Wybrany problem współczesnego świata: „Terroryzm”

Terroryzm polega na użyciu przemocy fizycznej lub psychicznej, aby wymusić realizację ważnych dla terrorystów celów, których ich zdaniem nie da się osiągnąć na drodze politycznej. Metodą działania jest wzbudzenie strachu i zniszczenie poczucia bezpieczeństwa, nie tylko wśród osób bezpośrednio zaangażowanych w konflikt, czyli np. władza i wojsko, ale przede wszystkim wśród ludności cywilnej, która w planach terrorystów powinna wywierać presję na władzy politycznej, by ulegli ich żądaniom. Dlaczego jednym z największych problemów współczesnego świata jest terroryzm?

Terroryzm polega na użyciu przemocy fizycznej lub psychicznej, aby wymusić realizację ważnych dla terrorystów celów, których ich zdaniem nie da się osiągnąć na drodze politycznej. Metodą działania jest wzbudzenie strachu i zniszczenie poczucia bezpieczeństwa, nie tylko wśród osób bezpośrednio zaangażowanych w konflikt, czyli np. władza i wojsko, ale przede wszystkim wśród ludności cywilnej, która w planach terrorystów powinna wywierać presję na władzy politycznej, by ulegli ich żądaniom. Dlaczego jednym z największych problemów współczesnego świata jest terroryzm? Wiek XX, a także początek XXI w. To czasy znacznego wzrostu terroryzmu na świecie. Szczególnie w ostatnich latach terroryzm stał się jednym z głównych powodów zagrożenia bezpieczeństwa światowego. Wydarzenia z 11.09.2001r. spowodowały dyskusje na temat terroryzmu, która toczy się po dzień dzisiejszy na całym świecie. Zamachy na World Trade Center pokazały, iż jest to problem globalny, a uznanie go za zjawisko lokalne było by całkowitym zminimalizowaniem problemu. Terroryzm jest ogromnym zagrożeniem dla populacji, ponieważ ataki są masowymi zabójstwami, wywołuje kłótnie ze względu na religie i tradycje. Przez terror ginie wiele tysięcy osób miesięcznie. Terroryści chwytają się coraz drastyczniejszych środków by otrzymać to, czego chcą i nigdy nie wiemy, do czego mogą się posunąć w następnym ataku. Terroryści to zwykle fanatycy religii, którzy są w stanie nawet poświecić swoje życie do osiągnięcia upragnionych celów. Najbardziej znane organizacje terrorystyczne:

  • Al–Ka’ida (Baza). Jej przywódcą jest saudyjski terrorysta i milioner Usama ibn Ladin, a najgłośniejszą akcją była seria czterech ataków terrorystycznych, przeprowadzonych we wtorek 11 września 2001r. W Stanach Zjednoczonych za pomocą uprowadzonych samolotów pasażerskich, które skierowali na obiekty dwóch wież World Trade Center oraz budynku Pentagonu. W zamachu łącznie zginęły 2973 osoby.

  • IRA (Irlandzka Armia Republikańska). Jej celem jest odłączenie północnej Irlandii od Wielkiej Brytanii. W zamachach organizowanych przez IRA zginęło około 3,2 tys. osób. IRA nigdy nie atakowała obcokrajowców (turystów w Irlandii).

  • ETA (Kraj Basków i Wolność). Domaga się oderwania od Hiszpanii i Francji Kraju Basków. W 1998 r. ogłosiła rozejm, który spowodował ograniczenie działania. ETA deklaruje, że celem ataku mogą stać się turyści.

  • RAF (Frakcja Czerwonej Armii) zwana też Grupą Baader-Meinhof. Jedna z najsłynniejszych lewackich organizacji terrorystycznych. Założona w 1970 r. przez Andreasa Baadera, Gudrun Ensslin i dziennikarkę Ulrikę Meinhof. Po odbiciu przez niemieckie siły bezpieczeństwa, porwanego przez związanych z RAF Palestyńczyków samolotu Lufthansy w Mogadiszu założyciele grupy popełnili samobójstwo. W 1998 r. RAF przestała istnieć.

