Kultura i sztuka przełomu wieków

Szybko zmieniające się fascynacje i zainteresowania twórców spowodowały że w czasie jednego stulecia powstało wiele kierunków artystycznych i literackich znacznie od siebie różniących. Pisarze i artyści starali się za pomocą różnorodnych form i środków ukazać rzeczywistość i odzwierciedlić swoje doznania. w malarstwie jedni artyści czynili to w sposób realistyczny dbając o wierne przedstawienie szczegółów i inni przez grę kolorowych plam przedstawili wyrażenia i doznania jakie im towarzyszyły przy oglądaniu obiektów. Byli też tacy którzy nie przekazywali wprost swoich obserwacji czy myśli lecz posługiwali się symbolami czyli umówionymi znakami.

Szybko zmieniające się fascynacje i zainteresowania twórców spowodowały że w czasie jednego stulecia powstało wiele kierunków artystycznych i literackich znacznie od siebie różniących. Pisarze i artyści starali się za pomocą różnorodnych form i środków ukazać rzeczywistość i odzwierciedlić swoje doznania. w malarstwie jedni artyści czynili to w sposób realistyczny dbając o wierne przedstawienie szczegółów i inni przez grę kolorowych plam przedstawili wyrażenia i doznania jakie im towarzyszyły przy oglądaniu obiektów. Byli też tacy którzy nie przekazywali wprost swoich obserwacji czy myśli lecz posługiwali się symbolami czyli umówionymi znakami. Zadaniem odbiorcy utworu było rozszyfrowanie ukrytego znaczenia przekazu. Twórczość wszystkich tych artystów zdecydowała o różnorodnym obliczu kultury na przełomie 19 i 20 wieku.

Architektura przełomu wieków odbywała się do stylów występujących już w poprzednich epokach. Powstały budowle wzorowane na różnych stylach (np. klasycznym, gotyckim) jak również łączące elementy kilku stylów. Architekci w swych projektach uwzględnili nowości techniczne i wykorzystywali coraz to lepsze materiały umożliwiając wznoszenie budowli bardziej trwałych i większych. Zastosowanie konstrukcji stalowych betonu i szkła umożliwiło budowlę między innymi wieżowców nowoczesnych mostów kolejowych i drogowych oraz tuneli.

ważnym źródłem informacji o nowych prądach, wydarzeniach i przemianach stała się obok literatury także prasa.

Dzięki rozwojowi drukarstwa oraz wykorzystywania w prasie ogłoszeń reklamowych spadła cena gazet które na skutek rozwoju szkolnictwa i powiększającej się liczby osób umiejących czytać zyskiwały coraz więcej czytelników.

Sposób wszystkich ukazujących się publikacji największe nakłady osiągnęły gazety codzienne. Dostarczały one ogólnych wiadomości z zakresu polityki gospodarki i sportu. Zawierały także rubryki towarzyskie i kroniki wypadków. Oprócz dzienników wydawano także czasopisma specjalistyczne adresowane do węższego grona odbiorców w tym czasopisma dla dzieci.

Prasa stała się nie tylko ważnym źródłem informacji ale zaczęła odgrywać konkretną rolę w kształtowaniu opinii publicznej.

Wraz z rozwojem techniki coraz większą rolę w przekazie informacji zaczęło odgrywać kino. Pojawiały się pierwsze jeszcze nieme filmy fabularne. Za pomocą aparatów fotograficznych i kamer rejestrowano również aktualne wydarzenia. Film i fotografia stały się obok radia nowymi źródłami informacji