Scharakteryzuj cztery wybrane ideologie występujące we współczesnych państwach demokratycznych podając po cztery cechy każdej z nich.

Ideologia powstała na bazie danej kultury wspólnota światopoglądów, u podstaw której tkwi świadome dążenie do realizacji określonego interesu klasowego lub grupowego albo narodowego. Mianem ideologii określa się każdy zbiór uporządkowanych poglądów – religijnych, politycznych, prawnych, przyrodniczych, artystycznych, filozoficznych – służących ludziom o tożsamych poglądach do objaśniania otaczającego ich świata. Społeczną funkcją ideologii jest artykulacja celów aktywności i dopuszczalnych sposobów ich osiągania oraz motywacja ich zasadności względami uznawanymi za wyższe niż jednostkowy interes (wizja rzeczywistości + system wartości + dyrektywy praktycznego działania).

Ideologia powstała na bazie danej kultury wspólnota światopoglądów, u podstaw której tkwi świadome dążenie do realizacji określonego interesu klasowego lub grupowego albo narodowego. Mianem ideologii określa się każdy zbiór uporządkowanych poglądów – religijnych, politycznych, prawnych, przyrodniczych, artystycznych, filozoficznych – służących ludziom o tożsamych poglądach do objaśniania otaczającego ich świata. Społeczną funkcją ideologii jest artykulacja celów aktywności i dopuszczalnych sposobów ich osiągania oraz motywacja ich zasadności względami uznawanymi za wyższe niż jednostkowy interes (wizja rzeczywistości + system wartości + dyrektywy praktycznego działania). Zapotrzebowanie na ideologie wynika z właściwego ludziom poszukiwania odpowiedzi na pytania o sens i sposób istnienia. Liberalizm - ideologia i kierunek polityczny, według którego człowiek ma prawo do samodzielnego kształtowania własnego życia i dążenia do szczęścia zdefiniowanego na swój sposób. Według liberalizmu człowiek miał prawo do wolnosci słowa. Zasady życia politycznego i gospodarczego powinny jak w najmniejszym stopniu ograniczać wolność jednostek. Libelarizm zakładał,że miejsce jednostki w społeczeństwie zależy od jej zaradności. Konserwatyzm - orientacja, która bazuje na hasłach obrony porządku społeczno-gospodarczego oraz zachowywania i umacniania tradycyjnych wartości, takich jak: religia, naród, państwo, rodzina, hierarchia, autorytet, własność prywatna. Konserwatyści chcą obronić stary porządek ze względu na przekonanie o ewolucyjnym charakterze zmian społecznych. Socjaldemokracja uważała, że główną przyczyną nierówności jest brak sprawiedliwości, a nie wady samego człowieka. Ta idea kładła duży nacisk na Główną przyczyną nierówności jest brak sprawiedliwości, a nie wady samego człowieka. Ustrój demokratyczny oparty na pluralizmie, parlamentaryzmie i samorządności. Socjaldemokracja uważała, że ludzie o wyskoich dochodach powinni płacić wysokie podatki, aby uzyskane środki przeznaczyć na cele socjalne.