Czy zawsze można oceniać człowieka według tych samych kryteriów moralnych? Rozważ problem i uzasadnij swoje stanowisko, odwołując się do podanego fragmentu książki Hanny Krall "Zdążyć przed Panem Bogiem" oraz do innych tekstów kultury.

Moralność to całokształt postępowania człowieka ocenianego z punktu widzenia dobra i zła. Myślę, że człowieka nie można oceniać według tych samych kryteriów moralnych, a szczególnie w przypadku wojny. W czasie wojny każdy człowiek się zmienia. Wtedy zmienia swoje cele życiowe. Podczas wojny głównym celem jednych jest pomoc najbliższym i drugiemu człowiekowi. Inni zaś koncentrują się tylko na tym aby przeżyć. W książce Hanny Krall “Zdążyć przed Panem Bogiem” przedstawione jest ambulatorium przy Umschlagplatzu, w którym pracowały uczennice szkoły pielęgniarskiej.

Moralność to całokształt postępowania człowieka ocenianego z punktu widzenia dobra i zła. Myślę, że człowieka nie można oceniać według tych samych kryteriów moralnych, a szczególnie w przypadku wojny. W czasie wojny każdy człowiek się zmienia. Wtedy zmienia swoje cele życiowe. Podczas wojny głównym celem jednych jest pomoc najbliższym i drugiemu człowiekowi. Inni zaś koncentrują się tylko na tym aby przeżyć.

W książce Hanny Krall “Zdążyć przed Panem Bogiem” przedstawione jest ambulatorium przy Umschlagplatzu, w którym pracowały uczennice szkoły pielęgniarskiej. Żeby wyciągnąć kogoś z miejsca koncentracji Żydów trzeba było udowodnić Niemcom, że jest naprawdę chory. Dziewczęta aby ratować ludzi łamały im nogi, opierały nogę o drewniany klocek, a drugim klockiem uderzały. W budynku szkolnym w sali była wnęka gdzie kilku własowców gwałciło dziewczynę. Gdy po wszystkim dziewczyna szła przez całą salę nikt się nie odezwał. Tłum wszystko widział, nikt się nawet nie poruszył i nadal trwało milczenie. Ludzie bali się cokolwiek zrobić, ponieważ byli przerażeni konsekwencjami. W tekście opisana jest również historia Poli Lifszyc. Gdy Pola wpadła do domu i zobaczyła, że nie ma jej matki, Pola pobiegła za kolumną pędzącą do Umschlagplatzu. W ostatniej chwili zdążyła wmieszać się w tłum i wejść z matką do wagonu. Pola poszła za matką, a przecież mogła przejść na aryjską stronę. Miała duże szanse, była młoda, ładna i niepodobna do Żydówki. Kiedy rozdzielali numerki, kto ma zostać w Getcie Frania dostała jeden. Miała jeszcze siostrę i matkę. Mama nie chciała odejść, a Frania musiała wejść do szeregu, więc odsuwała ją ręką. Frania wiedziała, że nie uratuje matki, więc chciała sama przeżyć i zrobiła to. Uratowała później kilkanaście osób.

Innym tekstem kultury jest książka Suzanne Collins pod tytułem “Igrzyska śmierci”. Igrzyska poniżają, ale dają nadzieję, są sposobem na wyrwanie się z biedy, zapewnienie sobie dostatniego życia. Dlatego wśród zawodników zdarzają się też ochotnicy od dzieciństwa przysposabiani do walki. Główna bohaterka Katniss również zgłasza się na ochotnika, nie powoduje nią jednak pragnienie sławy czy pieniędzy. Katniss była wrażliwą dziewczyną, lecz gdy dostała się na Igrzyska musiała walczyć o przetrwanie. Nie chciała zabijać innych, miała skrupuły lecz nie miała wyboru.

Kolejnym przykładem jest główna bohaterka “Antygony” Sofoklesa. Jest to kobieta dzielna i odważna. Za pogrzebanie zwłok brata Polinejkesa skazana zostaje na śmierć. Antygona działała wbrew prawu, sprzeciwiła się zakazowi Kreona, władcy Teb. Antygona wypełniła swój moralny i religijny obowiązek, ważne były dla niej prawa religijne. Antygona wierzyła, że nakazy moralne są silniejsze niż nakazy władcy. Sprzeciwiła się Kreonowi, uczyniła tak w imię miłości do Polinejkesa. Antygona była przekonana o wyższości praw boskich nad ziemskimi. Bohaterka uwikłana była w konflikt tragiczny, nie mogła dostrzec wyjścia z sytuacji, a samobójstwo wydało się jej jedynym rozwiązaniem.

Każdy człowiek jest inny, dlatego myślę, że ocenianie go według tych samych kryteriów nie ma sensu. Znajdujemy się w różnych sytuacjach i musimy dokonywać wyborów. Czy są dobre czy złe często dowiadujemy się dopiero z czasem.