Analiza i interpretacja wiersza "Nic dwa razy"

Słowa klucze: przemijanie, czas, chwila obecna, dwa razy, życie, miłość, uczucia, Czego dotyczy ten wiersz? Trzeba korzystać z życia i tego co się ma w danej chwili, co się dzieje teraz, powinno mieć największe znaczenie. Dotyczy on zarówno chwili jak i człowieka. Utwór rozpoczyna refleksja o przemijalności ludzkiego życia. Postawa podmiotu lirycznego wobec postanowionego problemu: Podmiot liryczny uświadamia sobie, że czasu nie da się zatrzymać, nic dwa razy się w naszym życiu nie zdarza.

Słowa klucze: przemijanie, czas, chwila obecna, dwa razy, życie, miłość, uczucia,

Czego dotyczy ten wiersz? Trzeba korzystać z życia i tego co się ma w danej chwili, co się dzieje teraz, powinno mieć największe znaczenie. Dotyczy on zarówno chwili jak i człowieka. Utwór rozpoczyna refleksja o przemijalności ludzkiego życia.

Postawa podmiotu lirycznego wobec postanowionego problemu: Podmiot liryczny uświadamia sobie, że czasu nie da się zatrzymać, nic dwa razy się w naszym życiu nie zdarza. Zastanawia się czym jest miłość, snuje refleksje nad przemijaniem, oraz nieuchronnością umierania.

Na ile zgadzamy się z podmiotem lirycznym, jaka jest nasza postawa? Mimo tego, iż każdy z nas jest inny, to w rzeczywistości łączą nas te same dylematy, dzięki którym - tak różni od siebie - stajemy się do siebie podobni. Każdy człowiek kroczy swoją własną drogą, z której wyciąga pewne potrzebne dalszemu rozwojowi wnioski.

Środki art. wyrazu: porównania - Zestawienie dwóch zjawisk ze względu na pewną wspólną im cechę: o „tak mi było, jakby róża przez otwarte wpadła okno” o „choć różnimy się od siebie jak dwie krople czystej wody: epitety- uwypuklają główną cechę bohatera lub zjawiska: uczniowie najtępsi, szkoła świata, podobne noce, jednakie spojrzenia, otwarte okno, zła godzina, niepotrzebny lęk, czysta woda ożywienie -nadaje przedmiotom nieożywionym cechy istot żywych: „Czemu ty się, zła godzino, z niepotrzebnym mieszasz lękiem?” metafory- nowy związek frazeologiczny o innym znaczeniu niż dosłowny sens wyrazów: o „Nie będziemy repetować żadnej zimy ani lata” oznacza to, że chociaż każda chwila jest piękna to nic nie może się powtórzyć o „Czemu ty się, zła godzino, z niepotrzebnym mieszasz lękiem?” oznacza to, żeby w złej godzinie się nie bać, tylko stawiać złu czoła

Osobista refleksja: Moim zdaniem, mimo tego iż każdy z nas jest inny, to łączą nas te same problemy i że dzięki nim tak różni od siebie, stajemy się do siebie podobni. Trzeba cieszyć się tym, co aktualnie mamy, kochać ludzi, żyć chwilą obecną i rozsądną, docenić wartość chwili.