Wizja bezpieczeństwa międzynarodowego

Wizja bezpieczeństwa międzynarodowego – opracowanie indywidualne „Historia jest świadkiem czasów, światłem prawdy, życiem pamięci, nauczycielką życia.” Od słów Rzymskiego mówcy Cycerona, które ukazują nam iż opierając się na przeszłości możemy w dużym stopniu przewidzieć przyszłość. Pragnę rozpocząć swoje rozważania na temat mojej wizji bezpieczeństwa międzynarodowego. W tym referacie postaram się przybliżyć moją wizję bezpieczeństwa międzynarodowego. Moja wizja na najbliższe lata dotyczyć będzie głownie mocarstw tego świata takich jak USA, Rosja i Chiny.

Wizja bezpieczeństwa międzynarodowego – opracowanie indywidualne

„Historia jest świadkiem czasów, światłem prawdy, życiem pamięci, nauczycielką życia.”

Od słów Rzymskiego mówcy Cycerona, które ukazują nam iż opierając się na przeszłości możemy w dużym stopniu przewidzieć przyszłość.  Pragnę rozpocząć swoje rozważania na temat mojej wizji bezpieczeństwa międzynarodowego. W tym referacie postaram się przybliżyć moją wizję bezpieczeństwa międzynarodowego. Moja wizja na najbliższe lata dotyczyć będzie głownie mocarstw tego świata takich jak USA, Rosja i Chiny. 	
Warta przykładu jest zimna wojna, podczas której Związek Radziecki jest zmuszony do wycofania swoich rakiet z Kuby dzięki postawie prezydenta Johna Kennedy`ego, co w skutku prowadzi do zakończenia konfliktu. Powinniśmy się zastanowić nad odwagą tego człowieka, co nim kierowało ? Mógł sobie pozwolić na takie zachowanie dzięki doskonałemu wywiadowi, który oszacował ilość wojsk ZSRR. Ewidentną przewagę mieli Amerykanie. Dzisiaj mimo wielu spekulacji USA poradzi sobie i nie przestanie być potęga światowa. Ten kraj ma mnóstwo elementów samo naprawczych i nie ma możliwości aby ktoś inny przeją rolę jaką pełnią Stany Zjednoczone na świecie. Konkurencją dla USA są Chiny. Nie są one zainteresowane utrzymaniem np. porządku publicznego i wprowadzenia demokratycznego rządu np. w Afganistanie czy Iraku. Chiny są nazywane centrum światowej gospodarki,	 lecz pod względem militarnym nie potrafią dorównać Stanom Zjednoczonym. Kiedyś za największe mocarstwo uważano ZSRR , lecz okazało się, że nie jest najsilniejszym państwem Europy. Bardzo wiele zależy od amerykańskiego kontrwywiadu FBI, których zadaniem jest zwalczanie szpiegów, przez których 1962 r. Ameryka dowiaduje się o faktycznej sile ZSRR, przez co w rzeczywistości jest końcem  Zimnej Wojny.
Wśród zagrożeń bezpieczeństwa o charakterze zewnętrznym największe znaczenie ma uzależnienie krajowej gospodarki różnych państw od dostaw surowców energetycznych - ropy naftowej i gazu ziemnego - z jednego źródła. Aby przeciwdziałać temu zagrożeniu należy dążyć do zapewnienia alternatywnych źródeł energii i zróżnicowanego zaopatrzenia w surowce energetyczne. Niezbędna jest nie tylko dywersyfikacja dostaw, ale i zwiększanie zdolności kraju do reagowania na niekorzystne zmiany na rynku. Trafnym przykładem jest dystrybucja gazu w Polsce z Rosji. 
Ameryka jest nie wątpliwie najważniejszym z członków Traktatu Północnoatlantyckiego. W razie wycieku jakichkolwiek informacji o faktycznym stanie Amerykańskich sił zbrojnych do organizacji, bądź krajów, w których wyznaje się fundamentalny islam, mogłoby to zostać potraktowane jako wspaniała okazja do rozpoczęcia wojny pomiędzy „światem arabskim”, a Ameryką. Jeśli nawet przewaga militarna Islamistów byłaby mniejsza niż sił NATO, to należy pamiętać, że taki gracz na arenie międzynarodowej jak Rosja z pewnością nie stałby z boku całego zamieszania. Wojna byłaby dla tego kraju idealną okazją do osiągnięcia swoich celów politycznych oraz ekonomicznych włączając się w wojnę po stronie islamistów.
Wracając do Chin, które nie byłyby zdolne do atakowania którejkolwiek, ponieważ nie na rękę byłoby im atakować kogokolwiek, każdy bowiem z krajów jest nabywcą Chińskich towarów i produktów.  Mogły by ponieść ogromne straty pieniężne.


