Czy zawsze można oceniać człowieka według tych samych kryteriów moralnych? Rozważ problem i uzasadnij swoje stanowisko, odwołując się do podanego fragmentu książki Hanny Krall Zdążyć przed Panem Bogiem oraz do innych tekstów kultury

Moralność, to całokształt postępowania człowieka ocenianego z punktu widzenia dobra i zła. Myślę, że człowieka nie można oceniać według tych samych kryteriów moralnych, a szczególnie w przypadku wojny. W czasie wojny każdy człowiek się zmienia. Wtedy zmienia swoje cele życiowe. Podczas wojny głównym celem jednych jest aby pomóc najbliższym i drugiemu człowiekowi. Inni zaś koncentrują się tylko na tym aby przeżyć. W książce Hanny Krall “Zdążyć przed Panem Bogiem” przedstawione jest ambulatorium przy Umschlagplatzu, w którym pracowały uczennice szkoły pielęgniarskiej.

Moralność, to całokształt postępowania człowieka ocenianego z punktu widzenia dobra i zła. Myślę, że człowieka nie można oceniać według tych samych kryteriów moralnych, a szczególnie w przypadku wojny. W czasie wojny każdy człowiek się zmienia. Wtedy zmienia swoje cele życiowe. Podczas wojny głównym celem jednych jest aby pomóc najbliższym i drugiemu człowiekowi. Inni zaś koncentrują się tylko na tym aby przeżyć. W książce Hanny Krall “Zdążyć przed Panem Bogiem” przedstawione jest ambulatorium przy Umschlagplatzu, w którym pracowały uczennice szkoły pielęgniarskiej. Żeby wyciągnąć kogoś z miejsce koncentracji Żydów trzeba było udowodnić Niemcom, że jest naprawdę chory. Dziewczęta aby ratować ludzi łamały im nogi, opierały nogę o drewniany klocek, a drugim klockiem uderzały. W budynku szkolnym w sali była wnęka gdzie kilku własowców gwałciło dziewczynę. Gdy po wszystkim dziewczyna szła przez całą sale nikt się nie odezwał. Tłum wszystko widział, nikt się nawet nie poruszył i nadal trwało milczenie. Ludzie bali się cokolwiek zrobić, ponieważ byli przerażeni konsekwencjami. W tekście opisana jest również historia Poli Lifszyc. Gdy Pola wpadła do domu i zobaczyła, że nie ma jej matki, Pola pobiegła za kolumną pędzącą do Umschlagplatzu. W ostatniej chwili zdążyła wmieszać się w tłum i wejść z matką do wagonu. Pola poszła za matką, a przecież mogła przejść na aryjską stronę. Miała duże szanse, była młoda, ładna i niepodobna do Żydówki. Kiedy rozdzielali numerki, kto ma zostać w Getcie Frania dostała jeden. Miała jeszcze siostrę i matkę. Mama nie chciała odejść, a Frania musiała wejść do szeregu, więc odsuwała ją ręką. Frania wiedziała, że nie uratuje matki, więc chciała sama przeżyć i zrobiła to. Uratowała później kilkanaście osób. Innym tekstem kultury jest książka Suzanne Collins pod tytułem “Igrzyska śmierci”. Igrzyska poniżają, ale dają nadzieję, są sposobem na wyrwanie się z biedy, zapewnienie sobie dostatniego życia. Dlatego wśród zawodników zdarzają się też ochotnicy od dzieciństwa przysposabiani do walki. Główna bohaterka Katniss również zgłasza się na…