Temat: Na podstawie analizy fragmentów (list 21 czerwca, 12 grudnia) oraz całości lektury „Cierpień młodego Wertera” scharakteryzuj głównego bohatera wskazując przyczyny zmiany jego sposobu widzenia świata. Zwróć uwagę na związek miedzy

Wolfgang Goethe pisząc książkę „Cierpienia młodego Wertera” opisał rozterki osoby nieszczęśliwie zakochanej. Wykreował w ten sposób pewien schemat osoby-bohatera werteryjskiego. Bohater werteryjski zazwyczaj jest człowiekiem skazanym na samotność i niezrozumienie przez otoczenie. To wyalienowanie wynika z cech jego charakteru-sam podświadomie skazuje się na cierpienie, to tkwi głęboko w jego psychice. Zajęty wyłącznie sobą, odwraca się od drugiego człowieka, jest egotystą czyli najważniejsze jest dla niego poczucie własnej wyjątkowości. Przeszkadza mu to w prawidłowym funkcjonowaniu.

Wolfgang Goethe pisząc książkę „Cierpienia młodego Wertera” opisał rozterki osoby nieszczęśliwie zakochanej. Wykreował w ten sposób pewien schemat osoby-bohatera werteryjskiego. Bohater werteryjski zazwyczaj jest człowiekiem skazanym na samotność i niezrozumienie przez otoczenie. To wyalienowanie wynika z cech jego charakteru-sam podświadomie skazuje się na cierpienie, to tkwi głęboko w jego psychice. Zajęty wyłącznie sobą, odwraca się od drugiego człowieka, jest egotystą czyli najważniejsze jest dla niego poczucie własnej wyjątkowości. Przeszkadza mu to w prawidłowym funkcjonowaniu. Jest tak zapatrzony w siebie, że nie widzi krzywd, jakie wyrządza innym, a jednocześnie obwinia wszystkich o swoje cierpienia. Posunął się nawet do tego, że w liście pożegnalnym do Lotty uczynił ją winną swojego samobójstwa. Bohater ten patrzy na świat przez pryzmat uczuć. Idealnie ten sposób postrzegania świata opisują dwa listy-z 21 czerwca i 12 grudnia. W liście z 21 czerwca Werter przepełniony jest szczęściem spowodowanym faktem iż dwa dni wcześniej poznał bliżej Lottę na balu, opowiada swojemu przyjacielowi Wilhelmowi o tym szczęściu. Dzień 12 grudnia przedstawia natomiast zupełnie odmienny stan bohatera, od śmierci dzieli go już wtedy zaledwie parę dni. Opowiada on przyjacielowi o tym jak się czuje, jakie ma myśli. Jest człowiekiem załamanym, którego cierpienia są tak ogromne, że zaczyna mieć myśli samobójcze. Nieodstępnym elementem postawy bohatera werteryskiego jest przyroda, która w pewien sposób utożsamia się z bohaterem. Przyroda odzwierciedla stan uczuć bohatera w danej chwili. 21 czerwca Werter opisuje przyrodę jako przyjemną, sprzyjającą dobremu samopoczuciu, wesołą i wręcz uśmiechającą się do człowieka. Na początku utworu koi ona skołatane nerwy bohatera, natomiast gdy okazuję się, że Lota pozostanie wierna Albertowi, Werter zaczyna postrzegać świat w czarnych barwach. W liście z 12 grudnia wszystko jest ciemne, odrażające i straszne. Dostrzega też iż potężne drzewo orzechowe, które było symbolem ładu i spokoju zostało wycięte. Wtedy właśnie Werter spędza czas w miejscach odludnych, dzikich i czyta książkę pod tytułem “Pieśni Osjana”. Jego życie dąży do samounicestwienia powodu tych cech charakteru. Popada ze skrajności w skrajność, w jednej chwili przeżywa katusze, a w drugiej jest w siódmym niebie. Bohater często doświadcza poczucia bezcelowości istnienia, ma trudności w nawiązywaniu kontaktu z innymi ludźmi. Za przedmiot uczuć wybrał sobie osobę niedostępną, w swoich listach przedstawiał jej idealizowany obraz, często postrzegał ją jako anioła, osobę eteryczną. Werter to bez wątpienia jedna z najważniejszych postaci w historii światowej literatury, i najważniejszy bohater epoki romantyzmu. Ustanowił nowe trendy w zakresie kreowania postaw, zachowań, a nawet wyglądu. Werter został okrzyknięty prototypem bohatera romantycznego.