Kończąc moją wypowiedz na temat militarny chciałabym poruszyć zagadnienie granic Unii Europejskiej porównując je do granic Stanów Zjednoczonych. Aby dostać się do USA trzeba przejść bardzo ciężkie procedury. Aby uzyskać wizę trzeba odbyć rozmowę w Amerykańskiej Ambasadzie z oficerem, który zwykle wypytuje o szczegóły pobytu, do kogo, z kim, na ile czasu, po co. Moim zdaniem jest to bardzo bezpieczna forma wpuszczani do państwa obcokrajowców. W niedalekiej przeszłości UE postanowiła stworzyć wolne granice tak zwane strefy Schengen. Nie są one jednak wolne do końca ponieważ są stosowane jednolite zasady dotyczące: kontroli na granicach zewnętrznych, wzoru wiz wydawanym cudzoziemcom, wzajemnej współpracy pomiędzy służbami państw. Aczkolwiek nie zmienia  to faktu iż przez granice różnych państw mogą przemieszczać się osoby poszukiwane, grupy przestępcze przemycające dobra kultury czy nielegalne substancje. Moim zdaniem aby przepływ dóbr przez granice państw był bezpieczny powinno się przywrócić szczegółowe kontrole graniczne. 
Wymienione na początku trzy mocarstwa (USA, Rosja, Chiny i inne) są w  posiadaniu broni jądrowej, którą możemy określić jako broń przyszłości. W czasach zimnej wojny toczonej przez Stany Zjednoczone oraz ZSRR, w USA strach przed nuklearnym atakiem ze strony Związku Radzieckiego był ogromny, co przysłużyło się do powstania wizji zagłady ludzkości lub upadku społeczeństwa na skutek dojścia do konfliktu nuklearnego pomiędzy tymi dwoma państwami. W tej globalnej wojnie jądrowej dokonano by tak wielu eksplozji ładunków jądrowych, że nastąpiłoby powszechne skażenie promieniotwórcze lub efektem rozpylenia dużych ilości pyłów w górnych warstwach atmosfery byłaby zima nuklearna. Najpotężniejszą bombą atomową była Car Bomba. Eksplozji dokonał Związek Radziecki 30 października 1961 r. na wyspie Nowa Ziemia położonej na Morzu Arktycznym, na północnych krańcach obecnej Rosji. Była to dwustopniowa bomba termojądrowa, czyli oparta na fazie syntezy lekkich jąder atomowych, zainicjowanej detonacją jądrową. Miała moc 58 megaton czyli w przybliżeniu 4000 bomb zrzuconych na Hiroszimę. Mimo że zmniejszono jej moc ze względów bezpieczeństwa, część skalistych wysepek, w których otoczeniu dokonano detonacji, wyparowała, a sam wybuch był odczuwalny nawet na Alasce. Bomba ta nazywana była także złowieszczo „Zabójcą Miast”. Bomba mogłaby całkowicie zniszczyć miasto wielkości Londynu, lecz skutki jej oddziaływania byłyby znacznie potężniejsze. Moim zdaniem ta broń może przyczynić się do wybuchu trzeciej wojny światowej.