CZŁOWIEK W SYTUACJI WYBORU. NA PODSTAWIE ANALIZY FRAGMENTÓW UTWORÓW WILLIAMA SZEKSPIRA I ALBERTA CAMUSA PRZEDSTAW POSTAWY MAKBETA I RAMBERTA ORAZ WPŁYW INNYCH BOHATERÓW NA PODJĘTE PRZEZ NICH DECYZJĘ.

Ludziom zawsze wydaje się że mają wybór. Wybieramy zazwyczaj spośród kilku możliwości. Czasami zastanawiamy się, co byśmy zrobili w danej sytuacji. Na podejmowane przez nas decyzje ma wpływ wiele czynników. Wybór jest częstym tematem w literaturze, ponieważ każdy człowiek miał z nim do czynienia, spotyka nas to codziennie. Właśnie z taką sytuacją zmagają się postaci w podanych fragmentach utworu Szekspira i Camusa. Pierwszy fragment mówi o wyborze Makbeta – głównej postaci dramatu szekspirowskiego.

Ludziom zawsze wydaje się że mają wybór. Wybieramy zazwyczaj spośród kilku możliwości. Czasami zastanawiamy się, co byśmy zrobili w danej sytuacji. Na podejmowane przez nas decyzje ma wpływ wiele czynników. Wybór jest częstym tematem w literaturze, ponieważ każdy człowiek miał z nim do czynienia, spotyka nas to codziennie. Właśnie z taką sytuacją zmagają się postaci w podanych fragmentach utworu Szekspira i Camusa. Pierwszy fragment mówi o wyborze Makbeta – głównej postaci dramatu szekspirowskiego. Jest to dowódca wojsk szkockich, dzielny wojownik. Jednak mało mu chwały i sławy. Ma ogromne ambicje i pragnie zostać królem. Jego żona – Lady Makbet jest bardzo powierzchowna, liczą się dla niej wartości materialne, brak jej skrupułów. Namawia męża, aby ten zabił obecnego króla – Duncana. Bohater staje przed wyborem: iść za ambicjami oraz głosem żony i zabić, czy pozostać wierny królowi. Makbet darzy swojego władcę ogromnym szacunkiem i oddaniem, podziwia go za wspaniale spełniane stanowisko głowy państwa. Wie, że Duncan jest bardzo dobrym królem, mimo to decyduje się na morderstwo. Małżeństwo, a właściwie Lady Makbet obmyśla dokładny plan zabójstwa. Znaczny wpływ na decyzję dowódcy wojskowego miała jego żona, jednak nie usprawiedliwia to popełnionego przez niego czynu. Możliwe, że gdyby nie Lady Makbet to bohater nigdy nie dopuściłby się morderstwa. Żona wmówiła Makbetowi, że okaże się słaby i tchórzliwy jeżeli nie sięgnie po to, czego pragnie, nawet za wszelką cenę. Drugi fragment dotyczy Ramberta, jednego z głównych postaci w Dżumie Alberta Camusa. Rambert to dziennikarz. Przyjeżdża do Oranu w sprawach zawodowych, miał badać warunki życia Arabów w tym mieście. Jednak zaraz po przyjeździe zaskakuje go epidemia dżumy. Bramy miasta zostają zamknięte, a dziennikarz postanawia za wszelką cenę się z niego wydostać, ponieważ pragnie wrócić do swojej ukochanej, do Paryża. Kiedy nareszcie po wielu próbach Raymondowi udaje się załatwić wyjazd z Oranu, bohater ma wątpliwości.