Przedstaw, w jaki sposób działalność ludzi Kościoła miała wpływ na budowę i funkcjonowanie państwa polskiego w czasach piastowskich.

Kościół wprowadził do Polski niezbędne dla tamtejszej dyplomacji wzory organizacji. Wzmacniały one młody organizm państwowy oraz znajomość form kancelaryjnych i pisma. System zarządzania państwem usprawniany był przez dobrze wykształconych duchownych. W 968 r. w Poznaniu utworzono pierwsze biskupstwo misyjne, a pierwszym biskupem mianowano Jordana. Dzięki przybyciu do kraju duchownych, nastąpił rozwój kultury i znajomości pisma. Role edukacyjne były pełnione przez misjonarzy, którzy jednocześnie zajmowali się chrystianizacją ludności. Kościół miał też znaczny wpływ na rozwój architektury.

Kościół wprowadził do Polski niezbędne dla tamtejszej dyplomacji wzory organizacji. Wzmacniały one młody organizm państwowy oraz znajomość form kancelaryjnych i pisma. System zarządzania państwem usprawniany był przez dobrze wykształconych duchownych. W 968 r. w Poznaniu utworzono pierwsze biskupstwo misyjne, a pierwszym biskupem mianowano Jordana. Dzięki przybyciu do kraju duchownych, nastąpił rozwój kultury i znajomości pisma. Role edukacyjne były pełnione przez misjonarzy, którzy jednocześnie zajmowali się chrystianizacją ludności. Kościół miał też znaczny wpływ na rozwój architektury. Budowano kościoły oraz zwiększała się wiedza o regionach. Polska dzięki przyjęciu chrztu w 966 roku, uniezależniła się od arcybiskupstwa w Magdeburgu i pozbawiła Niemcy pretekstu do najazdów na kraj jako siedziby pogan. Przyjęcie katolicyzmu wiązało się także z rozbiciem sojuszu czesko- wieleckiego czterech plemion pogańskich, wymierzonego przeciwko Polsce. Chrześcijaństwo ułatwiało zjednoczenie państwa, wszyscy bowiem wierzyli w 1 Boga i obchodzili te same obrzędy. Dzięki temu zanikały konflikty na tle religijnym. Przyjęcie chrześcijaństwa umocniło pozycję Mieszka na arenie międzynarodowej. Zaczął on być traktowany na równi z innymi władcami, a także wzrósł jego autorytet. W kraju stał się dzięki temu głową państwa i posiadaczem nieograniczonej władzy. Katoliccy księża głosili także, że „ Władca pochodzi od Boga”. Chrześcijaństwo tłumaczyło swym wyznawcom świat i chroniło ich przed nieszczęściem, o wiele lepiej niż religia pogańska. Dzięki przyjęciu tej religii polepszały się stosunki z innymi krajami, szczególnie tymi które w podobnym czasie przyjęły chrzest. Doprowadziło to do poprawy handlu zagranicznego, a także chętniej zawierano układy z krajami nie pogańskimi. Nasz kraj zyskał na znaczeniu także podczas Zjazdu Gnieźnieńskiego, który miał miejsce w 1000 r. Otton III wystąpił wtedy z propozycją wejścia Polski do Cesarstwa Uniwersalnego, gdzie Bolesław Chrobry miał zarządzać z ramienia cesarza częścią wschodnią. W 1138 roku zmarł Bolesław Chrobry i doprowadziło to do rozbicia dzielnicowego. Kościół chciał osłabić władzę centralną i konsekwentnie dawał poparcie młodszym książętom w walce przeciwko seniorom. W XIII w. biskupi wystąpili jako rzecznicy zjednoczenia. Warto wspomnieć także o Bolesławie Śmiałym, który po zamordowaniu biskupa Stanisława został wygnany z kraju. Jest to kolejne uzasadninie jak wielką rolę odgrywał kościół w Polsce. Uważam, że Kościół miał ogromny wpływ na budowę i funkcjonowanie państwa Polskiego za czasów Piastów. Chrzest przyjęty przez Mieszka miał bardzo pozytywny wpływ na cały kraj, co uzasadniłam powyżej.