Terroryzm jako zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski

SYSTEM PRZECIWDZIAŁANIA TERRORYZMOWI W POLSCE Omawiając system antyterrorystyczny w Polsce , konieczne jest wskazanie odpowiedzialnych podmiotów za bezpieczeństwo wewnętrzne kraju . Artykuł 146 ust. 4 pkt 7 Konstytucji RP stanowi ,że w zakresie i na zasadach określonych w Konstytucji i ustawach Rada Ministrów w szczególności zapewnia bezpieczeństwo wewnętrzne i porządek publiczny . Natomiast zgodnie z art. .29 ustawy z 4 września 1997 roku o działaniach administracji rządowej kwestie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego ,jak również przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych i innych podobnych zdarzeń zagrażających bezpieczeństwu powszechnemu należą do działu spraw wewnętrznych .

SYSTEM PRZECIWDZIAŁANIA TERRORYZMOWI W POLSCE

Omawiając system antyterrorystyczny w Polsce , konieczne jest wskazanie odpowiedzialnych podmiotów za bezpieczeństwo wewnętrzne kraju . Artykuł 146 ust. 4 pkt 7 Konstytucji RP stanowi ,że w zakresie i na zasadach określonych w Konstytucji i ustawach Rada Ministrów w szczególności zapewnia bezpieczeństwo wewnętrzne i porządek publiczny . Natomiast zgodnie z art. .29 ustawy z 4 września 1997 roku o działaniach administracji rządowej kwestie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego ,jak również przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych i innych podobnych zdarzeń zagrażających bezpieczeństwu powszechnemu należą do działu spraw wewnętrznych .

Minister odpowiedzialny za sprawy wewnętrzne sprawuje nadzór nad działalnością : • Policji • Straży Granicznej • Państwowej Straży Pożarnej • Biura Ochrony Rządu -Obrony Cywilnej Kraju • Urzędu ds. Cudzoziemców • Krajowego Centrum Informacji Kryminalnej

Poziom strategiczny realizowany jest przez Prezesa Rady Ministrow i podległe mu organa, w tym: • Rządowy Zespoł Zarządzania Kryzysowego i • Międzyresortowy Zespoł do Spraw Zagrożeń Terrorystycznych (MZdsZT), kierowany przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. • Strukturą wspomagającą funkcjonowanie Zespołu jest Stała Grupa Ekspercka. Ustalenia MZdsZT mają bezpośrednie przełożenie na działania jego członkow tworzących poziom taktyczny.

Zadania szczebla strategicznego obejmują w szczegolności: • wytyczanie kierunkow i obszarow działań antyterrorystycznych krajowych służb i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo; • koordynację przepływu informacji na szczeblu rządowym.

Poszczególne służby oraz instytucje państwowe , wykonując w ramach kompetencji ustawowe zadania , z konieczności działają w obszarze zainteresowań innych właściwych organów . Aby ograniczyć tą wadę utworzono organy kolegialne.

ORGANY KOLEGIALNE (ciała kolegialne) jest to wieloosobowa, zorganizowana instytucja utworzona na podstawie prawa, podejmująca decyzje wspólnie i solidarnie ponosząca odpowiedzialność. Koordynują funkcjonowanie podmiotów systemu zwalczania terroryzmu , choć ich nadrzędnym obowiązkiem jest wymiana informacji.

W Polsce działa parę tego typu organów i są to : 1 Międzyresortowy Zespół do Spraw Zagrożeń Terrorystycznych utworzony na mocy zarządzenia Nr 162 Prezesa Rady Ministrów z 25 października 2006roku . Jest to organ pomocniczy Rady Ministrów, który zapewnia współdziałanie administracji rządowej w zakresie rozpoznawania, przeciwdziałania i zwalczania terroryzmu.

