentowana przez prawnika (adwokata lub radcę prawnego), jedynie na późniejszym etapie postępowania, kiedy Rząd zostanie poinformowany o wniesieniu przez Ciebie skargi do Trybunału.
Wyroki izby zapadają większością głosów i uprawomocniają się po trzech miesiącach.

Jeżeli Trybunał uzna, że doszło do naruszenia Konwencji, może przyznać takiej osobie (skarżącej) „słuszne zadość-uczynienie” – kwotę pieniężną jako odszkodowanie za określone straty. Trybunał może też zażądać od odnośnego państwa zwrotu wydatków poniesionych przez skarżącego na prowadzenie sprawy.