
Struktura konspektu do zajęć w przedszkolu
Struktura konspektu do zajęć w przedszkolu Nazwa - opisujemy gdzie realizowany jest konspekt (nazwa placówki), dla jakiej grupy jest przeznaczony. Zaznaczamy również datę realizacji zajęć. Cele • ogólne: wynikają z podstawy programowej są długofalowe - nie można zrealizować ich na jednych zajęćiach nie odnoszą się do konkretnych działań ucznia, a raczej nauczyciela nie można określić konkretnego czasu realizacji celu - jest on procesem przykłady: kształtowanie postawy, myślenia matematycznego, świadomości w schemacie ciała • operacyjne tworzone przez użycie czasownika operacyjnego (rozpozna, wybierze, rozróżni) cechy celu operacyjnego: obserwowalność (czynność można zaobserwować np.
Struktura konspektu do zajęć w przedszkolu
Nazwa - opisujemy gdzie realizowany jest konspekt (nazwa placówki), dla jakiej grupy jest przeznaczony. Zaznaczamy również datę realizacji zajęć.
Cele • ogólne:
- wynikają z podstawy programowej
- są długofalowe - nie można zrealizować ich na jednych zajęćiach
- nie odnoszą się do konkretnych działań ucznia, a raczej nauczyciela
- nie można określić konkretnego czasu realizacji celu - jest on procesem
- przykłady: kształtowanie postawy, myślenia matematycznego, świadomości w schemacie ciała • operacyjne
- tworzone przez użycie czasownika operacyjnego (rozpozna, wybierze, rozróżni)
- cechy celu operacyjnego: obserwowalność (czynność można zaobserwować np. gdy uczeń umie coś wyjaśnić wskazać, dopasować…) oraz mierzalność (nauczone rzeczy da się poddać ocenie)
- składnikami celu operacyjnego są: zachowanie końcowe – to co uczeń wyniósł z lekcji, wyrażone czasownikiem operacyjnym warunki – warunki w jakich uczeń zademonstruje daną czynność , opis pomocy/materiałów, jakich uczeń będzie mógł użyć, aby zademonstrować daną czynność – albo odwrotnie przedmioty jakich nie będzie mógł użyć; również forma wykonywanej czynności. standardy – minimalny poziom realizacji, który zadowala nas jeśli chodzi o nauczoną rzecz.
- Metody nauczania • czynne :
- metoda samodzielnych doświadczeń,
- metoda kierowania własną działalnością dziecka,
- metoda zadań stawianych dziecku,
- metoda ćwiczeń utrwalających • oglądowe
- obserwacja i pokaz,
- osobisty przykład nauczyciela,
- udostępnianie sztuki/dzieła plastyczne, przestawienia teatralne, ilustrowane artystycznie utwory literackie, koncerty muzyczne • słowne
- rozmowy,
- opowiadania,
- zagadki,
- objaśnienia i instrukcje,
- sposoby społecznego porozumiewania się,
- metody żywego słowa.
- Formy organizacyjne pracy Podział form organizacji pracy uczniów:
- ze względu na liczbę uczniów biorących udział w procesie dydaktycznym: • indywidualne • grupowe • zbiorowe (frontalne)
- ze względu na miejsce pracy • zajęcia szkolne (nauka w klasie podczas lekcji, praca w laboratorium, warsztacie szkolnym, świetlicy itp.) • zajęcia pozaszkolne (praca domowa, wycieczka, zajęcia w zakładach produkcyjnych itp.)
- ze względu na czas pracy uczniów • zajęcia lekcyjne • zajęcia pozalekcyjne (np. zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, dydaktyczno-wyrównawcze, koła zainteresowań itp.)
- Środki dydaktyczne
- wzrokowe: tablica szkolna, przeźrocza, film, rysunki, fotografie, ilustracje z czasopism, folderów itp.
- słuchowe: nagrania magnetofonowe, płytowe, audycje radiowe itd.
- wzrokowo-słuchowe: programy telewizyjne, multimedialne programy komputerowe itp.
- automatyzujące: maszyny dydaktyczne, komputery, fantomy i modele (np. do wykonywania iniekcji, resuscytacji).
Literatura: • podajemy wszystkie źródła, z których korzystaliśmy
Przebieg zajęć: • piszemy w punktach - lepsza czytelność • planujemy zajęcia tak, aby różne rodzaje edukacji (np. matematyczna, polonistczna) przeplatały się ze sobą • czas na zabawę ruchową jest bardzo ważny • unikamy podającego toku zajęć