Do podstawowych zadań Zespołu należy m.in.: monitorowanie zagrożeń o charakterze terrorystycznym, przedstawianie opinii i wniosków dla Rady Ministrów, opracowywanie projektów standardów i procedur w zakresie zwalczania terroryzmu, inicjowanie i koordynowanie działań podejmowanych przez właściwe organy administracji rządowej, organizowanie współpracy z innymi państwami w zakresie zwalczania terroryzmu .

W skład gremium wchodzą:

  1. przewodniczący - Minister Spraw Wewnętrznych; 2.zastępcy – Minister Finansów, Minister Obrony Narodowej, Minister Spraw Zagranicznych oraz Minister Sprawiedliwości 3.członkowie: a) sekretarze lub podsekretarze stanu w MSW ,b) Sekretarz Kolegium do Spraw Służb Specjalnych ,c) Szef Obrony Cywilnej Kraju ,d) Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego ,e) Szef Agencji Wywiadu ,f) Szef Biura Ochrony Rządu ,g) Komendant Główny Policji ,h) Komendant Główny Straży Granicznej ,i) Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej ,j) Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego,) Szef Służby Wywiadu Wojskowego ,l) Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego ,m) Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej ,n) Generalny Inspektor Kontroli Skarbowego) Generalny Inspektor Informacji Finansowej,p) Szef Służby Celnej r) Dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa lub osoba go zastępująca

  2. Kolegium do Spraw Służb Specjalnych działające na podstawie ustawy z 24 maja 2002 roku o ABW oraz AW, do którego zadań należy przygotowywanie ocen lub wyrażanie opinii w takich kwestiach jak : kierunku i plany działania służb specjalnych , projekty aktów normatywnych i innych dokumentów rządowych dotyczących działalności służb specjalnych.

Poziom operacyjny -służy stałemu, szybkiemu i syntetycznemu informowaniu kierownictwa państwa o zagrożeniach oraz działaniach w związku z nimi podejmowanych przez służby państwowe. Na tym poziomie odbywa się rownież koordynacja działań – na płaszczyźnie analityczno-informacyjnej – służących identyfikacji i przeciwdziałaniu zagrożeniom terrorystycznym, prowadzonych przez krajowe służby i instytucje.

Natomiast Centrum Antyterrorystyczne (CAT) działające w strukturach Agencji Bezpieczeństwa jest instytucją zajmującą się koordynowaniem pracy wszystkich służb specjalnych Rzeczpospolitej Polskiej na polu walki z terroryzmem.

Istotą systemu funkcjonowania CAT ABW jest koordynacja procesu wymiany informacji między uczestnikami systemu ochrony antyterrorystycznej, umożliwiająca wdrażanie wspólnych procedur reagowania w przypadku zaistnienia jednej z czterech kategorii zdefiniowanego zagrożenia:

Istotnym faktem jest to ,że Polska wypracowała w swych strukturach system zwalczania terroryzmu , który opiera się na czterech podstawowych etapach działania ,

Za każdy z tych etapów odpowiadają specjalne służby: • Rozpoznaniu -Rozpoznanie zagrożeń terrorystycznych polega na monitorowaniu działalności jednostek oraz grup, mogących zastosować metody terrorystyczne w celu osiągnięcia jakiegoś działania o podłożu politycznym. ( ABW , AW , SWW, SKW , ) • Przeciwdziałaniu - Zapobieganie aktom terrorystycznym polega na niedopuszczeniu jednostek bądź grup do użycia metod terrorystycznych. ( ABW , AW , SWW, SKW , Policja ,Straż Graniczna , Bor ) • Zwalczaniu -Zwalczanie zagrożeń terrorystycznych polega na likwidacji jednostek, lub też grup, stosujących metody terrorystyczne. ( ABW , AW , SWW, SKW , Policja, GROM ,Siły Powietrzne RP ,Straż Graniczna ,Służba Celna i Generalny Inspektor Informacji Finansowej) • likwidacji skutków -Likwidacja skutków aktu terrorystycznego polega na zarządzaniu akcją ratunkową i zabezpieczeniu przed atakiem wtórnym (fizyczna likwidacja skutków). Centra Zarządzania Kryzysowego przygotowują także scenariusze potencjalnych ataków terrorystycznych, włącznie z wewnętrznymi procedurami likwidacji skutków takiego działania.

