Stosunek Wertera do natury i literarury

Johan Wolfgang Goethe to przedstawiciel epoki romantyzmu, który jest autorem powiesci epistolarnej pt.: ,, Cierpienia mlodego Wetera’’. Utwór ten został opublikowany w 1774 roku i uważany jest za jedno z ważniejszych dziel okresu ‘‘burzy i naporu’’. Głownym bohaterem ksiazki jest Werter- czlowiek o wielu talentach, który posiadal bardzo wiele zdolnosci artystycznych, a przede wszystkim przejawilal ogromne zamilowanie do literatury. Byl inywidualista, posiadal duza wiedzę jak również wyksztalcenie. Byl nieszczesliwie zakochany w Lottcie, kobiecie, która oddala swoja reke innemu mezczyznie.

Johan Wolfgang Goethe to przedstawiciel epoki romantyzmu, który jest autorem powiesci epistolarnej pt.: ,, Cierpienia mlodego Wetera’’. Utwór ten został opublikowany w 1774 roku i uważany jest za jedno z ważniejszych dziel okresu ‘‘burzy i naporu’’. Głownym bohaterem ksiazki jest Werter- czlowiek o wielu talentach, który posiadal bardzo wiele zdolnosci artystycznych, a przede wszystkim przejawilal ogromne zamilowanie do literatury. Byl inywidualista, posiadal duza wiedzę jak również wyksztalcenie. Byl nieszczesliwie zakochany w Lottcie, kobiecie, która oddala swoja reke innemu mezczyznie. W przedstawionym fragmencie ukazany został kawalek listu, który adresowany jest do Wilhelma przyjaciela Wertera, z ktorym glowny bohater zwiazany był od dziecinstwa. Mezczyzna wspomina, ze przezywa najszczesliwsze dni w swoim zyciu, które daja mu zamieszkanie blisko swojej ukochanej. Porównuje te chwile do tych, ktorymi Bog obdarza swietych. Werter opisuje szczęscie jakiego doznal i nazywa ja najważniejszym i tym , które dostapic może tylko czlowiek. Przedstawia on Wilhelmowi swoje rozmyslania na temat checi zdobywania co raz to nowych dziedzin przez ludzi, jak również dazenie do nowych odkryc. Mozna tez zauwazyc ogromny zachwyt bohatera wynikajacy z piekna otaczajacego go miejsca oraz chec poznania tych tajemniczych, wspanialych zakątków. Nastepnie Werter opisuje iz, znalazl się w tych wszystkich zakamarkach, jednak nie odnalazl tam tego czego szukal. Bohater rozpoczyna rozwazania na temat tęknoty, uczuc oraz prganien duszy. Wspomina również o ogromnym zainteresowaniu Osjanem, który wyrzucil z jego serca Homera. Zauwazyc tez można ogromne pragniegnie odnalezienie przez glownego bohatera szczescia i spokoju. W utworze Goethe’go duza role w zyciu Wertera odgrywa miłość jak również literatura. Bohater jest nieszczesliwie zakochany w Lottcie, kobiecie, która zareczona była z Albertem. Zafascynowany był jej uroda, ale tez opiekunczoscia nad jej mlodszym rodzenstwem oraz schorowanym ojcem. Idealizowal ją, stala się ona dla niego sensem zycia. Tragizm Lotty i Wertera polegal na tym, iz miłość choć namiętna i pikęna to od początku skazana była na niepowodzenie i kleske. Doprowadzila ona do samobojstwa glownego bohatera,a kobiete wpedzila w chorobe. Zafascynowanie Wertera literatura spowodowalo iz, spedzal cale dnie na czytaniu poezji i utozsamianiu się z nia. Najbardziej zaintrygowała go ,,Piesn Osjana’’, która wybij z jego serca ,,Homera’’. Odnalazl on w tym dziele wlasne oblicze. Uwazal także, ze caly swiat jest niesprawiedliwy i sprzysiągł się przeciwko niemu. Bohater był zainspirowany natura. Zwracal on uwage na kazdy szczegol, element otaczajacego go srodowiska. Natura wzbudzala w nim silne emocje, zawsze potrafil wydobyc i ukazac jej piekno.

Werter to bohater romantyczny, którego nieszczesliwa miłość do Lotty prowadzi do zguby. Jego bledem było to,ze nie potrafil on zyc obok ukochanej, patrzac i cieszac się z jej szczescia u boku innego mezczyzny, jednoczesnie nie umial przebywac zdala od niej. W przedstawionym wyzej  fragmencie utworu ukazane zostalo zamilowanie bohatera zarowno do literatury jak i natury.