Analizując fragment noweli Bolesława Prusa "Kamizelka", zwróć uwagę na postawę narratora wobec przedmiotów i ludzi oraz jego rolę w budowaniu refleksji o świecie.

„Kamizelka” to bardzo znana nowela Bolesława Prusa. Została napisana w okresie pozytywizmu. Akcja rozgrywa się w dziewiętnastowiecznej scenerii codziennego życia. Motywem przewodnim jest tytułowa kamizelka i jej ogromna rola w życiu pewnego małżeństwa oraz ich sąsiada. To bardzo smutna historia opowiadająca o miłości, smutku i kłamstwie. Narrator kupując starą kamizelkę od handlarza zastanawia się nad różnymi wartościami w życiu. Zbierał on wiele rzeczy, które miały dla niego głównie wartość sentymentalną. Różne przedmioty wiązały się z niezapomnianymi chwilami.

„Kamizelka” to bardzo znana nowela Bolesława Prusa. Została napisana w okresie pozytywizmu. Akcja rozgrywa się w dziewiętnastowiecznej scenerii codziennego życia. Motywem przewodnim jest tytułowa kamizelka i jej ogromna rola w życiu pewnego małżeństwa oraz ich sąsiada. To bardzo smutna historia opowiadająca o miłości, smutku i kłamstwie. Narrator kupując starą kamizelkę od handlarza zastanawia się nad różnymi wartościami w życiu. Zbierał on wiele rzeczy, które miały dla niego głównie wartość sentymentalną. Różne przedmioty wiązały się z niezapomnianymi chwilami. Zatem dlaczego stara kamizelka również znalazła się w jego zbiorach? Narrator twierdzi ze każdy w jakimś okresie życia lubi otaczając się rzeczami które przywołują, przypominają o smutku. Jest to uczucie zmuszające do refleksji nad życiem. Przypomina o przemijaniu, kruchości,śmierci, oraz wielu doświadczeniach, które wywarły na nas wpływ. Właścicielem kamizelki był urzędnik, który musiał zmierzyć się z chorobą, lecz pomoc bliskich w takiej sytuacji jest bezcenna. W obliczu choroby nie użala się tylko i wyłącznie nad własnym losem. Myśli o swojej ukochanej żonie i o tym jak ona sobie poradzi w codziennym życiu. Nie chce by żona popadła w smutek i codziennie przesuwa sprzączkę w kamizelce, by sugerować jej powrót do zdrowia. Dopuszczając się kłamstwa chroni zonę przed cierpieniem. Narrator kupując tą starą kamizelkę, zdał sobie sprawę, że smutek, rozpacz i cierpienie są wpisane w życie człowieka bezapelacyjnie. Żona urzędnika w tej sytuacji również pogrąża się w kłamstwie w dobrej wierze. Mimo ciężkiej choroby męża przekonuje go że wyzdrowieje co jest tylko kwestią czasu. Mimo ciężkiej sytuacji dzielnie tłumi emocje, by nie dało się nic po niej poznać. Narrator mógł się tylko zastanawiać co jest w życiu ważniejsze, miłość czy prawda. Moim zdaniem narrator obserwując świat i zdarzenia wokół został przekonany o zwycięstwie miłości nad innymi wartościami. Więzi łączące ludzi, ich poświęcenie, oraz przedmioty mające wartość sentymentalną miały wpływ na refleksje narratora dotyczące świata.