  • Francuski FLNC (Front Wyzwolenia Korsyki). W latach 90. Przeprowadził serię zamachów, m.in. na merostwo w Bordeaux. W 1998 r. zamordował prefekta Korsyki Claude’a Erignaca. Rok później ruch rozbiła policja francuska.

  • Organizacja Wyzwolenia Palestyny. Założona w 1964 r. przez Jasera Arafata. Ten wielokrotnie potępiał zamachy w Izraelu, ale przeprowadzały je często związane z OWP Brygady Męczenników Al Aksa.

  • Hamas (Zapał/Entuzjazm). Sunnicka organizacja niepodległościowa, która działała przede wszystkich w Strefie Gazy, ale też na Zachodnim Brzegu. Za swój cel uważa utworzenie niepodległego państwa Palestyna. Władze izraelskie obwiniają Hamas o zabójstwo około 900 osób. Oraz aktualnie najgroźniejsza organizacja świata, którą potępiła nawet al.-Kaida czyli

  • ISIS (Islamic State of Iraq and Sham) Powołana do życia w 2003 roku, organizacja skupiała sunnickich terrorystów i ekstremistów. 8 kwietnia 2013, Islamskie Państwo Iraku zmieniło nazwę po połączeniu się z syryjskimi ekstremistami. Odtąd nazywa się Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL). Lewant to region obejmujący Jordanię, Izrael, Palestynę, Libię, Cypr i południową Turcję. ISIS 29 czerwca 2014 zmieniło nazwę na Islamskie Państwo (Islamic State – IS). Wyszli, zatem poza swoje oryginalne plany, które zakładały utworzenie kalifatu z regionów Iraku zdominowanych przez sunnitów. Podstawowym celem IS/ISIS jest ustanowienie „czystego” państwa islamskiego, kalifatu. Oznacza to utworzenie systemu opierającego się na prawie szariatu i dominację kalifa nad danym terytorium. Wszyscy zadają sobie jedno pytanie: Jak zwalczyć terroryzm? Walkę z terroryzmem można podzielić na cztery sposoby: Pierwszy sposób to po prostu bezpośrednia walka z organizacjami terrorystycznymi jak i z samymi terrorystami. Można walczyć w drodze działań obronnych, czyli wzmacniać ochronę fizyczną ludzi i techniczną zagrożonych obiektów np. lotniska i budynki rządowe, a także działania ofensywne, czyli np. operacje policji lub sił militarnych. Kolejnym sposobem jest likwidowanie przyczyn terroryzmu, patrząc obiektywnie, jeśli zrezygnujemy z komunikacji lotniczej, (co jednak jest niewykonalne), porwania samolotów ustaną. Głównym problemem jest samo określenie przyczyny występowania ataków, gdyż zależy to od poglądów osób tłumaczących zamachy (zwłaszcza, że nie zawsze są to obiektywne czynniki jak niedemokratyczny system polityczny czy kryzys gospodarczy). Trzecim zwalczaniem terroryzmu jest ograniczenie zdolności terrorystów do działania poprzez zastopowanie możliwości ich finansowania i zaopatrywania w broń i materiały wybuchowe. Ten sposób również nie zawsze jest skuteczny z uwagi na to, że terroryści w porównaniu z armią regularną mają niewielkie zapotrzebowanie na zasoby. Ostatnim sposobem jest oddziaływanie na intencje terrorystów tak by nie podejmowali oni ataków, mimo, że są w stanie ich dokonać np. poprzez ustępstwa lub zdecydowaną politykę antyterrorystyczną. Jednak każdy sposób ma tzw. skutki uboczne, dlatego nie istnieje jedno ogólne zwalczenie terroryzmu, ponieważ każdy oddzielny przypadek powinno się traktować indywidualnie i przyjrzeć ze wszystkich stron. -M.W.