Poziom taktyczny (wykonawczy) – realizowany przez krajowe służby i instytucje uczestniczące, zgodnie z ustawami kompetencyjnymi, w antyterrorystycznej ochronie kraju: • dwukierunkowego obiegu informacji o zagrożeniach terrorystycznych w ramach Centrum Antyterrorystycznego ABW:

DO NAJWAŻNIEJSZYCH PODMIOTÓW ODPOWIEDZIALNYCH ZA WALKĘ Z TERRORYZMEM ZALICZAMY :

1.CENTRUM ANTYTERRORYSTYCZNE (CAT) Ich główne zadania to : koordynowanie działalności służb specjalnych oraz zapewnianie ich kooperacji z Policją , Żandarmerią Wojskową , Strażą Graniczną , Służbą Więzienną ,Służbą Celną . Organami : celnymi , skarbowymi , informacji finansowej , kontroli skarbowej i służbami rozpoznania Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w dziedzinie ochrony bezpieczeństwa państwa.

2.AGENCJĘ BEZPIECZEŃSTWA WEWNĘTRZNEGO (ABW) Zadaniem ABW jest rozpoznawanie , zapobieganie i wykrywanie przestępstw takich jak : szpiegostwo, terroryzm , naruszenie tajemnicy państwowej i innych przestępstw godzących w bezpieczeństwo państwa . ABW wyposażono w tym celu w kompetencje śledcze na terenie kraju.

3.SŁUŻBA KONTRWYWIADU WOJSKOWEGO (SKW) SKW celem jest m.in. rozpoznawanie i zapobieganie oraz wykrywanie popełnianych przestępstw związanych z działalnością terrorystyczną przez : żołnierzy odbywających czynną służbę wojskową , funkcjonariuszy SKW i SWW oraz pracowników Sił Zbrojnych RP jak i innych jednostek organizacyjnych MON . W celu wymienionych czynów SKW ,współdziała z Żandarmerią Wojskową oraz innymi właściwymi organami .

4.POLICJA Ma bezpośrednie i dosłowne zadanie zwalczania terroryzmu . Polska Policja współpracuje z Interpolem , Europolem , Grupą Roboczą ds. terroryzmu III filaru UE , Europejską Policyjną Grupą Roboczą ds. Zwalczania Terroryzmu (PWGT) ,w zakresie rozpoznawania i zwalczania terroryzmu .W Komendzie Głównej Policji funkcjonuje Biuro Operacji Antyterrorystycznych (BOA ) , zajmujące się fizyczną likwidacją zagrożeń związanych z terroryzmem.

5.ŻARDARMERIA WOJSKOWA (ŻW) ŻW ma za zadanie pilnować porządku publicznego na terenie obiektów wojskowych oraz w miejscach publicznych , a przy tym chronić życie i zdrowie ludzi oraz mienie wojskowe przed zamachami zakłócającymi te dobra.

6.STRAŻ GRANICZNA Zapobiega przedostaniu się na teren Polski jednostek podejrzanych o działalność terrorystyczną jak i przechwytywaniu nielegalnych transportów szkodliwych substancji chemicznych , broni , amunicji i materiałów wybuchowych , jądrowych i promieniotwórczych.

  1. MINISTERSTWO SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI

8.MINISTERSTWO SPRAWIEDLIWOŚCI

9.GENERALNY INSPEKTOR INFORMACJI FINANSOWEJ (GIIF) Działa on na podstawie ustawy z 16 listopada 2000 roku o przeciwdziałaniu wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nie ujawnionych źródeł oraz przeciwdziałaniu terroryzmowi.