Na podstawie analizy podanego fragmentu i znajomości całego utworu scharakteryzuj Wertera. Zwróć uwagę na rolę miłości i literatury w życiu bohatera oraz jego stosunek do natury.

Werter to główny i tytułowy bohater powieści epistolarnej Johana Wolfganga Goethego „Cierpienia młodego Wertera”. Jest to około dwudziestoletni, przystojny młodzieniec. Uwikłany w romans, wyjeżdża z rodzinnego miasta i przenosi w okolice wsi Wahlheim. Tam poznaje Lotę, w której nieszczęśliwie się zakochuje. Można zauważyć , że autor wykorzystał w utworze elementy własnej biografii, przez co jest on uważany za poniekąd autobiograficzny. Werter to osoba bardzo uczuciowa, która skłonna jest do egzaltacji. Często płacze.

Werter to główny i tytułowy bohater powieści epistolarnej Johana Wolfganga Goethego „Cierpienia młodego Wertera”. Jest to około dwudziestoletni, przystojny młodzieniec. Uwikłany w romans, wyjeżdża z rodzinnego miasta i przenosi w okolice wsi Wahlheim. Tam poznaje Lotę, w której nieszczęśliwie się zakochuje. Można zauważyć , że autor wykorzystał w utworze elementy własnej biografii, przez co jest on uważany za poniekąd autobiograficzny.
Werter to osoba bardzo uczuciowa, która skłonna jest do egzaltacji. Często płacze. Cechuje go nadwrażliwość. Przyczyną jego upokorzeń i cierpień jest także stan pochodzenia – sfera mieszczaństwa. Buntuje się przeciwko nierówności społecznej. Jest on osobą inteligentną i wykształconą. Posiada liczne zdolności artystyczne. Maluje, przekłada „Pieśni Osjana”, a także świetnie tańczy, co zauważyć można podczas pierwszego spotkania z Lotą. Śmiało można powiedzieć o nim także – indywidualista. Ma odmienne zdanie na wiele tematów. Jest człowiekiem dobrym. Pomaga biednym, nie wywyższa się. Ceni ludzi prostych i łatwo nawiązuje z nimi kontakt. Uwielbia spędzać czas z dziećmi, z którymi świetnie się dogaduje. Lubi przebywać na łonie natury. Szuka w niej harmonii i spokoju. Przyroda odgrywa ważną rolę w jego życiu. Cechuje go wielka wrażliwość na jej piękno, co możemy dostrzec w poniższym fragmencie. Utożsamia się z nią oraz dostrzega w niej zmienność i różnorodność. Czerpie z niej inspirację. Miłość to dla tytułowego bohatera sens życia. Sakralizuje swoją ukochaną i porównuje ją do anioła. Jest ona dla niego bratnią duszą, a każda chwila spędzona z nią źródłem ogromnego szczęścia. Pisze „..tutaj żyje sam ze sobą i z niewysłowionym szczęściem..”. Nie myśli o niczym innym, tylko o niej. W pierwszej części utworu, gdy spotyka się z Lotą świat wydawaj mu się piękny, a życie zdaje się być najwspanialszym darem. Werter bardzo dużo czyta. Najpierw Homera, który jest ucieleśnieniem wzorców klasycznych, a następnie bardziej nastrojowe Pieśni Osjana – symbol nowej ideologii. Przenosi go to innego świata. Rozwija jego wyobraźnię. Literatura, tak jak miłość i natura odgrywa ogromną rolę w życiu głównego bohatera. Można by stwierdzić, że dobiera ją do swojego obecnego nastroju. Tytułowy bohater jest w gruncie rzeczy człowiekiem samotnym. Teatralizuje swoje życie. Żyje marzeniami i wyobrażeniami o nim. Nie realizuje swoich planów. Traci przez to Lotę, która wychodzi za innego mężczyznę. Informacja ta sprawia, że młodzieniec załamuje się. Nie radzi sobie z nią. Przestaje widzieć sens istnienia, pragnie uciec od problemów i postanawia popełnić samobójstwo. Odebranie sobie życia czyni Wertera bohaterem tragicznym. Przeżywa on nieszczęśliwą miłość, ale czy sam nie jest temu winien ? Nie walczy o ukochaną i pozwala jej odejść. Werter to bohater werteryczny . Odczuwa poczucie bezcelowości życia, wyrażające się w bólu istnienia. Gdy powieść została wydana wielu nieszczęśliwie zakochanych młodzieńców utożsamiało się z jego postacią. Był on dla nich wzorem do naśladowania. Czy jest nim dla nas dzisiaj ? W moim odczuciu z całą pewnością nie. Jednak jedno się nie zmieni, powieść Goethego budziła, budzi i wciąż będzie budzić mieszane uczucia.